• تاریخ خبر : شنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۶
  • ساعت ۰۸:۲۱

آسیابی بی‌همتا در یزد


آسیاب آبی «کوشک‌نو»، یکی از کم‌نظیرترین آسیاب‌های ایران است که در دل بافت تاریخی شهر یزد جای دارد.

آناهید نیوز- ساشا ریاحی مقدم سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد تصریح کرد: آسیاب‌های آبی سازه‌هایی برای آسیاب و خرد کردن گندم و سایر غلات جهت درست کردن آرد بوده که با استفاده از تکنیک سرعت یا فشار آب کار می‌کرده است و در گذشته تقریباً در هر شهری از ایران، آسیاب آبی وجود داشته ولی امروز تقریباً چند مورد انگشت‌شمار هنوز کار می‌کنند که در یزد می‌توان به آسیاب‌های آب کوشک‌نو و اشکذر اشاره کرد .

وی در ادامه راجع به آسیب آبی کوشک‌نو اظهار کرد: این آسیاب آبی یکی از آثار ارزشمند تاریخی شهرستان یزد به شمار می‌رود.

 

791110

 

به گفته‌ی وی، این آسیاب بی نظیر از طریق قنات زارچ که در حال حاضر نیز فعال بوده و یکی از معدود قنات‏‏ هایی است که به ثبت جهانی رسیده، تغذیه می‏‏‌شده است.

این مسئول بنای این آسیاب را متعلق به دوران متاخر اسلامی(صفویه تا قاجار) دانست و گفت: آسیاب در عمق ۲۲ متری از سطح زمین قراردارد و دارای سه بخش دست‌کند شامل انباری، کارگاهی و تنوره است که البته حجم بالای دست‌کندها و تنوره آسیاب نسبت به نمونه‌های مشابه قابل توجه است .

وی در مورد نام این آسیاب بیان کرد: وجه تسمیه این آسیاب آبی، متأثر از نام محلی است که بنا در آن واقع شده است.

یادآور می‌شود؛ محله کوشکنو در شمال بافت تاریخی شهر یزد قرار دارد و دارای عناصر معماری چون پایاب، آسیاب و آب انبار است. ضمناً آسیاب آبی کوشک‌نو هم‌اکنون برای بازدید عموم مهیا و آماده پذیرایی از گردشگران است .

 

Molino_de_agua_de_Koushk-e-no,_Yazd,_Irán,_2016-09-21,_DD_20-22_HDR

 

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."