• تاریخ خبر : پنجشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۴
  • ساعت ۰۹:۳۵

استقبال کشورهای همسایه و استانها از جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین


مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت: درجشنواره فرهنگ اقوام ایرن زمین که از ۲۴ لغایت ۲۷ شهریور ماه در استان برگزارمی شود، ۶ کشور خارجی و ۲۸ استان کشورحضورخواهند داشت.

 

mi01

 

به گزارش روابط عمومی وامورفرهنگی این اداره کل، ابراهیم کریمی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان با اشاره به اینکه امسال جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین با نگاه جدید و بهره مندی کاربردی اجرایی می شود، افزود: با برنامه ریزی های صورت گرفته و با نظر به حضور گردشگران تابستانه در استان ، زمان جشنواره به هفته پایانی شهریور ماه موکول شد.

کریمی با اشاره به مصادف شدن ازدواج حضرت علی (ع) با حضرت فاطمه (س) تصریح کرد: برنامه شاخص امسال به تمرکز روی همین موضوع یعنی ازدواج سنتی اقوام شکل گرفته و بنا داریم از سه قوم سیستانی ، ترکمن و کتول سه زوج منتخب بصورت واقعی مراسم عروسی خود را با تکیه بر آداب و سنن بومی برگزار کنند.

وی افزود: سعی شده با برنامه ریزی های صورت گرفته و درراستای خروجی مناسب از جشنواره و درراستای کاهش هزینه ها، از حضور سفرای کشورهای آسیای میانه و اقوام مختلف در این حوزه بهره گرفته شود، تا با معرفی آداب و رسوم استان به جذب گردشگر کمک کنیم.

وی در ادامه از حضور شش کشور افغانستان ، قرقیزستان ، عراق ، پاکستان ،ازبکستان ،تاجیکستان در این جشنواره یاد کرد و خاطرنشان کرد: تعداد غرفه های این جشنواره ۱۸۴ غرفه می باشد که از ۲۸ استان در حوزه صنایع دستی و ۱۴ استان نیز برای موسیقی اقوام اعلام حضور کرده اند.

ابراهیم کریمی در خصوص مشکلاتی که در بحث اجاره سالن وجود داشت اظهار کرد: به دلیل اینکه جشنواره اقوام ایران زمین انحصاری استان گلستان می باشد، مکان مناسب برای برپایی این جشنواره، محل نمایشگاه های بین المللی استان است.

کریمی گفت : قرارداد اجاره سال گذشته ۱۱۵ میلیون تومان بود، وامسال بعد از رایزنی های صورت گرفته با مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان به تفاهم رسیدیم .

این مقام مسئول با اشاره به اینکه سعی شده هزینه های اضافی امسال را به یک چهارم تقلیل دهیم تصریح کرد: موزه میراث روستایی در قرق بالغ بر ۷۰۰ هکتار پایلوتی برای اقوام استان می باشد و سعی داریم علاوه بر حفظ ساختار اصلی آن، مراسمات مختلف را نیز در آن برگزار کنیم و به دنبال آن هستیم که جشنواره اقوام را نیز به این مکان انتقال دهیم .

کریمی گفت: دبیرخانه دائمی جشنواره اقوام ایران زمین در استان گلستان به مسئولیت آقای متکی شکل گرفته و ما نه تنها برای جشنواره اقوام بلکه برای سایر جشنواره های استانی نیز برنامه ریزی کردیم تا هر ماه یک جشنواره در هر شهرستان برگزار شود.

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان اظهار کرد: برای اینکه مردم گلستان از ظرفیت گروههای موسیقی جشنواره استفاده کنند اعلام شده تا شهرستانهایی که آمادگی میزبانی دارند اعلام کنند تا این گروهها درشب هایی که برنامه ندارند به این شهرستانها منتقل شوند.

وی همچنین به بهره مندی از ظرفیت صدا وسیمای استان جهت پخش زنده این جشنواره یادکرد و اظهار امیدواری کرد: بتوان از ظرفیت های مطلوب اطلاع رسانی استان به نفع توسعه ورونق گردشگری استان بهره برد.

جشنواره فرهنگ اقوام ایرن زمین از تاریخ ۲۴ الی ۲۷ شهریورماه سال جاری در محل نمایشگاه های بین المللی استان گلستان درجاده آق قلا-گرگان برگزار میشود و درمراسم افتتاح این جشنواره، مراسم ازدواج سنتی اقوام برگزار خواهد شد.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."