• تاریخ خبر : جمعه ۱۱ دی ۱۳۹۴
  • ساعت ۱۰:۴۲

جایزه سرو ایرانی به سروستان رسید


نخستین جایزه سرو ایرانی در نکوداشت کوشندگان میراث فرهنگی به “عبدالمجید ارفعی” و “آیدین سلسبیلی” اختصاص یافت.

آناهید نیوز- جایزه سرو ایرانی را گروهی از سازمان های مردم نهاد ، انجمن‌های مردم‌نهاد و کانون‌های مستقل و دانشگاهی در زمستان سال گذشته تدارک دیده اند؛ تا جایزه‌ای مستقل در زمینۀ میراث فرهنگی را بنیاد گذارند. این جایزه، همه ‌ساله، یک جوان کمتر از ۴۰ سال را به عنوان بهترین چهرۀ کوشنده در زمینۀ میراث فرهنگی برخواهد گزید و همچنین از یکی از استادان برای پاسداشت یک عمر کوششِ فرهنگی، علمی و پژوهشی سپاس گذاری خواهد کرد.

شب گذشته ۱۰ دی ماه در خانه هنرمندان و باحضور جمعی از فرهیختگان، هنرمندان، ودوستداران میراث فرهنگی بانظم و انضباط خاصی نخستین جایزه سرو ایرانی به عبد المجید ارفعی و آیدین سلسبیلی اختصاص یافت.

 

 

جایزه 3

 

بهرام روشن ضمیر، دبیر جایزه سرو ایرانی در ابتدای مراسم بیانیه جایزه سرو ایرانی را خواند. در این بیانیه آمده است: دکتر ارفعی تنها ایرانی است که در دانشگاه شیکاگو در کنار استادان بنامی چون «هلک» و «اوپنهایم» مستقیما بر روی گل نوشته های پارسه کار کرده است. او از انگشت شمار ایلامی دانان کنونی جهان است. ایشان کوششی پیگیر در زمینۀ آگاهی رسانی دربارۀ پروندۀ حراج و بازگشت گل نوشته های پارسه در دانشگاه شیکاگو داشته اند و علیرغم نامهربانی های مسوولان ایران در سالیان گذشته به آموزش و پژوهش ادامه داده اند. اگرچه دکتر ارفعی هرگز به صورت رسمی به عنوان استاد در دانشگاه های ایران پذیرفته نشده، ولی به صورت غیررسمی و رایگان به پژوهش گران آموزش داده است. که برخی از آنان اکنون برای ادامۀ تحصیلات به دانشگاه هایی در اروپا و آمریکا رفته اند.

در ادامه مراسم پیام شهرداد روحانی، موسیقیدان و رهبر ارکستر به نخستین جایزه سرو ایرانی ،خوانده شد. روحانی در بخشی از پیام خود آورده است: هر اندازه که کوشش و نشاط در عرصه فرهنگ و هنر بیشتر نمایان شود، و زمینه مناسبی برای فعالیت های فرهنگی ایجاد گردد، امید به آینده ای بهتر هم بیشتر می شود و این را می توان نشانه قابل توجهی در بررسی وضعیت جوامع در حال توسعه به شمار آورد. زیرا بدون تلاش های فرهنگی و بالابردن سطح فرهنگ عمومی، دستیابی به تغییراتی پایدار در سایر زمینه ها امکان پذیر نیست. خوشبختانه این روزها برخی از اخبار فرهنگی بسیار دلگرم کننده و امیدبخش است، و به نظر می رسد فضای فرهنگی و هنری کشور شاداب تر شده است. برای مثال بزودی مراسمی برای نکوداشت میراث فرهنگی ایران و فعالان این عرصه در خانه هنرمندان ایران برگزار می شود. چنانکه شنیده ام، این مراسم که «جایزه سرو ایرانی» نام دارد، با همکاری تعدادی از انجمن های فرهنگی و مردم نهاد که اعضای آنها همگی از جوانان فرهنگ دوست کشورمان هستند، برنامه ریزی شده و اجرا خواهد شد.

 

 

جایزه2

 

“آیدین سلسبیلی “، هنرمند تصویر گر جوانی است، که طراحی سه بعدی چهره های شاهنامه و دیگر اسطوره های ایرانی را در پرونده کاری خود دارد.

از او سال گذشته کتاب مصور سه بعدی شاهنامه به چاپ رسید .او شب گذشته و پس از دریافت جایزه سرو ایرانی ، شکل گیری چنین جایزه ای را به برگزار کنندگان و متصدیان تبریک گفت.او از عبد المجید ارفعی به عنوان قسمتی از هویت ایران نام برد که آن را باز گشایی و واکاوی کرده است.

سلسبیلی افزود: ارفعی این فرصت را به ما همه داده است که بدانیم چه بوده ایم و چه هستیم و چه باید باشیم.

او بیان کرد: آنچه که امروز و فردا منتظر ماست، آن چیزی است که امروز در روحمان به دنبالش می گردیم، آینده را در امروز رسم کنیم.همیشه در توده های مردم مطرح است که باید یک چیز توسط دولت و بالادستی ایجاد شود ولی من به نتیجه رسیده ام که همه چیز از ما شروع می شود و نمونه کامل این حرفم استاد ارفعی است ما نباید منتظر هیچ و هیچ کس باشیم،باید زحمت کشید تا نتیجه دلخواه میسر شود.

دکتر کتایون مزدا پور، عضو هیات علمی پژوهشکده زبان شناسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و صاحب نظر در حوزه های فرهنگ و زبان های باستانی، ویرایش و رسم الخط زبان فارسی است .او درباره دکتر ارفعی گفت:کاری که دوست و همکارمن انجام می دهد با این صحبت هابسیار فاصله دارد او زبانی را از روی لوح ها می خواند که از ما بسیار دور است. او شاگردهای زیادی تربیت کرده است که می توان به دکتر شیدا جلیلوند، دکتر پارسا دانشمند و.. اشاره کرد که هرکدام از آنها به درجه های بالای علمی رسیده اند؛ اما دکتر ارفعی تنها کسی است که می تواند زبان ایلامی و اکدی را بخواند .

 

 

جایزه5

 

او ادامه داد: در گذشته اشتباهات و اشکلات زیاد بوده است و نتوانسته ایم از دانش ارفعی استفاده لازم را در ایجاد رشته دانشگاهی تازه و مستقل بهره ببریم. دکتر ارفعی در سال های دور به خریدن مقدار زیادی کتاب با عنوان های مربوط به این زمینه ها اقدام کرده است ، که همگان می توانند به کتابخانه پژوهشگاه فرهنگ و مطالعات مراجعه کنند و از این گنجینه فاخر بهره ببرند.

مزدا پور اظهار امیدواری کرد: در آینده ای نزدیک بتواینم در کنار فرهنگ و زبان پارسی در ایران، زبان و فرهنگ سامی و سومری هم به عنوان رشته ای مستقل در دانشگاه های کشور دایر کنیم .

او به پیدا کردن و جمع آوری اسناد و مدارک بایگانی زمان داریوش به عنوان فعالیت ارجمند دیگر دکتر ارفعی اشاره کرد و گفت: نظام اداری مستحکمی در دوره داریوش رواج داشته که در دنیای قدیم بسیار بی نظیر بوده است. این اسناد در ایران بسیار گویا ست ولی هنوز ناشکفته است، و باید از دانش ارفعی در این زمینه ها استفاده کنیم.

دکتر عبد المجید ارفعی پس از دریافت جایزه سرو ایرانی به پاس سال ها تلاش و کوشش و ماندگاری در میراث ایرانی گفت:من پیش آهنگی در این راه بیش نیستم و امیدوارم راهی که من شروع کرده ام با شاگردانم که در حال حاضر همه آنها دارای دکترا هستند ادامه پیدا کند.

او ادامه داد: با تلاش های زیاد در فرهنگستان هنر و دانشگاه شهید بهشتی این رشته ها را در ایران دایر کنیم .

ارفعی هم اکنون در کار چاپ گل نوشته هایی است که از سوی زنده یاد «ریچارد هلک» خوانده شده، ولی به چاپ نرسیده بود. این آثار از سوی دکتر ارفعی از ایلامی به انگلیسی و به پارسی ترجمه می شوند.

یاد آور می شود، پخش فیلم درفش کاویانی و تک نوازی تار توسط کیوان ساکت از برنامه های تدارک دیده شده در مراسم جایزه سرو ایرانی بود.

 

 

جایزه6

 

آیدین سلسبیلی، جایزه خود را از پرویز پور حسینی،حجت الله شکیبا دریافت کرد.همچنین دکتر حسین بادامچی استاد دانشگاه تهران و از شاگردان استاد ارفعی به نحوه آشنایی خود با ارفعی پرداخت.

دکتر عبدالمجید ارفعی تندیس سرو ایرانی را از دکتر حمید احمدی و کتایون مزدا پور دریافت کرد.

در پایان مراسم حاضرین یک دقیه سکوت به احترام و یاد بانو فرانک دوانلو شاهنامه پژوه که مدتی پیش به دیار باقی شتافت، کردند.

 

 

جایزه4

عکس:مژده شهریار

 

 

 

 

 

 

 

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."