• تاریخ خبر : دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۶
  • ساعت ۱۰:۲۹

انتقال مالکیت دلیل اصلی تاخیر در ثبت خانه پاسال


می‌توان خانه «ثابت پاسال» یا «کاخ ورسای» کوچک را تنها نمونه باقیمانده از خانه‌-باغ‌های ایرانی در منطقه آفریقا (جردن) تهران دانست، خانه‌ای با وسعت ۱۲ هزار مترمربع که این روزها درمیان مجتمع‌های مسکونی و تجاری گرفتار افتاده و البته به نظر می‌رسد مالک آن هنوز هم درصدد است نقشه‌هایش برای این عمارت تاریخی را اجرایی کند. معماری آن از روی کاخ ورسای بنا شده و به کاخ سفید یا کاخ ورسای ایرانی شهرت دارد.

این ساختمان پس از انقلاب توسط بنیاد مستضعفان مصادره شد و پس از چند دوره نقل و انتقال به‌ گفته محمد حقانی، عضو شورای شهر تهران، این خانه تاریخی توسط علی انصاری مدیرعامل بانک آینده خریداری شده است.

 

 

خانه پاسال2

 

آناهید نیوز-مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی کشور گفت: موانع متعدد حقوقی از جمله انتقال مالکیت در سال های گذشته باعث تاخیر در ثبت ملی خانه ثابت پاسال شده است.

وی افزود: مقدمات را انجام داده ایم و آنطور که رجبعلی خسروآبادی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران گفته، بین این دستگاه و مالک کنونی توافق هایی برای حفظ و تعریف کاربری بنا انجام شده که من تاکنون از مفاد آن آگاه نیستم.
نظری گفت: این ساختمان، دارای ارزش های تاریخی، معماری، هنری و فرهنگی منحصر به فردی است که حفظ و نگهداری آن برای تاریخ معماری مدرن ما امری لازم و ضروری است.
وی عنوان کرد: این خانه، نمونه یک طرح بدیع معماری است که با وجود داشتن ریشه در معماری کلاسیک اروپایی، اقتضائات و مولفه های معماری ایرانی در آن به کار رفته و در واقع، یک قرائت ایرانی از معماری کلاسیک اروپا است که نمونه ایرانی دیگری از این مورد نداریم.
مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا مبنی بر صلاحیت اظهار نظر برخی مسئولان شورای شهرتهران درباره تغییر کاربری این خانه به مسجد یا هتل تاکید کرد: صلاحیت این مساله فقط با ما است.

 

 

خان پاسال

 

وی افزود: تصمیم گیری در این باره وظیفه قانونی ما است و چنانچه دیگران اظهار نظری می کنند نظر شخصی و پیشنهادی آنها است.

نظری گفت: سوال من از مسئولانی که در دستگاه های دیگر در این باره نظر می دهند این است که آیا نظر آنان، وجاهت قانونی و ضمانت اجرایی دارد؟
وی خاطرنشان کرد: قانونگذار همه وظایف حفظ ، نگهداری، مرمت، احیا و تغییر کاربری آثار تاریخی را به سازمان میراث فرهنگی واگذار کرده و اگر تفاهم، تعهد و همراهی از طرف مالک یا مالکان باشد، راه برای ثبت، هموار است.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."