• تاریخ خبر : چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶
  • ساعت ۱۱:۰۱

استقرار آرشیو کاخ گلستان در عمارت «باب‌عالی»


مدیر پایگاه میراث جهانی کاخ گلستان اعلام کرد، اطلاعات آرشیو کاخ گلستان برای دسترسی راحت‌ترِ پژوهشگران به عمارت «باب عالی» می‌رود.
آناهید نیوز- مسعود نصرتی با اعلام این مطلب گفت: با توجه به اینکه یک سیستم یکپارچه برای خدمات‌رسانی به پژوهشگران در رابطه با آرشیو کاخ گلستان وجود نداشت، در سال گذشته تصمیم گرفتیم عمارت «باب عالی» در ضلع جنوب شرقی کاخ را به اطلاعات آرشیوی این مجموعه تاریخی اختصاص دهیم.

 

 

444

 

وی افزود: پس از بررسی نحوه خدمات‌رسانی به پژوهشگران، در مرحله نخست ۳۰ حلقه فیلم «وی. اچ. اس» را که مربط به اطلاعات تصویری مرمت‌های انجام شده سه دهه اخیر کاخ گلستان بود با همکاری مرکز سینمای مستند گسترش تجربی به «دی. وی. دی» تبدیل شد، همچنین اطلاعات ۹ جلد کتاب که شامل فهرست کامل نسخه‌های خطی موجود در کاخ بوده به همراه یک جلد آلبوم خانه که شامل بخشی از اطلاعات آثار موجود در مخازن تصویری این مجموعه تاریخی است با همکاری خانه کتاب تایپ می‌شود تا در آینده به شکل الکترونیکی بر روی سایت و در دسترس پژوهشگران قرار گیرد.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان تاکید کرد: ساماندهی آثار موجود در مخازن، تهیه بانک اطلاعاتی، دستیابی به ارزش‌های فرهنگی اشیاء برای ثبت در فهرست آثار ملی و جهانی، تعیین اولویت‌های مرمتی، فراهم کردن مقدمات لازم برای پژوهش آثار موجود در کاخ از وظایف واحد آرشیو کاخ گلستان است که به مرور زمان باید انجام شود، مرحله نخست به تکمیل شناسنامه عمومی اثر اختصاص دارد.

وی با بیان این‌که ساختمان آرشیو در حال آماده‌سازی است، ادامه داد: پس ازتجهیز، اطلاعات ثبت شده مربوط به نسخه‌های خطی کاخ به شکل کپی تا پایان سال جاری در اختیار پژوهشگران قرار می‌گیرد. همچنین بر اساس مکاتباتی که با دانشگاه‌های مختلف انجام شده قرار است یک نسخه از پژوهش‌ها، فیلم‌ها و پایان‌نامه‌هایی که درباره کاخ گلستان بوده، در اختیار این مجموعه میراث جهانی قرار گیرد.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."