• تاریخ خبر : شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۰:۴۰

بررسی نرخ واقعی بلیت هواپیما با پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک


رئیس سازمان میراث فرهنگی ۲۲ امرداد نامه ای به معاون اول رئیس جمهور نوشت و در آن خواستار تشکیل کمیته ای مشترک با عضویت این سازمان، وزارت راه و بانک مرکزی برای بررسی نرخ واقعی بلیت هواپیما شد.

آناهید نیوز- در این نامه آمده است: همانگونه که استحضار دارند، صنعت سفر و گردشگری متکی به محصولات و خدمات بخش های مختلفی است که خدمات اقامتی  و حمل و نقل از اجزاء اصلی تشکیل دهنده آن است و این در حالی است که هرگونه تغییر در قیمت خدمات این دو بخش می تواند بر اثرگذاری اقتصادی حاصل از گردشگری بر سایر بخش های زنجیره تأمین که به صورت مستقیم و غیر مستقیم به این صنعت مرتبط هستند، تأثیر گذاشته و با کاهش سفرهای داخلی و گردشگران خارجی به داخل کشور منجر به ایجاد رکود و کاهش اشتغال در زنجیره بسیار وسیعی از کسب و کارها شود.

 

 

بلیت1

 

 

نظر به اینکه براساس تصمیمات دولت، نرخ ارز از این پس براساس نرخ «سامانه سنا» مربوط به بانک مرکزی محاسبه و براساس عرضه و تقاضای نرخ ارز طبق بازار ثانویه به لحظه اعلام و مبنای نرخ های بلیت هواپیما قرار می گیرد، این امر زمینه ساز افزایش قیمت بلیت پروازهای داخلی (بیش از ۶۰ درصد) و خارجی (بیش از ۱۰۰ درصد) گردیده و از طرفی آزادسازی نرخ بلیت بدون سقف و محدودیت بوده (شناور) و دفاتر خدمات مسافرتی بر حسب میزان تقاضا قیمت ها را بیش از ۱۰۰ درصد نیز افزایش داده و بسته سفرهای داخلی و ورودی به کشور را بسیار گران کرده است.

 

با توجه به تأثیرگذاری شاخص قیمت بر تقاضای گردشگری ورودی و سهم قابل توجه بخش حمل و نقل در بسته سفر، افزایش هزینه های حمل و نقل بر روند گردشگری ورودی اثر منفی خواهد داشت و همچنین افزایش هزینه های حمل و نقل موجب افزایش هزینه های گردشگری داخلی می شود. این در حالی است که سیاست های کلان بخش گردشگری در کشور، جایگزینی سفرهای داخلی با سفرهای خروجی است تا علاوه بر رونق مقصدهای گردشگری کشور از خروج ارز جلوگیری شود، لذا اخذ نظرات کارشناسی این سازمان به عنوان متولی بخش گردشگری می تواند در ارزیابی صحیح اثرات تصمیمات مرتبط با این حوزه موثر باشد.

 

با عنایت به مراتب فوق پیشنهاد می شود در صورت صلاحدید دستور فرمائید با قید فوریت با تشکیل کمیته مشترک با عضویت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت راه و شهرسازی (سازمان هواپیمایی کشوری) و بانک مرکزی ابعاد مختلف موضوع بررسی کارشناسی شده و راهکارهای عملیاتی برون رفت از چالش های پیش رو به صورت واقع گرایانه احصاء و اجرایی شود.

 

 


نامه


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."