• تاریخ خبر : یکشنبه ۰۵ شهریور ۱۳۹۶
  • ساعت ۰۵:۳۲

تودیع ناکارآمدی در گردشگری باحضورمدیریت اسبق


شیوه جدیدی را امروز درمراسم تودیع معاون اسبق گردشگری شاهدبودیم که جدای ازحواشی مختلف وتعجب حاضرین در برگزاری مراسمی برای تودیع معاون اسبق ازیک طرف وازطرف دیگر تیز هوشی ریاست جدیدسازمان را دربرداشت وحامل پیامی روشن برای تشکلهای گردشگری بود.

یعنی خداحافظی با ناکارامدی، تودیع بی اخلاقی یا فراموش کردن بی تدبیری،معاون گردشگری که دوسال پیش انتظاربرکناری آن روشن بود.

آناهید نیوز- جملات جالب وی و توصیه هایی برای بخش خصوصی که هرگز به آن اعتقادی نداشت مانند توجه به توانمندی، تخصص وتجربه و….. قابل تآمل بود. معاون اسبق برکنارشده دراین مراسم با اشاره به ایات قران کریم پیرامون عفو کنید ودرگذرید به تشکل ها جمله زیبایی بود که حاکی از تفکرعمیق ورجوع به وجدان وپذیرش تلویحی رفتارهای غیراصولی وی دارد که این تقاضای عفو پس ازیک دوره درجازدن، ناامیدی و….که خسارت های قابل توجهی دراین عرصه بدنبال داشت. حتی اگرکسی گذشت نماید. آن خسارتها هرگز جبران نخواهد شد.
البته نلسون ماندلا هم درجایی که اسیبهای زیادی دیده بود.گفت می گذرم ولی فراموش نمی کنم.
سازمان میراث فرهنگی ،سازمان چند پاره ای که با ادغام سه حوزه مختلف در صدد بود، شان و نزولش افزایش یابد ولی با سیاسی کاری و متخصص نبودن روسا و بعضا معاونین آن در دوره های مختلف نه تنها رونق و روان سازی در گردشگری را ۴ سال گذشته شاهد نبود بلکه انسجام و حرکت هماهنگ وتاثیرگذار نیزبه فعالیتش اضافه نشد.
بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر این سازمان شاهد ۴ رئیس بود که هرکدام ویژیگی های خود را داشته. از روسای این سازمان که بگذریم مدیران و معاون گردشگری این سازمان که نقش کلیدی تری در این میان داشته، با نداشتن تخصص کافی و ناکارآمدی مسیر ناهمواری را برای فعالان و کارآفرینان این عرصه به یادگار گذاشته است.
معاونت گردشگری، معاونتی که بیشترین آسیب را در دوره های مختلف به دلایل نامعلوم و ابلاغ ده ها مقررات و دستور العمل های اشتباه و زیانبار و عدم استفاده از خرد جمعی ، مقابله با تشکل ها و عدم بهره گیری از نظرات مدیران کار آزموده که از چند دهه اخیر تجارب ارزشمندی را در اختیار دارند، شاید پرچالش ترین معاونت بود.
برکناری معاون اسبق گردشگری خبری خشنود کننده برای اکثریت بخش خصوصی ودولتی بود که بیش از دو سال فعالان و تشکل ها دراین حوزه منتظر شنیدن آن بودند. اما تودیع مجدد ابهاماتی درپی داشت.
رحمانی موحد معاونی که سعی کرد مدت مدیریتش بیش ازچند تن از روسای سازمان باشد؛ جای خود را به میرهادی قره سید رومیانی داد.
رومیانی که ازمعاونین جدید درسازمان بودباحفظ سمت سرپرست معاونت گردشگری شد ودرطی دوران کوتاهی که این مسئولیت را عهدار شد هر چند آشنایی کاملی با این عرصه نداشت ولی باحسن خلق ورفتار حکیمانه توانست آرامشی را هرچند محدود به صنعت بازگرداند که بنظر می رسد جای تکریم شایسته اوخالی بود.
که درکمترین زمان هنرتعامل با بخش خصوصی وکارکنان معاونت را داشت.

 

57544848

رحمانی موحد درزمان مسئولیت خود
سیاست ها و دستور العمل هایی که بیشتر به سمت و سوی دولتی کردن عرصه گردشگری بودوبا حذف اختیارات تشکلهای رسمی وقانونی ومقابله با بخش خصوصی و به طور کلی اکثرحوزههای گردشگری را با چالش های زیادی روبرو کرد. چالش هایی که دیپلماسی عمومی و سیاست های بین المللی توانسته بود، امید را در بین فعالان گردشگری زنده کند و با تصمیمات نادرست برخی از مدیران نارضایتی ازتصمیمات اتخاذی معاونت گردشگری داد بسیاری از کارشناسان ومدیران دولتی و خصوصی فعلی و سابق را نیز بلندکرد.
اعمال سیاست های ارباب رعیتی،عدم توجه به فعالیتهای گسترده غیرمجاز و فاقد پروانه و نداشتن برنامه برای جلوگیری ازفعالیت آنها ،برگزاری جلسات بی برنامه کمیته مشورتی وعدم توجه به نظرات کارشناسان ،ارایه دستورالعمل بیمه مسافرتی، دستورالعمل دوره های آموزشی ودستورالعمل راهنمایان، دستور العمل ضمانت بانکی دفاتر مسافرتی، دستورالعمل برگزاری نمایشگاه ها،دستورالعمل تی نماد ،شیوه و اعطای مجوزنمایشگاه های خارجی ،صدور بخشنامه های متعدد سلب اختیار از تشکل های صنفی ،برگزاری همایش های تشریفاتی،تهیه گزارشات غیر واقع، سو مدیریت در برگزاری غرفه گردشگری ایران در اکسپوی میلان وعدم مدیریت نمایشگاه های داخلی و خارجی،و دهها مقررات و شیوه نامه هایی که به جای تسهیل در امور بخش خصوصی و گرفتن دست آنها پای آنان را بست و مهم ترین آنها اجرای ماده ۲۵ آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل و نرخ گذاری و درجه بندی تاسیسات گردشگری بود که در آخرین شب اقامت سلطانی فر در این سازمان امضا شد،بخشی از کارنامه ناقص کاری معاون اسبق است.
معارفه ی معاون جدید گردشگری محب خدایی باملاحظه سوابق کاری مرتبط او وتاکیدات ریاست سازمان درحکم ایشان برای همکاری وتعامل بیش ازپیش را بابخش خصوصی به انتظار می نشینیم.

شادی کابیانی – آناهید نیوز


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.

یک فکر در “تودیع ناکارآمدی در گردشگری باحضورمدیریت اسبق”

  1. رضا می‌گه:

    خوبه بدونید حق حساب می گرفتند تالوح تقدیر بدهند
    لوح تقدیر چند ده میلیونی هنر اینا بود.ایکاش به آن هم می پرداختید.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.

" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."