• تاریخ خبر : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶
  • ساعت ۱۰:۵۷

ثبت مهارت خراطی سنتی میبد در فهرست میراث ملی


مهارت خراطی سنتی در شهرستان میبد با شماره ۱۰۲ در فهرست ملی نیازمند پاسداری فوری کشور به ‌ثبت رسید .

آناهید نیوز- «فاطمه دانش یزدی» مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با بیان این که مهارت خراطی سنتی شهرستان میبد یکی از سه میراث ناملموس ثبت شده اخیر استان یزد در فهرست میراث ملی کشور است، در مورد این هنر سنتی عنوان کرد: خراطی که نوعی نازک‌کاری روی چوب محسوب می‌شود از رشته‌های صنایع دستی سنتی استان است و وجود آثار به جا مانده در این هنر در استان گواه چیرگی و زبردستی هنرمندان این منطقه در هنر خراطی است .

 

 

خراطی

 

وی با اشاره به این که در حال حاضر در کارگاه‌ها از دستگاه خراطی برقی استفاده می‌شود، اظهار کرد: در گذشته کار خراط‌کاران بسیار دشوار بوده چرا که از دستگاهی استفاده می‌کردند که مشتمل بر چند ابزار دستی بود و از چوب ساخته و پرداخته می‌شد ولی در حال حاضر با پیشرفت علم این دستگاه علاوه بر تغییر شکل ظاهریش به صورت برقی مورد استفاده قرار می‌گیرد .

دانش یزدی با بیان این که احیاء هنر خراطی نیاز به حمایت جدی دارد، گفت: برگزاری نمایشگاهای متعدد و برگزاری کلاس‌های آموزشی با اساتید مجرب و همچنین انجام تحقیق و پژوهش و ارائه راهکارهایی در این زمینه می‌تواند در احیاء هنر دستی خراطی موثر باشد .

یاداور می‌شود: خراطی به دو صورت تزئینی(مجسمه، قاب عکس، آیینه، پایه تختخواب و غیره) و کاربردی (مبل زورخانه، قلیان، عصا، شطرنج، چرتکه و گلدان) انجام می‌شود و چوب‌های مورد استفاده در این هنر نیز چوب سپیدار، بید، تاقوک، گردو، زردآلو و عناب بوده که چوب عناب و گردو به دلیل استحکام، زیبایی نقش و مرغوبیت، دوام بیشتری داشته و مطلوب‌تر است .


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."