• تاریخ خبر : چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۰:۴۱

ابراز تمایل بلغارستان برای راه اندازی خط مسقیم هوایی با ایران


معاون وزیر گردشگری بلغارستان راه اندازی خط مستقیم هوایی بین تهران و صوفیه، تشکیل کارگروه مشترک گردشگری و اعلام خواهرخواندگی بین شهرهای گردشگری را به ایران پیشنهاد کرد.

آناهید نیوز- لوبن کانچر (Lyuben Kancher) که در رأس هیأتی به دعوت ایران برای حضور در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری به تهران سفر کرده است، در دیدار با ولی تیموری، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران به سطح تعاملات گردشگری دو کشور اشاره کرد و افزود: «تعداد کمی از گردشگران ایرانی به بلغارستان سفر می‌کنند، در مقابل از بلغارستان تعداد کمی گردشگر به ایران می آیند. فکر می‌کنم وقت آن رسیده که دو کشور برای بهبود اوضاع فکری کنند.»

D02F0029-7AD6-43D4-BA41-8E1D300E9F95

او به جاذبه‌های بلغارستان و تجربه‌های این کشور در گردشگری اشاره کرد و گفت: «بلغارستان با وجود ۱۶۰۰ چشمه آب معدنی که بیش از ۲۰۰ نوع بیماری را معالجه می‌کند، دومین مقصد آب‌های معدنی در اروپا است. روی گردشگری آشپزی و نوشیدنی نیز تمرکز زیادی داشته ایم، تقریباً ۱۲ مقصد برای این نوع گردشگری تعریف شده است. ۷ مقصد فرهنگی و تاریخی نیز در بلغارستان وجود دارد که کیفیت گردشگری در این نقاط رو به افزایش است.»

او ادامه داد: «سال گذشته ۹ میلیون و ۲۲۷ هزار مسافر خارجی به بلغارستان سفر کرده اند که یک و نیم درصد بیشتر از جمعیت ساکن در این کشور بوده است. آرزو می‌کنیم این اتفاق در ایران هم رخ دهد.»

کانچر گفت: «بیشترین گردشگرانی که به بلغارستان سفر می‌کنند از کشورهای همسایه هستند، همچون رومانی، یونان، ترکیه، مقدونیه و صربستان و البته آلمان که کمی از ما فاصله دارد. علت این استقبال تنوع محصولات گردشگری در بلغارستان است.»

او ادامه داد: «بلغارستان در اقتصاد و سیاست کشور قابل پیش بینی است. عضویت در اتحادیه اروپا این امکان را بوجود آورده که در اقتصاد و زندگی اجتماعی استانداردهای بالایی داشته باشیم. برای همین بلغارستان کشوری جذاب برای گردشگری است.»

معاون وزیر گردشگری بلغارستان با اشاره به به جایگاه این کشور در اتحادیه اروپا، اظهار کرد: «ما ابتکار عمل‌هایی داشته ایم که بسیار مورد توجه واقع شده است، مثلاً نقشه‌ای از منطقه اروپا تهیه شده که در آن ۴۰۰ نقطه تاریخی مشخص شده است. هر کسی از این نقشه بازدید کند، کارت هدیه دریافت می‌کند. همچنین بین ۱۱ کشور حوزه بالکان، مسیرهای مشترک گردشگری طراحی شده که به جذب مسافران بیشتر کمک می‌کند.»

کانچر همه این اقدامان را مرهون حمایت دولت مرکزی کشورش دانست و در ادامه به معاون گردشگری گفت: «باید لجستیک عمل کرد و در کنار آن باید مدیری باشد که همه امور و برنامه‌ها را درست هدایت کند.»

او جهانگردی را قشنگ‌ترین دیپلماسی دانست و در ادامه پیشنهادهای برای توسعه همکاری‌های گردشگری دو کشور ارائه کرد و افزود: «می‌توان شهرهایی از دو کشور را خواهرخوانده نامید. برای اجرای این ایده می‌توان نخست به شهرهای گردشگری دو کشور فکر کرد. باید خطوط هوایی مستقیمی بین ایران و بلغارستان ایجاد شود، ارتباط تهران با صوفیه که مرکزی مهم در بالکان است، می‌تواند به ایران کمک کند. همچنین لازم است کارگروه‌های مشترکی بین دو کشور شکل بگیرد. این موضوع در موافقت نامه ایران و بلغارستان که سال ۲۰۰۸ امضا شد، ذکر شده است.»

ولی تیموری، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در ادامه گفت: «گردشگری قدرت جادوگری دارد. اگر جادوگر باشید گردشگری ابزار خوبی برای رسیدن به خواسته‌ها است.»

او برای همکاری با بلغارستان برای پیشرفت تعاملات گردشگری اعلام آمادگی کرد و افزود: «با توانمندی این کشور در حوزه آب درمانی و اسپا کاملاً آشنا هستم. دو کشور در حوزه‌های مختلفی برای همکاری ظرفیت دارند که می‌توان آنها را تقویت کرد.»

معاون گردشگری یادآور شد: «تفاهم نامه گردشگری دو کشور نیز منقضی شده است ولی می‌توانیم با حرکتی میانبر هم تفاهم نامه را تمدید کرد و هم سند اجرایی برای امضای یادداشت تفاهم آماده کرد. علاوه بر این کارگاه مشترکی بین بخش خصوصی ایران و بلغارستان می‌توان تشکیل داد و در قالب یک برنامه زمان بندی شده می‌توان چند محور مهم را برای همکاری‌های دو کشور تعیین کرد.»

او افزود: «شناخت بیشتر از کشورها به افزایش سفرهای گردشگری کمک می‌کند. ما به ترک‌ها هم این را گفته ایم. در سال حدود ۲ میلیون ایرانی به ترکیه سفر می‌کنند، اگر ارتباطات و تعاملات ایران و بلغارستان بیشتر شود، ممکن است تعداد سفرهای ایرانی‌ها به بلغارستان نیز افزایش یابد و برعکس این اتفاق در ایران بیافتد.»

تیموری برای برگزاری تورهای آشناسازی اعلام آمادگی کرد و از هیات وزارت گردشگری بلغارستان که هم اکنون در ایران به سر می‌برند، دعوت کرد در تور آشناسازی شرکت کنند و در ادامه تاکید کرد: «این آمد و شدهای حتماً به حرکتی اجرایی در توسعه گردشگری دو کشور منجر خواهد شد.»

معاون وزیر گردشگری بلغارستان در پایان این دیدار، یک قطعه صنایع دستی از کشورش را به معاون گردشگری ایران اهدا


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."