• تاریخ خبر : چهارشنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۴:۱۱

تعطیلات پاییزی به آسمان آبی و سکوت “مصر ” پناه ببرید


آسمان آبی پررنگ و زمین لخت، هیچستانی آرام و بیصدا، بسیار دور از هیاهوی شهرهای شلوغ،جایی درست نزدیک به مرکز پهنه یک میلیون و۶۴۸ هزار و ۱۹۸ کیلومتر مربعی ایران و در میانه کویری پهناور، روستایی به نام »مصر« واقع است.

 آناهید نیوز- روستای مصر با حدود ۱۲۰ نفر جمعیت در میان شن‌های روان کویر مرکزی ایران قرار دارد. این روستا این روزها از مهمترین و جذابترین مناطق گردشگری ایران به حساب می‌آید و نام دریای شنی کویر مصر برای بسیاری از طبیعت‌گردان آشناست.

 

 

43657-sunset-in-desert

 

 

یکی از اصلی‌ترین مقاصد کویرنوردی، منطقه مصر است که در ایام تعطیل و غیرتعطیل میزبان حجم عظیمی از گردشگران حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای می‌شود؛ به‌ویژه در فاصله ابتدای پاییز تا پایان زمستان که دمای روزانه این منطقه مناسب پرداختن به تفریحاتی نظیر شترسواری، سافاری، پیاده‌روی روی رمل‌ها و… است.

دکتر آلفونس گابریل جغرافیدان و جهانگرد اتریشی می‌گوید: «کویر کسی را که یک‌بار اسیر افسونش شده باشد هرگز رها نخواهد کرد.» این جمله‌ای است که پس از سفر به کویر مصر ایران به آن ایمان پیدا خواهید کرد. افسون آسمان کویر مصر تا پایان عمرتان بارها و بارها شما را به آنجا خواهد کشید.

آسمان کویر چنان به شما نزدیک است که حس می‌کنید اگر دستتان را دراز کنید می‌توانید ستاره‌ای از آن بچینید. این آسمان خیره کننده تنها مورد علاقه چشمان غیر مسلح نیست چرا که ستاره شناسان هم می‌توانند در تمام فصول سال بدون هیچ مانعی در روستای مصر به تماشای ستارگان بنشینند.

اگر اهل ماجراجوییهای پرمخاطره نیستید، باید نیمه دوم برای رفتن به کویر مصر طبیعتا سال را انتخاب کنید. البته به یاد داشته باشید که رانندگی در جادههای کویری در روزهای بارانی یااندکی پس از آن خالی از خطر نیست. اگر اندکی ازراه باریک آسفالت به شانه خاکی منحرف مسیر معموال شوید، به علت سستی خاک احتمال واژگون شدن خودرو بسیار است.

از دیگر نقاط دیدنی این منطقه می توان به دریاچه نمک خور و کویر طبقه واقع در ۵۰ کیلومتری جاده خور ـ طبس، روستای گرمه، روستای محمدآباد کوره گز، روستای عروسان، روستای فرحزاد، جاده کاروان گذر عروسان ـ بیدستان، جاده آف رود ابراهیم زهرا، ریگ کله و کویر مرکزی اشاره کرد.

 

 

kavir-bali-2

 

اما از دیدنی های اطراف روستای مصر می توان به چال سلکنون، نیزار مصر، دریاچه نمک سلکنون، تخت عباسی، تخت عروس و رمل های ماسه ای اطراف روستا اشاره کرد.

برای ماجراجویانی که قصد سفر به کویر و مناطق کویری دارند پیشنهاد می کنیم که با تور و گروه سفر کنند. برای سفر های گروهی می توانید یکی از دفاتر خدمات مسافرتی معتبر را انتخاب کنید.

شرکت ایرانگردی مارکوپولو یکی از شرکت های معتبر در زمینه تورهای ایرانگردی است.

 این شرکت تور گروهی سفر به کویر مصر، طبس و..  را نیز برگزار می کند؛ برای سفر با تور می توانید این دفتر مسافرتی را انتخاب کنید؛که نامی آشنا در صنعت گردشگری و برگزاری تورهای ایرانگردی  است.

 برای اطلاعات بیشتر برای سفر به کویر می توانید به سایت www.iranmarcopolo.ir  مراجعه  یا با شماره تلفن۴۱۶۱۳-۰۲۱ تماس بگیرید.

 

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."