• تاریخ خبر : چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۳:۴۵

با زیور آلات زنان ترکمن بیشتر آشنا شوید


زیورآلات از جمله هنر های سنتی و صنایع دستی در استان گلستان و بندر ترکمن است . زیورآلات ترکمن یکی از زیباترین زیورآلات زنان است که حاصل دستان هنرمند و ذوق هنرمندان ایرانی است

آناهید نیوز- امروزه این هنر سنتی به دست معدودی از استاد کاران انجام می شود. این زیورها معمولاً از نقره ساخته می‌شود و از این رو صنعت زیورسازی ترکمن را نقره‌ کاری نیز می‌گویند.

 

 

زیور الات

 

البته علاوه بر نقره، از فلزات کم ارزش‌تر آلیاژی نظیر برنج و ورشو نیز زیور درست می‌شود که ارزش آنها کمتر است. به علاوه در زیورهای نقره‌ای از ورقه‌های طلا و آب‌طلا نیز استفاده می‌شود.

زیور آلات ترکمن انواع مختلفی دارد قبه، دستبند، گردن بند، آویز‌ها، منجیق‌ها وانگشتر‌ها و؛ که ماهیت همه تا به امروز تغیر چندانی نکرده است و به سلیقه استاد کاران وسفارش مشتری نقش اساسی دارد. نقوش این زیورآلات عمدتا برپایه نقوش هندسی و حیوانات است.

نقوش عمدتا برگرفته از طرح‌های گیاهی، حیوانی و تصاویری هندسی و انتزاعی است. غالبا این نقوش بار مفهومی دارند و برخی نقش‌ها از جمله ستاره هشت‌پر به‌وفور به چشم می‌خورد؛ چرا که زن ترکمن ستاره هشت‌پر را نشانه بخت و اقبال می‌داند.یا اشکال هندسی مثل دایره و مثلث، مربع و مستطیل و… که هر یک نمادی از جهان پیرامون اطرافشان است. به‌طور مثال مثلث نماد کوهان شتر، دایره خورشید و خطوط مارپیچ شاخ قوچ و میش و … است.

 

زیور آلات سوم

 

 

زیور‌های سر و پیشانی ترکمن

قبه ازجمله زیباترین وچشمگیرترین زیورآلات ترکمنی است که همچون تاجی برسر زنان ترکمن در طول تاریخ می‌درخشد.قبه در واقع کلاهی است فلزی به شکل نیم دایره که بر سر می‌کنند و ریسه‌های فلزی از آن آویزان است که جلوه آن را زیباتر می‌کند.

کلاه مرصع است و توسط سنگ‌های رنگی تزیین شده و در کل این سربند بسیار زیبا و منحصر‌به‌فرد است و جلوه باشکوهی دارد؛ شکوه و وقاری چشم‌گیر که باعث می‌شود زن ترکمن این وزن سنگین را تحمل کند.

 

زیورهای موی زنان ترکمن

 

زنان ترکمن مثل بسیاری اقوام دیگر از زیورآلات برای تزیین گیسوان خود استفاده می‌کنند. به این زیور‌های مو اصطلاحا ( اسئق) گفته می‌شود که جنس و تزییناتش مانند بخش‌های دیگر است.

 

روسینه‌ای (بو کائو) زنان ترکمن

 

یک تکه‌ فلزی بسیار بزرگ پر از سنگ و شیشه‌های رنگین و ریسه‌ها و منجوق‌ها، به‌طوری‌که روی سینه را می‌پوشاند. البته این زیور هم فقط مخصوص جشن‌ها و مراسم‌ ویژه است و کاربرد روزمره ندارد.

 

 

کمربند (بیل قشاق) زنان ترکمن

 

این کمربند هم کمربندی منحصربه‌فرد است، با تریینات سکه‌ای و بسیار مفصل و البته سنگین که آن را روی پیراهن استفاده می‌کنند.

 

 

زیور الات دوم

 

برای ماجراجویانی که قصد سفر به استان گلستان و بندر ترکمن را دارند پیشنهاد می کنیم که به بازارسنتی این شهر بروند و از  استاداکاران سراغ زیور آلات زنان ترکمن را بگیرند.

 

برای رفتن به بندر ترکمن می توانید سفر با تور را انتخاب کنید و به یکی از دفاتر خدمات مسافرتی مراجعه کنید.شرکت ایرانگردی مارکوپولو یکی از شرکت های معتبر در زمینه تورهای ایرانگردی است.

 

این شرکت تور گروهی سفر به استان گلستان و بندر ترکمن را نیز برگزار می کند ؛برای سفر با تور می توانید این دفتر مسافرتی را انتخاب کنید؛که نامی آشنا در صنعت گردشگری و برگزاری تورهای  ایرانگردی  است.

 

برای اطلاعات بیشتر برای سفر به بندرترکمن می توانید به سایت www.iranmarcopolo.ir  مراجعه  یا با شماره تلفن۴۱۶۱۳-۰۲۱ تماس بگیرید.

 

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."