• تاریخ خبر : یکشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۶
  • ساعت ۱۶:۵۹

برکناری معاون گردشگری با دوسال تاخیر


در حالی که آخرین روزهای دولت یازدهم سپری می شود و دولت سعی در چیدن کابینه دوازدهم خود دارد تا بهترین گزینه ها را برای تصدی سازمان ها و ارگان های مختلف انجام دهد.

آناهید نیوز- سازمان میراث فرهنگی ،سازمان چند پاره ای که با ادغام سه حوزه مختلف در صدد بود، شان و نزولش افزایش یابد ولی با سیاسی کاری و متخصص نبودن روسا و بعضا معاونین آن در دوره های مختلف نه تنها رونق و روان سازی در گردشگری را شاهد نبود بلکه انسجام و حرکت صحیحی نیز در آن به فعالیتش اضافه نشد.

 

 

IMG_20170723_212519

 

بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر این سازمان شاهد ۳ رئیس بود که هرکدام ویژگی های خودراداشتند. از روسا ی این سازمان که بگذریم مدیران و معاون این سازمان که نقش کلیدی تری در این میان داشته اند با نداشتن تخصص و ناکارآمدی مسیر ناهمواری را برای فعالان و کارآفرینان این عرصه به یادگار گذاشته اند.
معاونت گردشگری، معاونتی که بیشترین آسیب را در دوره های مختلف به دلایل سیاسی کاری و ابلاغ ده ها مقررات و دستور العمل های اشتباه و زیانبار و عدم استفاده از خرد جمعی ، مقابله با تشکل ها و عدم بهره گیری از نظرات مدیران کار آزموده که از چند دهه اخیر تجارب ارزشمندی را در اختیار دارند، شاید پرچالش ترین معاونت بود.

روز گذشته و پس از هیاهوی روز کاری خبری از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی مبنی بر برکناری معاون گردشگری برای رسانه ها ارسال شد؛ خبری که دو سال فعالان و تشکل ها دراین حوزه منتظر شنیدن آن بودند.
رحمانی موحد معاونی که سعی کرد مدت مدیریتش بیش از هر یک از روسای سازمان باشد؛ روز گذشته جای خود را به میرهادی قره سید رومیانی داد.
سیاست ها و دستور العمل های او در دوران مدیریتش بیشتر به سمت و سوی دولتی کردن عرصه گردشگری بود و بخش خصوصی و به طور کلی گردشگری را با چالش های زیادی روبرو کرد. چالش هایی که دیپلماسی عمومی و سیاست های بین المللی توانسته بود، امید را در بین فعالان گردشگری زنده کند و با تصمیمات نادرست برخی از مدیران نارضایتی از سیاست های اتخاذی معاونت گردشگری داد بسیاری از کارشناسان ومدیران میانی دولتی و خصوصی فعلی و سابق معاونت را نیز بلندکرد.
دستورالعمل بیمه مسافرتی، دستورالعمل راهنمایان، دستور العمل ضمانت بانکی دفاتر مسافرتی، دستورالعمل برگزاری نمایشگاه ها صدور بخشنامه های متعدد سلب اختیار از تشکل های صنفی ،برگزاری همایش های تشریفاتی، سو مدیریت در برگزاری غرفه گردشگری ایران در اکسپوی میلان و نمایشگاه های خارجی،و دهها مقررات و شیوه نامه هایی که به جای تسهیل در امور بخش خصوصی و گرفتن دست آنها پای آنان را بست و مهمترین آنها اجرای ماده ۲۵ آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل و نرخ گذاری و درجه بندی تاسیسات گردشگری بود که در آخرین شب مسئولیت سلطانی فر در این سازمان امضا شد،بخشی از کارنامه کاری معاون گردشگری برکنار شده است.
به نظر می رسد، عدم حضور رئیس سازمان و عدم حضور معاون سابق گردشگری  در مراسم معارفه ای شتابزده و نیز انتخاب فردی جدید و فاقد دانش این صنعت به عنوان سرپرست نیز هر چند ممکن است کوتاه مدت باشد ، حاکی از سیاست های این روزهای گردشگری است.
شادی کابیانی – آناهید نیوز


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.

یک فکر در “برکناری معاون گردشگری با دوسال تاخیر”

  1. حميد می‌گه:

    باسلام
    اخرین کاری که رحمانی موحد کرد این بود که یک بخشنامه به همه استانها فرستاد و انها را از صدور پروانه بهره برداری برای فاز اول پروژه های گردشگری ممنوع کرد.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.

" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."