• تاریخ خبر : سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶
  • ساعت ۰۹:۵۳

تل آجری تبدیل به سایت موزه می‌شود


مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از تبدیل تل آجری به سایت موزه خبر داد.

آناهید نیوز-  تل آجری یکی از محوطه های مهم در نزدیکی تختگاه تخت جمشید محسوب می شود که قرار است به زودی تبدیل به سایت موزه شود. این محوطه ارزشمند تاریخی درحالی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده که از سال ۹۰ تاکنون به عنوان یکی از مراکز مهم باستان شناسی، مورد کاوش باستان‌شناسان ایرانی- ایتالیایی قرار گرفته است.

«مسعود رضایی منفرد» مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اعلام این خبر گفت: با توجه به کشفیات اخیر در محوطه تاریخی تل آجری به دنبال آن هستیم که این محوطه ارزشمند به زودی تبدیل به سایت موزه شود.

 

 

تل اجری

 

 

وی گفت: سقف مسقفی که پیشتر برای این محوطه تاریخی ساخته شده بود به زودی با اجرای فنداسیون روی تپه قرار می‌گیرد.

به گفته رضایی منفرد، همچنین با ایجاد زیرساخت‌هایی چون سرویس بهداشتی، مسیر بازدید و غیره… مردم می‌توانند از آخرین یافته های باستان شناسی در طی چند سال اخیر بازدید کنند.

کتیبه های بابلی که سندی معتبر بر استقرار دروازه ورودی شهر پارسه در تل آجری مرودشت است، نقوش حیوانات ترکیبی با  نقشی از مار، عقاب و پنجه شیر که برای نخستین‌بار در این محوطه کشف شده و همچنین وجود سکوهایی در کنار دیوارهای دروازه (تل آجری) و بسیاری از موارد و شواهد به دست آمده از جمله کشفیات این محوطه ارزشمند تاریخی به شمار می‌رود.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."