• تاریخ خبر : شنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
  • ساعت ۰۸:۴۳

جایگاه جهانی گردشگری ایران ۴ پله ارتقا یافت


معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی گفت: رتبه و شاخص‌های گردشگری ایران در سال ۲۰۱۶ در سطح جهانی ۴ پله ارتقا یافته است.

آناهید نیوز- مرتضی رحمانی‌موحد درباره جایگاه کنونی گردشگری ایران در جهان، با استناد به گزارش مجمع جهانی اقتصاد که به تازگی منتشر شده، افزود: براساس این گزارش، گردشگری ایران در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵ چهار پله رشد داشته و در جایگاه نودوسوم جهان قرار گرفته است.

او با بیان اینکه صنعت گردشگری ایران در اغلب شاخص‌های جهانی رشد چشمگیر داشته، گفت: شاخص‌های اعلام‌شده از مراجع معتبر جهانی، موید موفقیت و کامیابی دولت تدبیر و امید در صنعت گردشگری است.

 

2347632

 

رحمانی‌موحد با اشاره به برخی شاخص‌های دیگر اعلام شده در گزارش مجمع جهانی اقتصاد، گفت: بنا به گزارش یادشده، ایران در بستر و شرایط تجاری از رتبه ۱۱۹ به ۷۹ صعود کرده است. همچنین در زمینه منابع انسانی و بازار کار از رتبه ۱۱۴ به ۱۰۵ و در آزادی‌های بین‌المللی کسب و کار از ۱۱۶ به جایگاه ۱۰۹ و زیرساخت‌های حمل و نقل هوایی از ۹۳ به ۸۹ ارتقا یافته است.

او افزود: این شاخص‌ها معنی روشن و قابل درک برای متخصصان فن به‌طور خاص و برای مردم به‌طور عام دارد.

معاون گردشگری کشور ادامه داد: معنای این ارقام و تغییرات، بهبود فضای کسب و کار، سهولت سرمایه‌گذاری، تسهیل ساز و کار صدور مجوزها و موافقت‌ها، کوتاه شدن زمان دریافت مجوزها، ثبات اقتصادی، ضریب اطمینان سرمایه‌گذاری و کاهش ریسک و… در صنعت گردشگری از منظر اقتصاد جهانی است.

 

didaniha-iran-2

 

او با اشاره به رشد میانگین ۱۰ درصدی افزایش ورود گردشگران خارجی به ایران در دوره دولت یازدهم و نیز معرفی ایران به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری جهان از سوی محافل، تشکل‌ها و نشریات معتبر جهانی در پی برجام، آن را حاصل باور و توجه ویژه دولت یازدهم به جایگاه و اهمیت گردشگری در اقتصاد ملی و توسعه پایدار کشور دانست.

رحمانی‌موحد عنوان کرد: شاخص اولویت دولت به گردشگری و سفر ۱۳ رتبه ارتقا یافته و از ۱۳۰ به ۱۱۷ رسیده است. این نکته و دستاورد بسیار ارزشمندی برای کشور است و مادامی که صنعت کردشگری در باور سیاست‌گذاران قرار نگیرد، امید به تحقق اهداف و سیاست‌ها و سند چشم انداز نمی‌رود.

او با تأکید به جایگاه گردشگری در برنامه ششم توسعه  در گفتگو با ایلنا تصریح کرد: با تداوم این نگاه و توجه به صنعت گردشگری، اطمینان به دستیابی به اهداف و تحقق سند چشم‌انداز بسیار بیشتر شده است.

 

4001

 

 

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."