• تاریخ خبر : چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۱:۰۸

برنامه های کاخ نیاوران در هفته میراث فرهنگی اعلام شد


همزمان با روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با تدارک برنامه های ویژه میزبان علاقه مندان است.

آناهید نیوز- سید رحمت اله رئوف حنان مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با اعلام این خبر گفت: نمایشگاه کفش اقوام مختلف ایران با عنوان “پای پوش های دیروز، از یاد رفته های امروز” در کوشک احمد شاهی، رونمایی از مجموعه ای از آثار نقاشی هنرمندان هنر نوگرای ایران با عنوان ” نادیده ها ” در کاخ اختصاصی نیاوران و نمایش مجموعه آثار نقاشی هنرمند معاصر عبدالرضا دریابیگی در موزه جهان نما که همگی از مخازن این مجموعه خارج می شوند از جمله این برنامه ها است.

 

 

نیاوران

 

او افزود: نمایش نسخه خطی رباعیات خیام و سه جلد کتاب چاپی شامل ترجمه این دیوان به زبان های فارسی، فرانسه، انگلیسی، آلمانی، اردو و عربی در موزه کتابخانه سلطنتی از دیگر آثاری هستند که به مناسبت روز بزرگداشت حکیم عمر خیام و هفته میراث فرهنگی از آن ها برای نخستین بار رونمایی می شود.

رئوف در خصوص ویژه برنامه های کودک در این هفته گفت: مجموعه نیاوران به عنوان یک مجموعه دوستدار کودک با نگاهی ویژه به کودکان در این ایام با نقاشی و قصه خوانی با محوریت آثار موزه های مجموعه و برگزاری کارگاه آموزشی عکاسی از بناهای تاریخی در اولین روز از هفته میراث فرهنگی میزبان میراث بانان کوچک خواهد بود. همچنین نقالی و شاهنامه خوانی همراه با اجرای نمایش گروهی توسط کودکان با محوریت داستان “زال و سیمرغ” در آخرین روز از این هفته فرهنگی از دیگر برنامه های این مجموعه است.

مدیر مجموعه نیاوران خاطر نشان کرد: برگزاری نشست هم اندیشی با نگاهی بر موزه های دوستدار کودک با همکاری کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) با حضور اعضای ایکوم و نمایندگان موزه ها و مؤسسات فعال در زمینه کودک به منظور تبادل افکار و تجربیات در زمینه کار با کودک در تاریخ دوم خرداد از دیگر برنامه هایی است که این مجموعه در این ایام تدارک دیده است.

وی در ادامه گفت: این مجموعه برای دومین سال متوالی در هفته میراث فرهنگی با دعوت از موزه‌های سازمانی و خارج از حوزه سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اقدام به برگزاری سلسله نشست هایی با عنوان «مروری بر تجارب موزه‌ها» خواهد کرد. بر همین اساس “باغ موزه قصر” با موضوع معرفی باغ موزه و اقدامات فرهنگی آن، “موزه ملی ایران” با تجربه برگزاری نمایشگاه لوور در  تهران، “مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک” با موضوع شیوه ها و گرایش های راهنمایی در موزه و “موزه علوم و فناوری” با تجربه برگزاری نمایشگاه های سیار، به ترتیب از ۲۹ اردیبهشت ماه تا اول خرداد از ساعت ۱۰ تا ۱۱ تجارب ارزشمند و موفق موزه ای خود را در اختیار موزه داران و علاقه مندان به موزه و میراث فرهنگی قرار می دهند.

در کنار نمایشگاه های دایر در موزه های این مجموعه، نمایشگاه گزارش اهم فعالیت های دو ساله مدیریت مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در حوزه های مختلف فنی و عمرانی، مرمتی، پژوهشی و … در گالری جهان نما و نمایشگاه  “آثار هنرمندان انجمن اتیسم ایران” حاصل همکاری مشترک این مجموعه با ایکوم و انجمن اتیسم ایران از ۲۸ اردیبهشت به مدت یک هفته در گالری هنر این مجموعه برپا می شود.

موزه های این مجموعه در هفته میراث فرهنگی همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۸ پذیرای عموم بازدیدکنندگان است و علاقه مندان جهت بهره مندی از برنامه های مذکور می توانند بر اساس تاریخ و ساعات اعلام شده در این خبر به این مجموعه واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه و جهت کسب اطلاعات بیشتر با روابط عمومی مجموعه به شماره های ۲۲۲۸۷۰۱۲-۰۲۱ و ۲۲۲۸۲۰۵۰-۰۲۱ تماس بگیرند.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."