• تاریخ خبر : چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
  • ساعت ۰۸:۴۳

با حضورنمایندگان مجلس و روسای تشکل های گردشگری جزئیات وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بررسی شد


بررسی جزییات طرح وزارتخانه شدن گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع‌دستی شب گذشته ( سه شنبه ۱ خردادماه) با حضور  اعضای هیات رئیسه گروه مشترک مجلس و روسای تشکل‌های گردشگری و اعضای مجمع هماهنگی تشکل‌های گردشگری کشور برگزارشد.

آناهید نیوز- درهفته های گذشته که کلیات طرح وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری در مجلس به تصویب رسید و روزنه های امید در دل فعالان این حوزه به خصوص ،بخش خصوصی به وجودآورد. شب گذشته روسای تشکل های گردشگری ،نمایندگان و اعضای کمیسیون های مختلف مجلس گردهم آمدند تا جزییات این طرح را به شور بگذارند تا در بررسی دوباره این طرح در مجلس با دست پر به صحن بروند.آنان امید دارند با وزارتخانه شدن میراث فرهنگی حیاط خلوتی مدیران به فراموشی سپرده شود و این سازمان به عنوان، سازمانی درآمد زا و موثر در اقتصاد چابکتر بشود.

 

 

سازمان+میراث+فرهنگی

 

سلمان خدادادی به‌عنوان رئیس گروه مشترک مجلس در این نشست با اشاره به این  که گروهی معتقد بودند طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارت خانه گردشگری نباید در ساختار دولت قرار گیرد، توضیح داد:یک‌بار نمایندگان مجلس مخالفت کردند بار دیگر رای گیری شد و گفتند که این طرح خلاف برنامه ششم است ولی بازهم به رای گذاشته شد و درنهایت نمایندگان در رد طرح قانع نشدند و توجیه آوردند و با اعضای هیات رئیسه صحبت کرده و کلیات آن به تصویب رسید.

 

وی گفت: شاید پیش‌از این نمی‌شد تغییرات زیادی در طرح به وجود آورد.اما ؛ اکنون می‌توان در جزئیات آن تغییراتی ایجاد و در جهت پویا کردن وزارت خانه گردشگری کارکرد. عده ای  افراد می‌گفتند که این طرح برخلاف قانون است چون دولت بزرگ‌تر می‌شود ولی گفتیم اتفاقاً این طرح موجب خواهد شد که دولت سبک‌تر شود. کشوری مانند ایتالیا کادر زیادی برای گردشگری دارد با طرح وزارت خانه گردشگری به دولت کمک می‌شود که در حوزه گردشگری چابک‌تر عمل کند.

شهرام شیروانی بازرس جامعه هتلداران ایران درادامه این نشست با اشاره به کم شدن معاونت های سازمان توضیح داد: امروز سازمان میراث فرهنگی ۶ معاونت دارد که خوشبختانه خودش در حال کم کردن آن است و معاونت گردشگری و سرمایه گذاری با هم ادغام شده و به ۵ معاونت می رسد. فعالیت هایی که در این سازمان انجام شده معمولا بدون نظارت بوده است. روسای سازمان سرمایه گذاران را به درستی هدایت نکرده اند که کجا هتل ساخته شود. اکنون در شهر مشهد ۱۹۰ هتل، ۴۵۰ هتل آپارتمان، ۸۰۰ مهمانپذیر و بیش از هزار خانه مسافر وجود دارد و ۲۰۰ هتل نیز به زودی در مدار بهره برداری قرار می گیرد، تهران نیز به همین صورت است.

 

بازرس جامعه هتلداران ایران افزود: مهمانسراهای دولتی باید واگذار می شد و از ایجاد مهمانسرای دولتی جدید جلوگیری شود. کشورهای اطراف ما مانند ترکیه، مالزی و گرجستان بار اضافی ارزش افزوده را به دوش مسافر نمی گذارند. ما اگر اصرار داریم که ارزش افزوده حذف شود برای این است که رقابت پذیری با کشورهای همسایه وجود داشته باشد. ما می خواهیم که نمایندگان مجلس کمک کنند تا ارزش افزوده را از هتل ها بردارند.

کمالیان، رئیس انجمن صنفی دفاتر زیارتی با گلایه از وضعیت گردشگران زیارتی به خصوص گردشگران عراقی گفت: ما شاهدیم گردشگران عراقی که وارد ایران می شوند به صورت انفرادی سفر می کنند و آژانس های مسافرتی کمتر درگیر این موضوع هستند، در حالی که باید آنها در قالب تور به ایران سفر کنند. تورهایی که از ایران به عراق می رود نیز از طریق غیرمجاز اجرا می شود که با سیستم انحصاری که در یکی از شرکت ها ایجاد شده، با این مسئله روبرو هستیم که دفاتر مسافرتی از محل خروج مسافران نیز سودی نمی برند. این اتفاق باعث شده که با شرکت های عراقی نتوانیم قرارداد متقابل داشته باشیم و از عراق به ایران تور بیاوریم.

در ادامه این نشست صدرنیا، رئیس جامعه راهنمایان، حسن انصاری رئیس جامعه گردشگری الکترونیکی، اباذری، رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی تهران به حذف مقررات دست و پاگیر و برون سپاری به بخش خصوصی و تببین جایگاه بخش خصوصی در طرح وزارتخانه شدن میراث فرهنگی اشاره کردند.

همچنین کوچکی نژاد، رئیس فراکسیون گردشگری با اشاره به اینکه در جزئیات وزارتخانه شدن میراث فرهنگی باید دقت بیشتری شود توضیح داد: در هیچ کجای دنیا، دنیا مهمانسرا ، هتل و مهمانپذیر نداردند. و تمامی این فعالیت ها توسط بخش خصوصی انجام می شود.انحصار و احداث این چنین مراکز اقامتی برای استفاده در دو سال  اقتصادی نیست.

اودر بخش دیگری از صحبت هایش به تصرف دریای خرز توسط بخش های مختلف دولت اشاره کرد.

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."