• تاریخ خبر : یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۰:۱۳

تخریب بافت تاریخی کرمان؛برج های شیشه ای جای خانه های خشتی کرمان را گرفت


تخریب خانه‌های تاریخی و تعرض به حریم، عرصه و حریم منظر آثار تاریخی به سریال تلخ اما؛ تکراری تبدیل شده است.

آناهید نیوز- شادی کابیانی. سریالی که تنها در برگیرنده تهران نیست و گویا تمامی کشور را در بر گرفته است. ساخت برج های تجاری چند طبقه و تبدیل شدن به شهری که از معماری و تاریخ  فقط می خواهد مدرن بودن را به رخ بکشد،به رویای مدیران در شهرهای مختلف کشور تبدیل شده است. خانه های قدیمی و سنتی که در روزگاری نه چندان دور مامن و آسایش یک خانواده بودند؛ این روزها به گفته مدیران به  معضل تبدیل شده است؛ و گویا آنها به این تخریب‌ها و تجاوزها عادت کرده‌اند و شاید هم خود زمینه این تخریب ها و تجاوز ها را به وجود آورده اند.

 

 

کرمان3

 

 

کرمان شهری تاریخی و با سابقه از جمله شهرهایی است که رویای مدرن شدن آن بلای جانش شده است. هزار و ۵۰۰ هکتار بافت تاریخی در این شهر که  مدیران شهرداری به آن »بافت فرسوده« می گویند؛ لفظی که مدیران شهری هر روز آن را به بهانه توسعه شهری به کار می برند؛ حالا درگیر تخریب شده است.

در مدتی پیش با سازمان های ذی ربط  و شهرداری، عزم برای تخریب بافت فرسوده و ۴۰ خانه تاریخی بالا گرفت. تا به جای آن در بافت قدیمی این شهر و با تمام پتانسیل ها و ظرفیت هایش که می توانست نمونه یک شهر کویری ثبت شده در یونسکو باشد و فاخر بودن خود را به رخ جهانیان بکشد و خود را بین المللی اعلام کند، دو سیتی سنتر  و مال ،علم شوند تا این رویا فقط رویا بماند و کرمان بازهم جهانی نشوند.

کرمان، مهمترین شهر جنوب شرق کشور و از پهناورترین استان های کشور که به آن بخاطر دروازه هایش؛شهر شش دوازه و بخاطر اردشیر به آن گواشیر می گفتند؛حالا با خواب های مدرن سازی مدیرانش در گذشته، نابود شده است و به بی هویتی رسیده است. بی هویتی که نه مدرن است و نه تاریخی.

انگار پهناورترین استان کشور برای مدرن سازی فقط نیاز به هزار ۵۰۰ متر بافت تاریخی این شهر داشته که باید از بین می رفت و تخریب می شد. کسی چه می داند شاید  هم این بافت و خانه های ارزشمندش  خاری در چشمشان بوده است؟!

 

 

کرمان1

 

ساخت دو مرکز؛ نخستین مرکز خرید یا به قول کرمانی‌ها “سیتی سنتر” در ابتدای کوچه تاریخی سردار نصرت رو به روی محل خانه های قدیمی بازمانده از دوره قاجاریه و مشرف بر کاروانسرا و مجموعه تاریخی وکیل و خانه های زیبای کوچه سردار ؛ دومین مرکز خرید درست روی مکانی تاریخی به نام گودال خشتمال ها ؛محلی که خانه‌هایی با قدمت چهارصد سال دارد که تا پیش از انقلاب اسلامی محل زندگی برخی از اهالی کرمان بود. سرکشیدن بنای جدید میدان ارگ و بازار تاریخی کرمان و دروازه تاریخی ارگ، دو محله تاریخی قلعه محمود افغان و میدان قلعه را تحت تاثیر قرار داده است. همچنین تخریب ۴۰ خانه از جمله خانه غفاری، سردا نصرت و…  چهره شهر کرمان را متحول کرده است.

محمد علی گلاب زاده ، عضو انجمن میراث فرهنگی، عضو بنیاد ایرانشناسی و مدیر مرکز کرمان شناسی با اشاره  به اینکه با حفظ بافت تاریخی کرمان ، می توانستیم گنجینه ای از معماری شهر های کویری را داشته باشیم گفت: لطمه ای که با ساخت مال و سیتی سنتر در کرمان به وجود آمده قابل جبران نیست .

وی با اشاره به سیتی سنتر که در خیابان شریعتی ساخته  شده بیان کرد: در روبروی این مرکز کاروانسرایی وجود دارد که قدمتی بسیار دیرینه دارد و در طرح ارائه شده قرار بود از ابتدای خیابان آبنما و دو طرف آن فروشگاه های سنتی باشد ؛ کاروانسرای ۱۸۰ ساله که متعلق به زمان وکیل الملک  حاکم  روزگار ناصرالدین شاه در کرمان بوده است. این کاروانسرا با تغییر کاربری قرار بود به هتل سنتی تبدیل شود .

او اضافه کرد: در زمانی که مرتضی بانک استاندار کرمان بود؛این ماموریت به من داده شده  که با ۴۰ تن از ورثه این کاروانسرا وارد مذاکره بشویم تا آنها سهم  خود را واگذار کنند و ما هم در ازای آن این کاروانسرا را به صورت هتلی همانند هتل عباسی در بیارویم و بهره این کاروانسرا هم به عنوان کمک در اختیار پرورشگاه کرمانیان قرار بدهیم.

گلاب زاده در ادامه توضیح داد: طرح آن تهیه شد و دوبار کلنگ آن به زمین زده شد. قرار بر این بود که این طرح به طور کامل اجرا بشود اما ؛ ناگهان ما دیدیم بنایی  درست روبروی کاروانسرا به صورت  چند طبقه علم شد و بخشی از این زحماتت بر باد رفت.

عضو انجمن میراث فرهنگی با اشاره به احداث چنین بناهایی گفت:  متاسفانه با ساختار کویری که کرمان دارد احداث چنین بناهای شیشه ای مناسب نیست و این مسائل آسیب هایی بوده که در طول این سال ها به بافت قدیم وارد شده است و همه اینها درد هایی است که بر دل ما است و کسی گوش شنوا ندارد و حاضر نیست بپذیرد  که این خانه ها و بافت  ارزش های جامعه ما هستندکه متاسفانه اینطوری بر باد می رود.

 

 قبضه طلا فروشان در بافت سنتی

 

از ساخت سیتی سنتر و مال که بگذیریم ، قسمتی هایی از بافت قبضه طلا فروشان کرمانی شده است و بافت زندگی را تبدیل به بافت تجاری کرده اند. هرچند سعی کردند نگاهی به سنت هم داشته باشند اما خانه ها تخریب و جای آنها مغازه ها سر بلند کرده اند.

گلاب زاده در این رابطه گفت: هیچ کس احساس مسئولیت در قبال این مسئله نمی کند و هرچه گفته می شود و هرچه فریاد می زنیم هم دادمان به جایی نمی رسد.

حتی روبروی کتابخانه ملی که مرکز کرمان شناسی آنجا هست ، سر در بسیار ارزمشند و زیبایی بود که »علی محمد راوری« آن را ساخته بود همان کسی که سردرد کتابخانه ملی را ساخته است؛بنا بوداین قسمت با تمام ویژیگی ها حفظ شود اما وقتی صبح طلوع کرد، از بین رفت.

 

 

کرمان

 

وی درباره اختصاص بودجه برای مرمت بافت تاریخی کرمان بیان کرد: مگر در کرمان دیگر بافت تاریخی مانده است که بتوان آن را مرمت کرد.در حال حاضر حفظ و جلوگیری از ساخت و ساز مهمتر به نظر می اید.

این کارشناس یا اشاره به تخریب خانه های صورت گرفته در بافت تاریخی کرمان که سریالی انجام شد گفت: در بافت ؛خانه ای بود به نام »خانه سردا «که متعلق به سردا نصرت بود و همه مردم کرمان  از آن خانه خاطره داشتند و متاسفانه این خانه هم خراب شد و خیلی فجایع دیگر که در بخش اخیر اتفاق افتاده است.

او به خانه ای  در پشت مدرسه حیاته ای اشاره کرد که ۲۰ سال قبل این خانه به قیمت ۵۰میلیون تومان خریداری شده و گفت: این خانه  یک اتاق آیینه کاری زیبا با نقاشی های منحصر به فرد داشت  که گفته می شدنقاشی از فرانسوی این کار را به عهده  داشته است.این خانه محل سکونت لطفعلی خان زند بوده است.

گلاب زاده ادامه داد:به دلایلی این خانه در اختیار سازمان مسکن  و شهر سازی قرار گرفت. وقتی بعد من مراجعه کردم به این خانه دیدم با کارد و چنگال و… نقاشی ها را خراب کرده اند.این خانه بادگیر زیبا و بزرگی دارد که جز نمونه های خاص در شهرهای کویری است. متاسفانه این خانه به انبار مصالح ساختمانی تبدیل شده است و کارگران افاغنه در آن زندگی می کنند.

او درباره سازمان میراث فرهنگی گفت: نخستین وظیفه این سازمان حفظ مواریث فرهنگی است واین مایه افت است که افرادی برای حفظ مقام خود کارهای کنند که در شان میراث فرهنگی نیست

ساخت این سیتی سنتر ها نه تنها به بافت تاریخی و سنتی طمه می زند بلکه لحاظ اقتصادی هم به کسبه بازار لطمه وارد می کند و متاسفانه منافع شخصی بعضی ها این وضعیت را به وجود آورده است.

 

 

کرمان 4

 

 

 

 

کرمان5

 

 

 

 

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."