• تاریخ خبر : شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶
  • ساعت ۱۲:۱۸

«آتشونی» رونق زندگی را دوباره به «گرمه» بازگرداند


«آتشونی» نخستین خانه بوم گردی ایران است که با رونق خود رونق زندگی را دوباره به روستای گرمه بازگردانده است.

آناهیدنیوز_ مازیار آل داوود، گرداننده آتشونی و کسی که نخستین خانه بوم گردی را در ایران و در روستای گرمه در منطقه خور و بیابانک راه اندازی کرده است،می گوید:« جمعیت روستا هزارو ۲۰۰تن بود. اما پس از جنگ و اتفاقات بعد از آن روند مهاجرت از روستا شروع شده بود تا آن جا که در سال ۱۳۸۰ جمعیت روستا به ۲۰۰ نفر رسید. انگیزه من برای راه اندازی آتشونی احیای روستا بود.»

 

 

آتشونی

 

آل داوود به روستا باز می گردد و با آگاهی از جاذبه کویر برای گردشگران به ویژه گردشگران خارجی به فکر راه اندازی خانه بوم گردی می افتد. خانه اجدادی را تحویل گرفته و پس از مرمت آن را آماده پذیرایی از مهمانان می کند. او اسم خانه را آتشونی می گذارد، به معنای همنشینی دور آتش. این همان واژه پهلوی است که هنوز هم در گرمه به معنای شب نشینی به کار می رود.

طولی نمی کشد که سر و کله مهمانان و گردشگران به ویژه گردشگران خارجی از این سو و آن سو پیدا می شود. کسانی که از اهالی نشانی خانه مازیار را می گرفتند. رونق کار چنان بالا می گیرد که دیگر خانه مازیار جوابگوی گردشگران مشتاق نیست. پس آل داوود دوباره آستین ها را بالا می زند و اهالی روستا را ترغیب می کند که به طرح او بپیوندند. نتیجه این همت بالا این شده است که حالا حدود ۸۰ واحد بومگردی در این منطقه فعال است و به گردشگران خدمات ارایه می کند. این روند روی شرایط اقتصادی منطقه تاثیر بسیار مطلوبی گذاشته است.

 

 

آتشونی1

 

آل داوود معتقد است اگر کسی قصد دارد که یک خانه بوم گردی راه اندازی کند پیش از هرچیز بایدبخواهد که در روستا زندگی کند. نگاه کردن به این کار تنها به عنوان درآمد نمی تواند کارگشا باشد. دوم آن که کسی که این کار را شروع می کند باید جامعه محلی را در کار خود دخیل کند و ترتیبی بدهد همه مردم روستا از کار او سود ببرند چون :«در این صورت هم می تواند فرهنگ سازی کند و هم می تواند با این روش برای ارتقا کار خویش نیروی بیشتری جمع کند.»

او همچنین می گوید:« کسی که خانه بوم گردی را اداره می کند باید بداند گردشگر خارجی هتل و و مهمان سرا نمی خواهد آن چه می خواهد تجربه سبک سنتی زندگی ما در یک اقامتگاه تمیز است. افزون بر این که او باید بداند مهم ترین چیز رفتار مناسب او است. او باید بتواند با گردشگر مانند مهمان خود رفتار کند و درست همان گونه که از مهمان خانه اش پذیرایی می کند از گردشگر هم پذیرایی کند.»


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."