• تاریخ خبر : دوشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۴
  • ساعت ۱۱:۴۵

ثبت ملی بافت تاریخی اصفهک طبس


بافت تاریخی اصفهک یکی از زیباترین و سالم ترین بافتهای تاریخی شهرستان طبس در مورخه دوم شهریور ماه نود و چهار در کمیته ثبت و حریم آثار ملّی غیرمنقول همراه با ۳۵ اثر دیگر از استان های یزد، خوزستان، کرمانشاه، تهران و قم، واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملّی شناخته شد و در فهرست ملی بافتهای تاریخی کشور ثبت گردید .

 

7d47e60ff5ebcf6908e43e544312d14c_XL

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، رئیس اداره میراث فرهنگی طبس گفت: این روستا با قدمت پیش از صفوی تا قاجار، تنوع کم نظیری از الگوهای معماری روستایی کویری را ارائه می‌دهد. الگوی معماری دوصفه، چهارصفه، ایوانی، حیاط دار، دوصفۀ حیاط دار و حیاط دار نامنتظم و همچنین معماری دستکند را می توان در بین بناهای ارزشمند این روستا یافت.

رسول بهبهانی افزود: این بافت به لحاظ قرار گرفتن در حاشیه جاده طبس – مشهد و مسیر رفت و آمد استانهای جنوبی به سمت مشهد الرضا از موقعیت بسیار مناسب جهت جذب توریست و توسعه و رونق گردشگری برخوردار می باشد .
وی ادامه داد: اخیراً به همت مردم روستا تعداد زیادی از منازل قدیمی جهت راه اندازی اقامتگاههای بوم گردی در حال مرمت و بهسازی می باشد و انشاء ا.. به زودی اولین اقامتگاههای بوم گردی شهرستان جهت اقامت توریست داخلی و خارجی در روستای تاریخی اصفهک راه اندازی خواهد شد .
بهبهانی گفت: پرونده ثبتی بافت تاریخی نای بندان نیز به عنوان دومین بافت تاریخی شهرستان جهت ثبت در فهرست ملی کشور با همکاری و همراهی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان در دست پیگیری می باشد.
وی اظهار امیدواری کرد: به زودی نیز شاهد ثبت این بافت در فهرست ملی بافت های تاریخی کشور باشیم.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."