• تاریخ خبر : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶
  • ساعت ۱۲:۴۲

توپ مروارید و حاجت‌دهی در چهارشنبه‌سوری


توپ مروارید، یک توپ نظامی بزرگی واقع در میدان ارگ تهران قدیم، روبروی نقاره خانه قدیم است. وجه تسمیه این توپ معلوم نیست اما برخی علت نامگذاری را چند رشته مروارید ذکر کردهاند که به دهانه توپ آویزان بوده است

 آناهید نیوز- توپ مروارید در زمان فتحعلیشاه_قاجار توسط استاد اسمعیل اصفهانی به سال ۱۲۳۳ ه.ق در ایران ریخته شده و کتیبه روی آن حاوی ابیاتی از فتحعلی خان صبا (ملک الشعرای دربار فتحعلی شاه قاجار) به خط نستعلیق برجسته روی توپ است و ماه تاریخ ساخت آن در بیت آخر آمده است.

 

 

توپ2

 

درباره این این توپ داستان‌های بسیاری روایت شده است.از جمله این که شاه عباس آن را از پرتغالی‌ها در جزیره هرمز به غنیمت گرفته یا این که به دستور کریم خان زند در شیراز ساخته شده یا حتی در منابع دیگری آمده است که نادر شاه آن را از هندوستان به ایران آورده است.

این توپ در فرهنگ عامه حائز اهمیت بوده‌است به نحوی که در دوران قاجار خرافات بسیاری پیرامون آن شکل گرفت و مردم برای گرفتن حاجتهای خود به آن توسل می‌جستند

 

چهارشنبه آخر هر سال افراد حاجتمند و بویژه دختران دم بخت وزنان بیوه برای برآورده شدن حاجت شان به این توپ متوسل می‌شدند.

 

این توپ در دوران رضاشاه و احتمالاً بنابر ملاحظاتی از میدان ارگ به «باشگاه افسران» در خیابان قوام السلطنه (سی تیر امروز) منتقل شد و تا امروز نیز در همان محل (محوطه شماره ۸ وزارت امور خارجه کنونی) نگهداری می‌شود.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."