• تاریخ خبر : سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۲:۰۸

آمادگی گنبد کاووس برای جهانی شدن فرش ترکمن


گنبدکاووس به عنوان شهر ملی صنایع دستی در رشته فرش ترکمن تصویب شده و پرونده آن برای ثبت جهانی به عنوان شهر جهانی فرش ترکمن به یونسکو ارسال شده است. با این وجود اگر فرش ترکمن ثبت جهانی شود گنبد کاووس دارای دو اثر جهانی نزدیک به هم خواهد داشت گنبد قابوس و فرش ترکمن.

آناهید نیوز-مریم آق آتابای رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گنبد کاووس در جمع خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی از نصب المان هایی با نقش فرش در شهرستان خبر داد و گفت:  تا کنون توانستیم یک اِلمان را برای یکی از میادین طراحی تا بتوانیم آن را قبل از نوروز ۱۳۹۸ نصب کنیم.

 

 

گنبد کاووس

 

وی توضیح داد: هر کدام از نقوش فرش ترکمن بیوگرافی دارد برای مثال «ماری گول» یکی از گل‌های اصلی ترکمن است و در ثبت ملی و جهانی به آن توجه شده است.  این اِلمان جای پای شتر است و ما سعی کردیم کتیبه‌هایی از این طراحی‌ها و الِمان‌ها داشته باشیم تا آنها را در هر نقطه‌ای از شهر معرفی کنیم. البته قبل از آنکه ما این کار را شروع کنیم، شهرداری گنبد کاووس دور میدان یادبود این شهر چنین کاری را انجام داده است.

آتابای دربار موزه فرش هم بیان کرد:  این موزه در سال ۱۳۹۲ راه اندازی شد و توانستیم تعدادی از فرش‌های موزه را به عنوان نمونه‌هایی از صنایع دستی استان جمع آوری کنیم و به نمایش بگذاریم. تعدادی از این فرش‌ها برگرفته از نقوش اصلی فرش ترکمن است که با سفارش به یک بافنده پیشکسوت ترکمن بافته شده است برای مثال «قبسه گل»، «طغرل گل» و «آینه گل» طرح‌هایی هستند که متاسفانه در چند سال اخیر کمتر در فرش‌های ترکمن استفاده می‌شود وطرح‌های آن را برای احیا به یک بافنده معاصر سفارش دادیم.

 

بخش دیگری از فرش‌ها نیز با اعتباری که اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان به این کار اختصاص داد، خریداری شده و سعی کردیم از اقصی نقاط استان گلستان از جمله آق قلا، کلاله، بندر ترکمن آن را تهیه کنیم. همچنین سعی کردیم فرش‌هایی انتخاب کنیم که  مواد اولیه‌ آن مثل پشم مرینوس، کُرک و ابریشم اصیل و رنگ آمیزی آن گیاهی باشد. بنابراین فرش‌های به نمایش درآمده در موزه گنبد کاووس دارای این ویژگی‌ها هستند.

 

 

گنبد

 

موزه فرش نیازمند اعتبار است و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درصدد است اعتباراتی را برای آن و برج گنبد قابوس در نظر بگیرد تا بتواند این موزه را تکمیل و تجهیز کند.  گنبد کاووس موزه نداشت و امیدوارم بتوانیم بعد از تصویب اعتبارات لازم موزه شرق گلستان را در پارک داریوش ایجاد کنیم. زمین این موزه را شهرداری در اختیارمان گذاشته است تا موزه فرش ترکمن در آن ساخته شود. همچنین امسال مبلغ  یک میلیارد  و ۲۰۰ میلیون تومان برای این پروژه در نظر گرفته شده است. طرح مطالعاتی این موزه که یک پروژه ویژه است نیز آماده شده و فقط باید ساخت آن را شروع کنیم.

 

وی درباره تعطیل بودن بازارچه صنایع دستی نیز بیان کرد: متاسفانه نبود طرح مطالعاتی برای ایجاد این بازارچه موجب شد که ما در این زمینه با مشکلاتی مواجه شویم. با وجود اینکه این بازارچه در کنار برج قابوس است اما با نداشتن فضای پارکینگی  و برخی مشکلات مهندسی دیگر مواجه است اما با قول‌هایی که شهردار و فرماندار گنبد کاووس داده‌اند، فضای مناسبی برای ایجاد بازارچه صنایع دستی به صورت دائمی خواهیم داشت. موضوع زمین آن نیز در شورای اداری مطرح شده است که بتوانیم در جلسه آینده به تصویب برسانیم.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."