• تاریخ خبر : دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
  • ساعت ۰۷:۲۵

برزنت جای خود را به قره چادر داد


قره چادر یا سیاه چادر که درحقیقت نوعی مسکن متحرک بوده است  نخستین نماد زندگی عشایری و کوچ رو است؛ که متاسفانه این روزها جای خود را به چادرهای برزنتی داده است که نه زیبایی دارد و خاصیت.

آناهید نیوز- شادی کابیانی- »اوبا« که به مجموعه سیاه چادر ها یا قره چادرها گفته می شود و از موی‌بز تهیه و در فصول، بهار، تابستان و گاه پاییز در صورتی که باران نبارد، بافته می‌شود ودر برابر تغییرات آب‌‌و‌هوایی چون باد، باران و آفتاب بسیار مقاوم بوده و سر پناهی امن در سرمای زمستان و گرمای تابستان است. ابزار اصلی تولید این نوع دست‌بافته، دار‌ زمینی است.در حقیقت این سرپناه رشته ای از هنر های سنتی ایران در منطقه غرب  ایران است.

 

 

anahid-ok-malihe-hosseini

 

چادرها وزن و اندازه مناسبی جهت حمل و نقل توسط چهارپایان در راه‌های صعب العبور دارند و جمع آوری و بر پا ساختن آن به سهولت انجام می‌شود ودر مقابل تغیرات آب و هوایی بسیار مقاوم هستند وتهیه و تولید آن توسط افراد خانوار صورت می‌گیرد و همه این عوامل  بر اهمیت سیاه چادرها اضافه کرده است.

در نزدیکی های منطقه چالدران جایی که این روزها شاهد قشلاق عشایر ماکویی هستیم  و تا چشم کار می کند دشت است و سیاه چادر و گله های بز، گوسفند و… که لذت دیدن طبیعت را دو چندان می کند. اما؛ این زیبایی آهنگ ناخوشی می نوازد و آن استقرار چادرها برزنتی  است  و بد رنگی که بخاطر تابش نور خوشید ناهمخوانی بیشتر را بیشتر کرده است و ذوق هر عاشق طبیعت و زیبایی می زند.

این روزها عشایر و مردم عشایرماکو نیز به رسوم خود پاینبد نیستند و نسل جدید این جامعه سنتی ما هم همانند دیگر جوامع و طایفه های کشورمان زندگی شهری را پیشه خود کرده اند و از فرهنگ ، رسوم و نوع زندگی اجدادی خود فاصله گرفته اند.موید این حرف استفاده از چادرهای برزنتی به جای قره چادرها یا سیاه چادرهاست.

در گذشته  مردان عشایر، بریدن موی بز و همچنین دوختن لت‌ها به یکدیگر را برعهده داشتند زنان وظیفه شستن، پاک کردن،حلاجی کردن موها، و تاباندن نخ‌ها سپس بافت آنها که به صورت دار زمینی است برعهده داشتند؛  کودکان و دخترکان درکنار مادران خود می نشستند و می بافتندو یاد می گرفتند و در سینها حبس می کردند تا به فرزندان خود بیاموزند و اینگونه این هنربافتن قره چادر ها  نسل به نسل ادامه داشت.

اما؛ حال دیگرپدران و مادران این وظیفه را به کناری نهاده اند و دخترکان هم استفاده از بازی های موبایلی را برای فراگیری به  این امربیشتر مورد توجه قرا می دهند.

«غلامرضا سلیمانی«- مدیرعامل منطقه آزاد ماکو- در گفت و گو با خبرنگار آناهید نیوز با این تایید که استفاده از چادرهای برزنتی در بین عشایر ماکو به سرعت در حال افزایش است، بیان کرد:خاصیت سیاه چادرها به دلیل استفاده از موی بز این است که در زمستان گرم و در تابستان خنک است وباران که می بارد از بافتش آب درز نمی کند وچهار فصلی است.بافتن این سیاه چادرها به اقتصاد روستایی و عشایری کمک می کند ولی در حال حاضر این دست بافت ها از جامعه محلی ما جمع شده  و به جای آن برزینت آمده؛

که نمی شود در آن زندگی کرد. در زمستان ها سرده  و تابستان گرم و با اقلیم منطقه و فرهنگ نمی خواند.

او اضافه می کند: شاید رواج و توزیع  چادرهای برزنتی  توسط اداره کل امور عشایری بر این امر دامن زده باشد؛ که این امر ضربه بزرگی بر تولید و استفاده از سیاه چادرها زد.

سلیمانی در ادامه تاکید می کند:پرورش میش و گوسفند به جای بز نیز می تواند از دیگر عوامل گسترش استفاده از چادرهای برزنتی باشد.اگر این وضعیت به این شکل ادامه یابد طی چند سال آینده باید تشنه دیدن یک سیاه چادر در منطقه باشیم.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو در ادامه بیان می کند: سیاه چادرها ظرفیت زیادی برای بوم گردی در منطقه  را دارد و می توان آنها  را به عنوان یک مرکز اقامتی دید؛ چرا که امکان درآمد اقتصادی را دارند.چرا که بسیاری از افراد هستند که لذت یک روز زندگی  و فرار از آپارتمان های دخمه ای را دارند.

او توضیح داد: در بوم گردی ما رویکرد مان به ییلاق و قشلاق عشایر است. وبه این منظور می خواهیم که سنت ها حفظ شود.

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."