• تاریخ خبر : دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵
  • ساعت ۱۱:۴۹

امضای تفاهم‌نامه همکاری صنایع‌دستی و دانشگاه الزهرا(س)


معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور و دانشگاه الزهرا(س) در زمینه همکاری متقابل و آموزشی، فرهنگی به منظور تقویت، رشد و توسعه بنیه علمی تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

آناهید نیوز- به منظور توسعه و تحکیم همکاری‌ها و فعالیت‌های مرتبط در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی، تفاهم‌نامه‌ای بین معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و دانشگاه الزهرا (س) توسط بهمن نامورمطلق، معاون صنایع دستی و «انسیه خزعلی»، رئیس دانشگاه الزهرا(س)به امضا رسید.

نامورمطلق با اشاره به لزوم همکاری این معاونت و دانشگاه‌ها و علمی‌سازی هرچه بیشتر صنایع دستی در کشور گفت: متاسفانه در گذشته صنایع دستی رو به افول بود و کشور ما در معرض قرارگیری در فهرست کشورهای بدون صنایع‌دستی و یا دارای صنایع دستی اندک بود که خوشبختانه در حال حاضر در دولت فعلی اقدامات خوبی برای معرفی و توجه بیشتر به صنایع دستی صورت گرفته است.

 

 

صنایع دستی11

 

وی افزود: با تلاش‌های صورت گرفته در دو سال اخیر، شاهد رشد مثبت در حوزه تولید فروش و صادرات صنایع دستی بوده‌ایم که تفاوت معناداری با گذشته دارد. همچنین بر اساس آمار در دو سال اخیر، بیش از کل ۱۰ سال گذشته به هنرمندان و متقاضیان امر صنایع دستی تسهیلات ارائه کرده‌ایم تا به رونق بیشتر صنایع دستی کمک شود. همچنین تخصیص اعتبارات خوبی در زمینه ارتقا کارگاه‌های صنایع دستی صورت گرفته است.

نامورمطلق با اشاره به آغاز و شکل‌گیری گفتمان‌سازی در حوزه صنایع‌دستی گفت: خوشبختانه با توجه به عنایات مقام معظم رهبری به موضوع صنایع دستی و لزوم توجه بیشتر به آن و نیز توجه بیشتر دولت و مسئولان و حتا مردم به این حوزه، صنایع دستی رو به رشد و گسترش است. حتا باید گفت که خوشبختانه مردم ما نیز امروز بیش از گذشته به صنایع دستی توجه دارند و با آن ارتباط برقرار کرده‌اند.

وی در ادامه تاکید کرد: معاونت صنایع دستی به لحاظ رضایت‌مندی، موقعیت خوبی از دیدِ سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی دارد که امیدواریم با تمهیدات و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، به رشد بیشتر و مناسب‌تری در زمینه صنایع دستی برسیم.

معاون صنایع دستی کشور با تاکید بر این مطلب که باید دانشگاه‌های ما به سوی مولف شدن پیش بروند، گفت: در دنیا هر دانشگاه در حوزه‌ای خاص فعالیت دارد و تمرکز علمی و عملی خود را تنها در یک حوزه متمرکز می‌سازد و به این صورت دانشگاه‌های مولف ایجاد می‌شوند، اما در ایران بخشی از مشکل ما این است که هدف خاصی برای مولف شدن در نظر نداریم، باید به سمتی حرکت کنیم تا دانشگاه‌های مولف داشته باشیم و به نوعی برای خلاقیت محور کردن و پیشرو ساختن صنایع دستی قدم برداریم.

وی ادامه داد: دانشگاه الزهرا باید سهم بیشتری را به صنایع دستی اختصاص دهد، به این دلیل که با جنس زنانه نزدیک‌تر است؛ به همین جهت باید بیشتر به بانوان توجه کند و حداقل یک دانشکده بسیار قوی صنایع دستی در دانشگاه داشته باشیم.

نامورمطلق همچنین بیان کرد: معاونت صنایع دستی می‌تواند برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های صنایع دستی دانشگاه الزهرا (س) در یک نشست دو روزه و در قالب کارگاه‌های کارآفرینی برای دریافت تسهیلات فعالیت در حوزه صنایع دستی آنها را راهنمایی کرده و تسهیلات داده شود تا بتوانند در زمینه صنایع دستی به فعالیت بپردازند.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به حضور اعضای شورای جهانی صنایع دستی برای شرکت در اجلاس آسیا و اقیانوسیه در کشور تصریح کرد: حضور کارشناسان این شورا در شهرهای مشهد و لالجین و معرفی این شهرها به عنوان شهرهای جهانی سنگ‌های قیمتی و سفال و سرامیک می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر توسعه صنایع دستی داشته باشد.

در ادامه این مراسم، انسیه خزعلی رئیس دانشگاه الزهرا (س) ضمن ابراز خرسندی از امضای این تفاهمنامه گفت: در حوزه صنایع دستی رشد خوبی را در دانشگاه الزهرا(س) شاهد بودیم، در کنار ایجاد رشته‌های جدید برآن هستیم تا از رشته‌ها و کارهای مهارتی آغاز کنیم و به همین منظور دوره‌های متعددی را در داخل و خارج دانشکده بگذاریم و برای کارها و فعالیت‌های مهارتی مدرک ارائه کنیم.

وی افزود: در راستای بین المللی کردن دانشگاه نیز در نظر داریم با پذیرش دانشجوی بین المللی در رشته‌های مختلف صنایع دستی در راستای آکادمیک شدن و همه گیرتر شدن صنایع دستی قدم برداریم.

در پایان این نشست تفاهم نامه همکاری معاونت صنایع دستی کشور و دانشگاه الزهرا(س) در راستای استفاده از امکانات تحقیقاتی، آموزشی، فرهنگی به منظور تقویت، رشد و توسعه بنیه علمی پژوهشی و آموزشی گروههای هدف در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی توسط بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی کشور و خزعلی رئیس دانشگاه الزهرا(س)به امضا رسید و از نمایشگاه شیشه‌گری در محل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و پژوهشکده هنرهای سنتی سازمان بازدید به عمل آمد.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."