• تاریخ خبر : چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۰:۵۸

اسکلت باستانی در موزه نیشابور به نمایش درآمد


رئیس گروه موزه های خراسان رضوی گفت: اسکلت پنج هزار و ۵۰۰ ساله که در جریان کاوشهای باستان شناسی محوطه تاریخی تپه برج نیشابور کشف شد در موزه به نمایش عمومی گذاشته شده است.

آناهید نیوز-محمدرضا پهلوان تپه برج را یکی از مهمترین محوطه های تاریخی دوران پیش از تاریخ در نیشابور توصیف و بیان کرد: بر اساس کاوش ها و گمانه زنی های باستان شناسی و جمع آوری سفالینه های تاریخی در این محوطه آثاری از هزاره چهارم پیش از میلاد تا دوره اشکانی به دست آمده است.

 

 

استخوان

 

وی افزود: سال ۱۳۸۳ در جریان گمانه زنی های باستان شناسی در این محوطه تاریخی در عمق سه و نیم متری یک اسکلت پیدا شد که به حالت چمباتمه دفن شده بود. اسکلت دارای پوشش گل اخری است و در قسمت کمر آن دو نگین فیروزه وجود دارد.

رئیس گروه موزه های خراسان رضوی ادامه داد: آزمایشها و بررسیهای علمی به عمل آمده قدمت این اسکلت را به حداقل پنج هزار و ۵۰۰ سال پیش بر می گردد.

‘گل اخری’ که به آن خاک رنگی هم می گویند گلی محتوی درجات مختلفی از مقدار و رنگ اکسید آهن است که بطور طبیعی یافت می شود. کاربرد این ماده طبیعی برای بشر به تاریخ اعصار دور بر می گردد که برای رنگ گل کوزه گری از آن استفاده می شد.

موزه باستان شناسی نیشابور در محل رباط عباسی این شهرستان پس از بازگشایی مجدد امسال همه روزه پذیرای علاقه مندان است.

نیشابور در فاصله ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد ماقع است.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."