• تاریخ خبر : دوشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۱:۱۱

تابوت سنگی،مهمان موزه هگمتانه


تابوت سنگی حاوی اسکلت یک زن و مرد متعلق به دوران اشکانی که چند ماه پیش در همدان کشف شد در ایام نوروز امسال مهمان موزه هگمتانه همدان شده و مورد استقبال بی نظیر بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

 آناهید نیوز- آبان ماه سال گذشته بود که در حین خاک برداری محدوده گنبد علویان و کوچه جراحان شهر همدان برای اصلاح شبکه های آبرسانی، در عمق سه متری زمین و به طور اتفاقی یک تابوت سنگی به طول حدود ۲ متر، عرض ۸۰ سانتی ‌متر و ارتفاع ۵۰ سانتی متر کشف شد.

 

 

همدان

 

نتایج کاوش و بررسی محتویات این تابوت نشان داد که ۲ اسکلت در این تابوت وجود دارد که یکی مربوط به یک مرد و دیگری مربوط به یک زن است که به صورت تاق باز و کنار هم دفن شده بودند.

بر اساس نتایج بررسی های کارشناسان باستان‌ شناس اداره‌ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان مشخص شد این تابوت مربوط به دوران اشکانیان است و نشان از این دارد که ایرانیان در آن دوران دارای فرهنگ تدفین خانوادگی بوده و ارزش و احترام زیادی برای زنان قائل بودند.

حال این تابوت باستانی در موزه هگمتانه همدان به نمایش گذاشته شده و خیلی عظیمی از گردشگران را به سوی خود جلب کرده است.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."