• تاریخ خبر : سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
  • ساعت ۰۹:۳۱

«بندر گز« دروازه ای هزار رنگ از زیبایی و فرهنگ


بندرگز که از آن به عنوان دروازه ورودی به استان گلستان یاد می شود؛ در گذشته با نام‌های کناره یا قصه کناره بعنوان ساحل شهر استرآبادخوانده می شد.در دوران قاجار و پس از آنکه توسط روس ها یک انبار بزرگ کالا درآنجا احداث شد، تبدیل به قطب اقتصادی، تجاری منطقه استراباد شد.

آناهید نیوز-شهرستان هزار رنگ با ساحلی زیبا و جنگل های پوشیده از درختان هیرکانی در غرب گرگان و در استان گلستان قرار دارد.این شهرستان دارای مردمی میهمانواز است و از دو سوی خود قابل توجه گردشگران و علاقه مندان به سفر است.

 

 

 

 

بندر گز1

در ضلع شمالی این شهرستان خلیج گرگان و شبه جزیره میانکاله واقع شده، این محدوده علاوه بر این که پناهگاه حیات وحش میانکاله است، یکی از ذخیره گاه های مهم زیست کره نیز به شمار می رود. هم‌چنین این محدوده محل مناسبی برای فعالیت های تحقیقاتی در زمینه پرندگان و آبزیان است.

 

مجتمع ساحلی بندرگز نیز موقعیت قابل توجهی از نظر جذب گردشگران داخلی و خارجی دارد. در ضلع جنوبی هم در میان جنگل های پهن برگ تفرجگاه هایی وجود دارد که از جذابیت های منحصربه فردی برخوردار است. از جمله آن ها چشمه قلقلی است که در ۲۰ کیلومتری جنوب شهر بندرگز و در عمق جنگل وطنا واقع شده و دارای یک راه ارتباطی شوسه از گز به رادکان است و توسکاچشمه با آبی زلال، خنک و گوارا، در محلی با چشم اندازهای طبیعی زیبا و روستاهای کوهستانی با مردمانی پرشور و خون‌گرم واقع شده است.

 

می گویند در زمان حکومت ناصرالدین شاه،این شهر با احداث یک اسکله  چوبی و شعبه بانک استقراضی از یکسو با گرگان، دامغان، شاهرود، مازندران و تهران و از سوی دیگر با باکو و هشترخان آستارا خان روسیه ارتباط برقرار کرد.

 

نفوذ روس‌ها در این شهر به قدری بود که حتی در زبان و فرهنگ مردم بندرگز و گاهی آثار آن در زبان بومی منطقه دیده می شود. اما این شهرستان علاوه بر سابقه تاریخی که می توان در گشت و گذار در شهر به سوابق و پیشینه آن دست یافت، دارای مراکز دیدنی از جمله اسکله توریستی، ساحل دریا، چشمه قلقلی، توسکا چشمه، چشمه بلبل، جنگل باغو، جنگل وطنا، خلیج گرگان، سیکاپل، جرکلباد، امامزاده حبیب الله و امامزاده سفید چال و غیره است.

 

سواحل و کرانه‌های دریای خزر در پیوند با جلگه سرسبز و کوه‌های بلند سر به فلک کشیده البرز از دیدنی‌ترین و جالب‌ترین نقاط استان است. ساحل زیبا و آرام بندر گز در حاشیه دریای خزر و در فاصله ۳ کیلومتری شمال جاده تهران – مشهد واقع شده و امکانات تفریحی و اقامتی و رفاهی مناسبی برای استراحت و استفاده بازدیدکنندگان دارد.

 

 

 

فانوس

 

رودهای فصلی متعددی که از کوه های البرز سرچشمه می گیرند در بندرگز جریان داشته که در انتها به دریای خزر می‌ریزند. از این رودخانه‌ها می‌توان به نوکنده، جفاکنده، گز، ول افرا و وطنا اشاره کرد.

یکی از آثاری که تاریخ شهر را حکایت می‌کند “فانوس دریایی” برج مانندی است که در زمان قاجار توسط روس‌ها در ساحل بنا شد که قدمت این اثر  نشان از پویایی شهر در آن زمان داشته است و در واقع راهنمای کشتی‌ایی بوده که برای صادرات و واردات به خلیج گرگان می‌آمدند و در سواحل بندرگز لنگر می‌انداختند.

برای ماجراجویانی که قصد سفر به استان گلستان و بندر گز را دارند پیشنهاد می کنیم که به بازارسنتی این شهر بروند و کسب و کار های سنتی این شهر اطلاع کسب کنند.

برای رفتن به بندر گزمی توانید سفر با تور را انتخاب کنید و به یکی از دفاتر خدمات مسافرتی مراجعه کنید.شرکت ایرانگردی مارکوپولو یکی از شرکت های معتبر در زمینه تورهای ایرانگردی است.

این شرکت تور گروهی سفر به استان گلستان و بندر گزا نیز برگزار می کند ؛برای سفر با تور می توانید این دفتر مسافرتی را انتخاب کنید؛که نامی آشنا در صنعت گردشگری و برگزاری تورهای  ایرانگردی  است.

برای اطلاعات بیشتر برای سفر به بندرگزمی توانید به سایت www.iranmarcopolo.ir  مراجعه  یا با شماره تلفن۴۱۶۱۳-۰۲۱ تماس بگیرید.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."