• تاریخ خبر : سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۵
  • ساعت ۱۳:۲۶

تکه ای از بهشت در سبلان/ راهنمای سفر به استان اردبیل/


مناطق کمی را در دنیا می توان یافت؛ که جاذبه های طبیعی و جاذبه های تاریخی را یک جا در کنار هم داشته باشد تا مردم بومی و مسافران آن منطقه از دیدن آنها لذت ببرند. ایران عزیز ما با دارابودن بیش از ۱۹ اثر جهانی ثبت شده و داشتن گونه های کم نظیر و پتانسیل های طبیعی از جمله مناطقی در دنیا است که جاذبه های مختلفی طبیعی و تاریخی در آن وجود دارد و طیف وسیعی از گردشگران رابا سلایق مختلف را جذب می کند.

آناهید نیوز- استان اردبیل از جمله استان های خاص در کشورمان است که جاذبه های طبیعی، تاریخی و آب معدنی را در کوله خود دارد. فصل بهار و وتابستان فصل سفر طبیعت گردی به این استان است. اقلیم طبیعی استان اردبیل در دامنه کوه سبلان چهار اقلیم مدیترانه‌ای گرم، مدیترانه‌ای معتدل، کوهستانی سرد و معتدل است ،که موجب می‌شود به لحاظ صنعت گردشگری امکانات متنوعی را در طول سال دارا باشد.

 

 

سبلان9

 

با وجود اینکه بسیاری از گردشگران این استان را جزو استان‌های سردسیر با هشت ماه آب و هوای سرد و تنها چهار ماه آب و هوای گرم و معتدل می‌شناسند، اما اقلیم‌های چهارگانه موجب شده تفاوت درجه حرارت هوا در جنوبی‌ترین و شمالی‌ترین شهرستان‌های این استان قابل توجه بوده و در حالی که در یک شهرستان هوا سرد و ابری است در شهرستان مجاور شهروندان شاهد آب و هوای آفتابی باشند.با آناهید نیوز همراه باشید تا با جاذبه ها، نحوه رفت و آمد واقامت در این استان آشنا شوید. این اطلاعات نتیجه سفر دبیر گردشگری آناهید نیوز با همکاری مدیران سخت کوش میراث فرهنگی استان اردبیل بدست آمده است.
استان اردبیل در شمال غربی ایران ودر منطقه آذربایجان واقع شده است.این استان دارای قدمتی بیش از ۳ هزار سال است و در مسیر جاده ابریشم قرار دارد.مشکین شهر، سرعین و خلخال سه شهرستان معروف اردبیل هستند که جاذبه‌های بی‌نظیری دارند.
چگونه برویم؟
مسیر دسترسی به استان اردبیل از طریق زمینی و هوایی امکان پذیر است. از بیشتر شهر ها و استان های مختلف به استان اردبیل پرواز مستقیم وجود دارد و با توجه به موقعیت جغرافیایی هر استان زمان پرواز هم فرق می کند از تهران همه مدت زمان پرواز ۴۵ دقیقه است و قیمت بلیت آن با توجه به خط هوایی های مختلف از ۹۰ هزار تومان تا ۲۹۰ هزار تومان هزینه آن است.
مسیر زمینی آن با اتوبوس ، تاکسی های خطی و خودرو شخصی امکان پذیر است. پایانه غرب واقع در میدان آزادی ، ایستگاه ابتدا و انتها اتوبوس ها و تاکسی های خطی است. اتوبوس ها در ساعت مختلف و به فاصله های یک ساعته از طریق تعاونی های مختلف به مقصد اردبیل حرکت می کنند و مدت زمان آن از تهران بین ۸ تا ۱۰ ساعت خواهد بود. قیمت بلیت اتوبوس ها هم از ۳۰ تا ۴۵ هزار تومان خواهدبود.
اگر با اتومبیل شخصی به اردبیل بروید، مسیر‌های جاده اسالم به خلخال یا گردنه‌ حیران پیشنهاد می‌شود. با انتخاب این مسیرها مجبور به طی کردن مسیر طولانی‌تری هستید، اما مناظر بسیار دیدنی و زیبای این جاده‌ها یکی از بهترین خاطرات سفرتان را رقم خواهد زد.
مسیر اتوبان تهران، زنجان، خروجی سرچم منتهی به بزرگراه خلخال اردبیل و میدان ایثار
مسیر جاده تبریز – سراب منتهی به بزرگراه شهید دادمان و میدان بسیج
مسیر جاده مشکین شهر به اردبیل منتهی به میدان وحدت
مسیر جاده رشت- آستارا منتهی به بزرگراه مقدس اردبیلی و میدان جهاد

فاصله بین اردبیل به سرعین حدود ۱۵ دقیقه است و به مشکین شهر حدودا ۲ ساعت است. یعنی می توان در استان اردبیل اقامت کرد و از چشمه های آب معدنی سرعین استفاده نمود ولی برای بازدید از مشکین شهر پیشنهاد می شود یکی از اقامتگاه های این شهر را انتخاب کنید.

 

 

حیران14

کجا اقامت کنیم؟
در اردبیل می توانید از هتل، هتل آپارتمان و سوئیت استفاده کنید. در بین شهرهای اردبیل، تعداد اقامتگاه‌های سرعین از همه بیشتر و قیمت آن‌ها در فصل‌های تابستان و بهار بیشتر است.
از بهترین اقامت‌گاه‌های این استان می توان به هتل شورابیل اردبیل، هتل لاله سرعین، هتل سبلان اردبیل، مهمان‌سرای جهان‌گردی خلخال و هتل‌آپارتمان پدرام سرعین ، هتل آپارتمان قهوه سویی ،هتل دورنا مشکین شهر، هتل ساوالان مشکین شهر و.. اشاره کرد. اگر به دنبال اقامت‌گاه‌های اقتصادی‌تری هستید، می‌توانید به هتل‌آپارتمان نادری اردبیل، هتل شیخ صفی اردبیل، هتل‌آپارتمان پیمان سرعین یا هتل صحت سرعین مراجعه کنید. قیمت این هتل‌ها برای یک‌ شب اقامت در اتاق دونفره، در کمترین حالت ۶۰ هزار تومان و در بیشترین حالت ۳۰۰ هزار تومان است.

کجا را ببینیم؟

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

 

 

بقعه شیخ اردبیل10

 
آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی واقع در میدان عالیقاپو شهر اردبیل بهترین مکان برای کسانی است که با دیدن بناهای تاریخی به وجد می‌آیند. این مکان در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. علاوه بر شیخ صفی الدین این مکان مرقد شاه اسماعیل اول و همسر ساه اسماعیل اول و بسیاری از کشته شدگان جنگ چالدران است.
این مجموعه توانسته است ده‌ها اثر در زمینه‌های مختلف هنری را گردهم آورد. کاشی‌کاری معرق و مقرنس، خط خطاطان بزرگ دوره‌ی صفوی، گچ‌بری کتیبه‌های زیبا، نقره‌کاری، منبت‌های ارزنده، تذهیب و طلا‌کاری، نقاشی و تنگ‌‌بری قسمتی از این آثار ارزشمند و نفیس است. رواق یا قندیل خانه که در طول تاریخ محل نگه‌داری اشیا گران‌بها بوده است.یک جفت قالی ایرانی معروف در آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی یافت شده است.این قالی از نظر طرح و بافت یکی از نفیس‌ترین و مشهورترین قالی‌های جهان است که در فهرست ۵۰ اثر شاهکار هنری برگزیده جهان قرار گرفته است. قالی اردبیل یک سند تاریخی با تاریخ و امضا است و در سال ۹۱۸ خورشیدی (۹۴۶ ه.ق / ۱۵۳۹ میلادی) در سیزدهمین سال پادشاهی شاه تهماسب بافته شده‌است. تار و پود آن ابریشمی است و گره‌های فارسی دارد.

گردنه حیران

زیبایی گردنه حیران که در نام آن جلوه می کند از جمله طبیعتهای منحصر به فرد گردشگری کجاور استان‌های اردبیل و گیلان است که به عقیده کارشناسان می تواند با ارائه خدمات رفاهی و توریستی زیبایی ورودی شهر اردبیل را دو چندان کند.تله کابین حیران – فندقلو از جمله امکانات گردشگری قابل توجه این منطقه است که می تواند چشم مسافران نوروزی را به زیبایی این منطقه نوازش کند.

 

 

سبلان3

 

با این وجود به دلیل ضعف کارشناسی در پیاده سازی امکانات رفاهی در این منطقه احداث پیست ماشین سواری، ساخت بی رویه ویلا و تعریض جاده با تخریب قابل توجهی از منابع طبیعی این گردنه همراه بوده است.

دریاچه شورابیل
دریاچه‌ی زیبای شورابیل در جنوب شرقی شهر اردبیل به سمت خلخال واقع شده است و قدمتی بیشتر از دریاچه ارومیه دارد. علت نام‌گذاری این دریاچه شور بودن آب آن است.
در اطراف این دریاچه امکانات تفریحی، فرهنگی و گردشگری زیادی فراهم شده است که باعث لذت بردن هرچه بیشتر گردشگران این منطقه می‌شود. هنگام بازدید از این دریاچه می توانید به مرکز خرید پروما در نزدیکی آن سر بزنید.

 

 

شورابیل14

 

دریاچه نئور
این دریاچه دیدنی در جنوب شرقی شهر اردبیل و بین اردبیل و خلخال واقع شده است. بهترین فصل برای این دریاچه بهار و تابستان است. این دریاچه از دو دریاچه کوچک و بزرگ تشکیل شده است که در فصل بهار این دو دریاچه به هم می‌پیوندند.
پیست اسکی آلوارس
این مکان واقع در ۱۲ کیلومتری روستای آلوارس و ۲۴ کیلومتری سرعین است.با سفر به این منطقه دو تیر را با یک نشان می‌زنید. از طرفی هم‌نشینی با عشایر و از طرف دیگر ورزش زمستانی و مهیج اسکی این منطقه را به مکانی محبوب برای گردشگران تبدیل کرده است. در فصل‌های بهار و تابستان نیز با مناظری فوق‌العاده و طبیعتی زیبا روبرو خواهید شد.

بازار قدیمی اردبیل

 

 

بازار قدیمی 15

 
در هر شهری بازار‌‌هایی وجود دارد که گردشگران و اهالی آن می‌توانند خرید‌های خود را از آن‌جا انجام دهند، اما معماری با شکوه و زیبای مربوط به دوران صفوی این بازار آن باعث شده تا گردشگران هم خرید کنند و هم ار دیدن آن لذت ببرند. نورگیرهایی که روی سقف‌های گنبدی این بازار کار شده است در هنگام ظهر به زیبایی آن می‌افزاید.
کهنه قلعه
این قلعه در مشکین شهر و در ارتفاعات شرقی رودخانه‌ی باغ نوروز واقع شده و از تاریخی‌ترین بناهای ایران است. در تحقیقات باستان‌شناسی این قلعه نشان‌هایی از دولت ماد و حتی قبل‌تر از آن پیدا شده است. همچنین سنگ‌نوشته‌ی معروف این قلعه، اولین سنگ‌نوشته دوران ساسانی کشف شده در آذربایجان است.
شیروان دره

 

 

شیروان دره16

 
شیروان دره از میراث‌ با ارزش زمین‌شناسی است که رسوبات آتش‌فشان سبلان منظره‌های حیرت‌انگیزی را در آن به‌ جا گذاشته است. آبگرم‌های زیادی در مسیر این دره وجود دارد که برخی از آن‌ها به صورت آبشار در‌آمده‌اند و رسوبات گوگرد آن‌ها مناظر زیبایی را پدید آورده است. در این میان شابیل از معروف‌ترین این آب‌گرم‌ها است که آب آن دارای خاصیت‌ درمان پادرد و کمر درد است و برای اعصاب مفید است.این منطقه در جنوب غربی مشکین شهر و در دامنه‌ی غربی کوه سبلان قرار دارد.
افسانه‌های زیادی در مورد این منطقه‌ی بکر و دیدنی با طبیعت وصف‌ناپذیرش وجود دارد. مردم محلی بر این باورند ک شیروان دختری بوده است که چون به وصال عشق خود نرسیده، از بلندی خود ا به این دره انداخته است. هم‌چنین در مورد دریاچه‌ی آت‌گولو در سمت غرب شیروان دره نیز نقل می‌شود که زمانی که بابک خرمدین کشته می‌شود، اسب وی از دوری صاحبش خود را به این دریاچه می‌رساند و در آن مخفی می‌شود و شاهسون‌ها می‌گویند این اسب گاهی از دریاچه خارج شده و زیر نور ماه به دنبال صاحب خود شیهه می‌کشد.
دریاچه‌ی زیبای آت‌گولو در سمت غرب شیروان دره واقع شده است. برای ورود به این منطقه باید از کنار آبشاری با ارتفاع ۴۰ متر به سمت پایین رفت که توصیه می‌شود حتما وسایل لازم برای فرود به همراه داشته باشید
پل معلق

 

 

پل معلق13
اگر دوست دارید سفری هیجان‌انگیز داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم حتما از این پل معلق دیدن کنید. پل معلق مشگین‌شهر به عنوان بزرگترین پل معلق خاورمیانه در ارتفاع ۸۰ متری رودخانه خیاوچایی و بر روی پارک جنگلی مشگین‌شهر احداث شده، ۲ متر عرض و ۳۶۵ متر طول دارد. سازه این پل توسط کارشناسان داخلی و مهندسان منطقه اجرا شده و دانش ساخت آن بومی است.
این پل بخشی از مجموعه گردشگری خیاو تا گیردولی بوده و در زمینی به مساحت ۱۳۰ هکتار و با هزینه‌ای بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال احداث شده است. منطقه نمونه گردشگری خیاو تا گیردولی بزرگ‌ترین پروژه گردشگری استان اردبیل است. این مجموعه گردشگری شامل تالارهای پذیرایی، سوئیت‌های اقامتی، سایت بالن‌سواری و ورزش‌های هوایی، رستوران‌گردان و بازارچه‌های صنایع‌دستی، شهربازی و دیگر امکانات مختلف تفریحی است.

 

آرامگاه شیخ حیدر

 

 

شیخ حیدر1

 

مقبره شیخ حیدر بنایی است برج مانند که در مجموعه شیخ حیدر و در مرکز مشکین شهر واقع شده است. ابن مجموعه زمانی قبرستان قدیمی مشگین شهر بوده است. این بنا منصوب به شیخ حیدر پدر شاه اسماعیل اول است.

 

شهر یری
شهریری یک محوطه باستانی در شهرستان مشگین شهر از شهرهای استان اردبیل ایران
این محوطه شامل ۲۸۰ سنگ‌افراشته باستانی است که دیرینگی آن‌ها بیش از ۸ هزار سال پیش میلاد برآورد می‌شود و قدمت این مناطق به دوران اواخر مفرغ و دوره نوسنگی و مس سنگی و نیز اوایل آهن مربوط است. آن سنگ‌افراشته‌ها با ارتفاع متفاوت ۷۰تا ۳۶۰سانتی‌متری که اکثراً منقوش به اشکال انسان هستند. طرح انسان‌های حک شده بر روی سنگ‌ها به شکل افرادی دست به سینه و معمولاً بدون دهان است و تنها یک مجسمه حکاکی شده زن یافت شده که دارای دهان است و تاکنون فقط هفت قطعه این نوع سنگ – افراشته‌ها در منطقه حکاری کردستان ترکیه و یک قطعه هم در قپوزستان آذربایجان یافت شده‌است.
سرعین

 

 

svudk

 
بی‌شک هرکسی قصد سفر به سرعین می‌کند یکی از اهدافش استفاده از آب‌گرم‌ها است. در اینجا به طور خلاصه اسامی آب‌گرم‌های سرعین را ذکر می‌کنیم که در بین آن‌ها سه آب‌گرم گاومیش گلی و بش باجیلار و مجتمع آب‌درمانی سبلان از همه شلوغ‌تر و پرطرف‌دارتر هستند.
گاومیش گلی، بش باجیلار، مجتمع آب‌درمان سبلان، آب‌درمانی ایرانیان، آب‌درمانی اترک، آب‌درمانی ائل سویی، آب‌درمانی یول سویی، آب‌درمانی دره سویی، آب‌گرم ژنرال، آب‌درمانی پهنلو، آب‌درمانی قهوه سویی، ساری سو، آب‌درمانی شفا، قره سو و چشمه آب‌گرم دالار.
از دیگر جاذبه‌ی گردشگری این شهرستان می‌توان به روستای تاریخی کنزق در ۲ کیلومتری شرق سرعین و غارهای تاریخی آن که مربوط به دوران اشکانیان است.

 

در طبیعت کجا بریم؟

 

از جاذبه‌های طبیعی بیشمار این شهر زیبا می‌توان به آبشار گورگور ملک سویی، آبشارهای شیروان دره سی، آبشار شلاله، آبشار منطقه سامانلی، استخر طبیعی قارا گول، استخر طبیعی طاووس گولی، استخر طبیعی جیران گولی، پارک جنگلی خیاو چای، دریاچه آت گولی، دریاچه کوه سبلان، زیستگاه حیات وحش شیروان دره سی، زیستگاه حیات وحش زیناب دره‌ سی، زیستگاه حیات وحش هوشنگ میدانی، جنگل دره انار، جنگل محمد علی بیگ، جنگل دمیرچی کندی، جنگل تقی گولی، چشمه آب گرم قینرجه، چشمه آب گرم شابیل، چشمه آب گرم قوتورسویی، چشمه آب گرم دودو، چشمه آب گرم ملک سوئی، چشمه آب گرم موئیل، چشمه آب گرم ترش سویی، چشمه آب گرم ایلاندو، چشمه آب انزان، چشمه آب معدنی مازافا، طبیعت منطقه کپز، طبیعت منطقه قشلاق تنگ، طبیعت منطقه حتم میشه سی، منطقه ییلاقی کوه سبلان و منطقه شکار ممنوع گندیمن اشاره کرد.

غذا چی بخوریم؟
اردبیل غذاهای محلی مقوی و لذیذی دارد که باعث می‌شود در سفر به آنجا بتوانید چند روزی از غذاهای همیشگی و حاضری راحت شوید. پیچاق قیمه، چیغیرتمای مرغ، آش دوغ، آش میوه، سوتی پلو، کوکوماه، باسترپلو، امام بایلدی، پلوقیسی، فطیر سنتی اردبیل، قطاب، گیلدیک آشی (نسترن وحشی)، چندین مدل آش سنتی آذری (اوماج، اون‌بش، تورشولو، تندیر آشی و…)، تره اسفناج، دسر خشیل، خینگل، چای چورکگی، تل تل و هلوای سیاه از جمله این غداها هستند.

 

 

آش دوغ4

 

در این میان پیشنهاد می‌کنیم که آش دوغ، پیچاق قیمه و آش میوه و فطیر و حلوای سیاه را حتما امتحان کنید.
از رستوران‌های معروف این استان می‌توان به رستوران تاریخی شاه عباس (اردبیل، خیابان مطهری، بعد از پل یاقوت – قیمت بالا – غذای سنتی)، کبابی حاجی بیوک (شهر اردبیل، خیابان انقلاب، میدان ملت – قیمت متوسط – غذای مخصوص قابراقا)، رستوران عدل (سرعین، خیابان ولیعصر – قیمت متوسط – غذای ایرانی و کباب)، چلوکبابی فرزاد (سرعین، خیاان ولیعصر، فلکه‌ی ساری سو – قیمت متوسط)، فست‌فود پیزا پیزا (اردبیل، خیابان ظهیر نژاد – قیمت متوسط)، کبابی حاجی مالک (اردبیل، خیابان ساحلی – قیمت متوسط) و رستوران قربان (اردبیل، خیابان سعدی، چهرراه باغ‌میشه – قیمت متوسط – غدای مخصوص خوراک کوبیده) اشاره کرد.
سوغات چی بخریم؟

بهترین و راحتترین محل برای خرید صنایع دستی شهرستان بازار سرپوشیده و میدان اطراف بقعه شیخ صفی است می توان از این استان آبگینه،بافته و نساجی سنتی،رودوزیهای سنتی،سفال وسرامیک سنتی،صنایع دستی تلفیقی،صنایع دستی چرمی،صنایع دستی چوبی وحصیری،صنایع دستی سنگی،نمد مالی،گلیم بافی خریداری کرد.
عسل و نان فطیر و حلوای سیاه هم از خوردنی های معروف این استان است.
گزارش و عکس : شادی کابیانی- آناهید نیوز

 

 

گردنه حیران12

 

بقعه11

 

سبلان6

 

سبلان2

 

حیران13

 

شیخ صفی1

 

شیخ صفی

 

شهر یری

 

 

شیخ صفی 9

 

 

 

 

 

 

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."