• تاریخ خبر : شنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۴
  • ساعت ۱۲:۱۵

تن پوش های مردمان هخامنش و اشکانی بررسی شد


دومین نشست تخصصی کارگروه هنر کانون بین المللی نوروز با موضوع بررسی تخصصی تن پوش های دوران هخامنشیان و اشکانیان در سالن فجر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی کشور برگزار شد.

آناهید نیوز- در این نشست تخصصی مدیرعامل کانون بین المللی نوروز نیلوفر پرزیوند،برخی از اعضای هیات مدیره، معاونت برنامه ریزی و سرمایه گذاری دفتر امور مجامع و تشکلهای مردم نهاد و دیگر معاونین میراث فرهنگی ،گروهی از استادان طراحی پارچه و لباس دانشگاه ها ی هنر تهران و جمعی از طراحان و علاقمندان حضور داشتند.

 

 

تن پوش ها

 

در ابتدا سیما داوران دبیر اجرایی نشست گفت: این نشست تخصصی در ادامه نشست پیشین بخش هنر کانون بین المللی نوروز( با موضوع بررسی تخصصی تن پوش های دوران ساسانی)است و به همین دلیل در بررسی تن پوش های دوران هخامنشی و پارتیان،ابتدا به پوشاک پارتیان و سپس به پوشاک هخامنشیان خواهیم پرداخت.

سیما داوران با آغاز مقدمه ای در رابطه با پوشاک پارتیان از مینو کریم نیا استاد دانشگاه، پژوهشگر میراث و طراح طرح تطبیقی سرپوش اطلس ایرانی در خواست کرد تا اطلاعات و پژوهش های خود را در زمینه پوشاک پارتیان در اختیار مهمانان حاضر در جلسه قرار دهند.
کریم نیا ضمن معرفی پوشاک پارتیان و تقسیم بندی آن گفت: پوشاک این دوره شامل تونیک و شلوار بوده و بانوان در زیر پیراهن های بلند خود از لباس دیگری با دامن بلند استفاده می کردند.
مینو کریم نیا به انواع شلوارهای پارتیان و شباهت آنان با برخی از شلوارهای اقوام ایرانی اشاره کرد و مدل های متنوع پیراهن(تونیک) و تزیینات روی آن را مورد بررسی قرار داد و اطلاعات جامعی را در اختیار علاقمندان قرار داد. در ادامه ,دکتر شهره فضل وزیری استاد دانشگاه، طراح و عضو گروه علمی پوشاک ایرانی و هنرهای وابسته فرهنگستان هنر، ضمن تائید سخنان سیما داوران دبیر جلسه درباره خوش پوشی و آرایش مردان و زنان هخامنشی گفت: درباره ی پوشاک مردمان عامه اطلاعات چندانی در دست نیست و به طور کلی لباس زنان و مردان هخامنشی تفاوتی با یکدیگر ندارد.
فضل وزیری همچنین به انواع متنوع تاج ها ، نقش لباس های هخامنشی، آرایش مردان هخامنشی مانند سرمه و تزیین ریش مردان اشاره کرد.

 

 

تننن

 

نیلوفر پرزیوند مدیرعامل کانون بین المللی نوروز ضمن معرفی فعالیت های این کانون بین المللی و هدف از برگزاری این نشست های تخصصی , از برگزاری اولین نمایشگاه تخصصی لباس در کاخ موزه شمس در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد, درتاریخ بیست اسفندماه خبر داد.
پس از بررسی و پاسخ گویی به پرسش های پژوهشگران و مهمانان حاضر در جلسه ، دبیر اجرایی نشست گفت: بخش هنر کانون بین المللی نوروز علاوه بر فعالیت های تخصصی در حوزه میراث معنوی تلاش در معرفی هنرمندان و پژوهشگران ایرانی دارد. از همین رو بخش پایانی این برنامه اختصاص پیدا کرد به معرفی احسان میرحسینی پژوهشگر جوان هرمزگان و نویسنده کتاب برقع .
در پایان فیلم مستندی از چگونگی پژوهش های میرحسینی در رابطه با نگارش کتاب برقع پخش شد.

 

نفیسه  شیر محمدی فرد


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."