• تاریخ خبر : سه شنبه ۰۷ دی ۱۳۹۵
  • ساعت ۱۱:۵۵

بسته های رقابتی سفر تعریف کنیم


معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از اختصاص ۴۰درصدی آمار گردشگری به حوزه های فرهنگی خبرداد و گفت: ما در این حوزه یکی از پشتوانه‌های گردشگری فرهنگی را رویکرد موزه‌ها می‌دانیم، چون حتی برخی از کشورها با موزه‌هایشان شناخته می‌شوند و اسباب سفر و دیدار از آن کشورها به بهانه دیدار از موزه‌ها است. بنابراین اهمیت موزه‌ها به طور عام و کارکرد در بحث توسعه گردشگری در این منظر قابل توجه است.

آناهید نیوز- مرتضی رحمانی موحد که صبح روز سه شنبه (۷ دی) در همایش یک روزه حمایت از موزه‌داران غیردولتی در موزه ملی ایران سخن می‌گفت، از نشانه‌های همنشینی دو حوزه میراث فرهنگی و گردشگری را موزه‌ها دانست و تأکید کرد: این نشان می‌دهد که این دو حوزه می‌توانند کنار یکدیگر و تکمیل‌کننده هم باشند.

 

 

3734_399

 

او از قدیمی‌ترین و موثرترین انواع گردشگری‌ها را گردشگری فرهنگی دانست و افزود: شاید از نظر تاریخی، ریشه و بنیان سفر با این موضوع آشنا باشد، با این وجود در دوره‌های فرهنگی بخش‌های مختلف تاریخی و بخش اشاعه فرهنگ صله رحم و دیدار با اقوام حتی با حفظ این موارد می‌تواند، رعایت شود.

ما در این حوزه یکی از پشتوانه‌های گردشگری فرهنگی را رویکرد موزه‌ها می‌دانیم، چون حتی برخی از کشورها با موزه‌هایشان شناخته می‌شوند و اسباب سفر و دیدار از آن کشورها به بهانه دیدار از موزه‌ها است. بنابراین اهمیت موزه‌ها به طور عام و کارکرد در بحث توسعه گردشگری در این منظر قابل توجه است.

رحمانی موحد کارکرد اقتصادی برای موزه‌ها را در کنار گردشگری فرهنگی و توسعه، موردی قابل توجه دانست و افزود: کنار هم قرار گرفتن این دو کارکرد در موارد مختلف می‌تواند متفاوت باشد. از یک سو یا آن‌ها موازی با یکدیگر حرکت می‌کنند یا یکی بر دیگری تقدم می‌گیرد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در ادامه با تعریف موزه‌ها در دو معنای متفاوت اظهار کرد: از یک سو موزه‌ها را می‌توان فقط به منزله حضور اشیاء دانست و از سوی دیگر موزه‌ها را می‌توان عاملی دانست که گردشگر برای دیدن زیبایی‌های قرن‌ها پیش به آن مکان می‌رود. با این وجود در هر دو صورت یک پرداخت برای موزه‌ها انجام می‌شود.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه مدیریت موزه‌ها برای مخاطبان موزه‌ها حائز اهمیت است، افزود: این موارد تعریف‌های اقتصادی گوناگونی دارند. آن‌هایی که تأثیرگذاری دارند در این زمینه نقش قابل توجه‌تری را به خود اختصاص داده‌اند.

او گفت: معتقدیم باید در بسته‌های سفر بسته‌های رقابتی را قرار دهیم تا بتوانیم با دیگر جاذبه‌های دنیا رقابت داشته باشیم.

رحمانی موحد با بیان این مثال که کوچه بن بست نیست می‌توان برایش راه‌های مختلفی را پیش فرض شد، ادامه داد: این نشان می‌دهد که تنوع کیفی و کمی در بازدید از موزه‌ها می‌تواند رخ دهد. امیدواریم این مسئله به عنوان یکی از کارکردهای مشترک ما در کنار معاونت میراث فرهنگی بازبینی شود.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."