• تاریخ خبر : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶
  • ساعت ۱۱:۰۶

اعلام جزییات بیست و هشتمین نمایشگاه صنایع دستی/ برگشت ۱۵ درصد گردش مالی صنایع دستی


نامورمطلق در نشست نمایشگاه ملی صنایع‌دستی گفت: ۱۵ درصد گردش مالی صنایع دستی به این نمایشگاه برمی‌گردد از این رو باید سامانه‌ای برای توزیع این امکان بین هنرمندان راه‌اندازی شود.

آناهید نیوز- در نشست رسانه‌ای بیست و هشتمین نمایشگاه صنایع دستی که امروز ۳۱ شهریور ماه در محل سازمان میراث فرهنگی برگزار شد، بهمن نامورمطلق معاون صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی گفت: این نمایشگاه برای ما از اهمیت و حساسیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که نمایشگاه نمایشگاه‌هاست و با توجه به آن می‌توان معدل صنایع دستی را دریافت به این معنی که می‌توانیم وضع و حال صنایع دستی، میزان فروش و استقبال از آن و همچنین نوآوری‌هایی که در این حوزه اتفاق افتاده را ببینیم.

 

 

صنایه دستی

 

معاون صنایع‌دستی کشور با اشاره به اینکه ۱۵ درصد گردش مالی صنایع‌دستی به نمایشگاه ملی برمی‌گردد، گفت: یکی دیگر از دلایل اهمیت این نمایشگاه گردش مالی و بالا بودن میزان فروش آن است به همین خاطر ما در این دوره تلاش کرده‌ایم به سمت تخصصی شدن برویم و از تجار و نمایندگان تجاری خواهیم تا از بیست و هشتمین نمایشگاه بازدید کنند و با آثار ارائه شده در آن آشنا شوند چرا که در کنار وجود بازارچه‌های صنایع‌دستی و سایت‌های الکترونیک توسعه نمایشگاه‌های داخلی و خارجی به رونق صنایع دستی و حمایت از تولیدکننده منجر می‌شود.

نامورمطلق، هدف اصلی از برگزاری نمایشگاه‌های مختلف صنایع‌دستی را کم کردن وابستگی هنرمندان به دولت و رغبت بیشتر آنها به بازار دانست و افزود: نمایشگاه‌های ما باید به سمت بازار و توجه بیشتر به مخاطب سوق پیدا کنند، به عبارتی باید بازار محور باشند نه دولت محور. دولت باید به سیاست گذاری و فراهم آوردن زیرساخت‌ها توجه کند. برای رسیدن به منظور ما به گونه ای صنایع دستی نیاز داریم که قابل رقابت در صحنه‌های جهانی باشند، از این رو هنرمندان ما باید سلیقه‌ها را بشناسند به نیاز مردم امروز پاسخ دهند و به سمت تجاری شدن بروند.

معاون صنایع دستی کشور بیست و هشتمین نمایشگاه ملی را نمایشگاهی رویدادمحور برشمرد و گفت: قرار است در این نمایشگاه از پیرترین صنعتگر تقدیر کنیم همچنین قرار است یک خانه ایرانی را که در چیدمان آن از صنایع دستی بهره برده شده به نمایش بگذاریم.

نامور مطلق همچنین بیان کرد: در نمایشگاه امسال همه آثار ارائه شده کنترل کیفی می‌شوند تا صنایع دستی غیر ایرانی در نمایشگاه عرضه نشود، قیمت‌ها مناسب باشد همچنین قرار است سامانه نمایشگاه راه اندازی شود که این فرصت بین هنرمندان توزیع شود. ضمن اینکه به تعداد نمایشگاه های استانی افزوده شده و ما در سال ۹۵ و در آستانه نوروز نمایشگاه عیدانه را برگزار کردیم که فرصت خوبی برای ارائه صنایع دستی مختلف بود.

در ادامه این نمایشگاه، پویا محمودیان درباره برگزاری نمایشگاه گفت:این نمایشگاه در فضایی بالغ بر ۵ هزار متر مربع در سالن ۸، ۹ و ۲۵ برگزار می شود. علاوه بر این ۱۰ چادر عشایری همچنین فضایی بالغ بر ۵۰ متر در محوطه بیرونی در اختیار هنرمندان استان اصفهان با عنوان جمعه بازار اصفهان قرار گرفته است. در این نمایشگاه هنرمندان ۳۱ استان حضور دارند و تعداد این روزها از ۴ به ۷ روز رسیده است که این شماره روزها در نوع خود کم نظیر است. علاوه بر این نمایشگاه امسال با بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف همزمان شده و این مساله هم قابل توجه است.

 

 

نامور مطلق

 

دبیر اجرایی بیست و هشتمین نمایشگاه ملی صنایع دستی گفت: در این نمایشگاه فضایی به اندازه ۲۰۰ متر مربع در اختیار استان های محروم قرار گرفته و هنرمندان استان های سیستان و بلوچستان، کردستان، چهار محال و بختیاری، خراسان جنوبی، بوشهر، لرستان، ایلام، خراسان شمالی، کهکیلویه و بویراحمد و همچنین مرزنشینان آذربایجان غربی به طور رایگان به ارائه آثار خود در این فضا می پردازند. همچنین تخفیفی معادل ۵۰ درصد به برگزیدگان نمایشگاه قبل تعلق می گیرد. ۳۷ غرفه از غرفه های نمایشگاه در اختیار تولیدکنندگانی قرار گرفته که در حوزه بسته بندی آثار برتری را ارائه کرده بودند این افراد با ۲۰ درصد تخفیف در نمایشگاه این دوره شرکت می کنند.
محمودیان به ۷۵ روستای طرح اشتغال صنایع دستی اشاره و بیان کرد: این روستاها که روستاهای هدف گردشگری و طرح اشتغال صنایع دستی هستند، رایگان در نمایشگاه شرکت می کنند علاوه بر این یک فضای اختصاصی به تبریز ۲۰۱۸ و شهر جهانی یزد تعلق گرفته است اما اتفاق ویژه بیست و هشتمین نمایشگاه ملی صنایع دستی «خانه ایرانی» است. ما فضایی از نمایشگاه امسال را در اختیار خانه ایرانی قرار داده ایم به این معنی که از صفر تا صد چیدمان در این خانه با صنایع دستی ایرانی است، امیدوارم هتلداران و همچنین زوج های جوانی که در شرف ازدواج هستند از ایده به کار رفته در این خانه استفاده کنند. همچنین قرار است آثاری از پرویز تناولی، محمد احسایی و پرویز کلانتری در این خانه به نمایش گذاشته شود.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."