• تاریخ خبر : سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۱:۲۱

برگزاری دو رویداد بین المللی در همدان بدون دریافت یک ریال اعتبار


ناصر نیک بخت –استاندار همدان با اشاره به اینکه تا کنون همدان به عنوان یک مقصد در کشور مطرح نبوده است گفت: همدان خود را برای رویداد بین اللملی آماده می شود بدون اینکه یک ریال از ۱۰ میلیارد بودجه ای که مجلس برای آن تصویب کرده است را دریافت کند.

آناهید نیوز- صبح امروزسه شنبه ۲۳ مردادماه نشست خبری رویداد همدان ۲۰۱۸ با حضور معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، استاندار همدان و مدیرکل میراث فرهنگی همدان ۲۳ مردادماه در سالن فجر سازمان میراث فرهنگی برگزار شد.

 

 

همدان 2018

 

ناصر نیک بخت، استاندار همدان بیان کرد: این استان با ۹ استان دیگر همجوار است و فاصله بین آنها بین ۱.۵ تا سه ساعت است. ما در صدد هستیم تا راه آهن تهران- همدان و همدان – مشهد را به بهره برداری برسانیم. همچنین استان فرودگاه بین المللی دارد.

 

وی افزود: پنجم شهریور با حضور معاون اول رئیس جمهور رویداد همدان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی برگزار می شود. استاندار همدان خاطرنشان کرد: مجمع گردشگران جهان نیز در آبان ماه با حضور ۱۸۰ کشور برگزار خواهد شد. این رویدادها جایگاه گردشگری همدان را نشان می دهد و مشخص می‌کند که این استان زیباترین و برجسته‌ترین استان برای گردشگری است و هرآنچه استان های دیگر دارند همه در همدان قابل بازدید است.

 

نیک بخت تصریح کرد: همدان تاکنون به عنوان مقصد گردشگری دیده نشده بود اما با تلاش سازمان میراث فرهنگی این اتفاق افتاده است و همدان به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی معرفی می‌شود.

 

وی با بیان اینکه همدان به عنوان شهر سبز کشورهای اسلامی شناخته شده، گفت: در ۶ ماه پایان سال ۹۶ تا نوروز امسال بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان درآمد از محل فروش مبلمان در شهرهای ملایر و تویسرکان به دست آمده است.

 

استاندار همدان همچنین گفت: رویداد تبریز ۲۰۱۸ اولین رویدادی بود که در این حوزه برگزار می‌شد و قطعا نواقصی داشته است. نمایندگان ما در این استان و برنامه های تبریز ۲۰۱۸ حضور پیدا کردند تا برای میزبانی از میهمانان در همدان تجربه کسب کنیم. قطعا نواقص رویداد همدان ۲۰۱۸ از رویداد تبریز کمتر خواهد بود.

 

نیک بخش همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص بودجه در نظر گرفته شده برای رویداد همدان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی گفت: اعتبارات ما زیاد نیست. همین امروز جلسه‌ای با سازمان برنامه و بودجه داریم تا بتوانیم بودجه‌ای را برای این رویداد در اختیار داشته باشیم. مجلس شورای اسلامی ۱۰ میلیارد تومان بودجه برای ما تصویب کرد و قرار شد هزینه‌ای تعلق بگیرد اما هنوز یک ریال هم به ما نداده‌اند. این ۱۰ میلیارد تومان برای دو برنامه بین‌المللی همدان در سال ۲۰۱۸ بود. این هزینه فقط کفاف هزینه‌های جاری این رویدادها را خواهد داد. کل اعتبارات عمرانی ما ۴۰۰ میلیارد تومان بیشتر نیست. ما برای برگزاری این برنامه منتظر بودجه نماندیم بلکه از بخش خصوصی کمک گرفتیم.

 

وی افزود: یک هزار و ۵۳۱ طرح به مبلغ ۴۰۰ میلیارد تومان در بخش گردشگری استان مصوب شده است.

 

استاندار همدان اظهار داشت: یک هتل ۵ ستاره با ۳۰۰ واحد کمپ اقامتی، پارکینگ، سیتی سنتر و امکانات دیگر توسط یک سرمایه گذار قرار است در شهر همدان با سرمایه گذاری هزار میلیارد تومانی ساخته شود.

 

نیک بخت گفت: ما زمان رویدادهای بین‌المللی را تعیین نمی‌کنیم بلکه در دبیرخانه این رویدادها به ما می‌گویند که چه زمانی را اختصاص بدهیم. چون قرار است در یک برنامه بین‌المللی نماینده ۱۸۰ کشور حضور داشته باشند و یا در رویداد همدان ۲۰۱۸، ۳۴ نماینده حضور داشته باشند. پس آنها باید به ما تاریخ بدهند.

 

در ادامه این برنامه مالمیر مدیر کل میراث فرهنگی استان همدان نیز بیان کرد: در کنار رویداد همدان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی بیش از ۵۰ برنامه دیگر در حال برگزاری است. جشنواره پویانمایی اولین جشنواره استان در سال ۲۰۱۸ بود. جشنواره طب سنتی و گیاهان دارویی، بزرگداشت باباطاهر، برگزاری مسابقات شطرنج جام ملت های آسیا، نشست شهرداران راه ابریشم و سفرای کشورهای عضو ACD از جمله برنامه‌هایی بود که برگزار شده است. نشست همدان ۲۰۱۸ از پنجم تا هفتم شهریورماه برگزار خواهد شد.

 

مالمیر ادامه داد: در بخش صنایع دستی می توان گفت ۶ درصد از سهم اشتغال در استان را به خود اختصاص داده است. ۸ درصد از صادرات مبدأ گمرک نیز به صنایع دستی استان اختصاص دارد. ما درسال ۹۶ و ۹۵، ۲۲ اقامتگاه بوم‌گردی در استان افتتاح کردیم. این در حالی بود که پیش از این اقامتگاه بومی نداشتیم. میزان اقامت در استان نیز در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵، ۳۷ درصد رشد داشته است.

 

در ادامه محمد محب خدایی معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی نیز گفت: برای اولین بار به منظور توسعه گردشگری ۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در اختیار سازمان قرار گرفت. این موضوع به دلیل برگزاری این رویدادهای بین‌المللی بوده است که توانستیم بعد از توافق نامه‌ای که در سازمان برنامه و بودجه در قالب تبصره ۱۸ رقم خورد آن را به تصویب برسانیم. این اتفاق می‌تواند تحولی در صنعت گردشگری باشد. چون به هر حال بخواهیم در این حوزه توسعه داشته باشیم باید زیر ساخت ها را رعایت کنیم.

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."