• تاریخ خبر : شنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۶
  • ساعت ۱۲:۴۹

جایگاه سوخت تهران در فهرست آثار ملی ثبت شد


مدیر موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت ایران از ثبت جایگاه سوخت شرکتی شماره چهار سابق (پمپ بنزین اختصاصی شماره ۲۳۴ کنونی) در خیابان ۱۵ خرداد تهران به عنوان یک اثر تاریخی خبر داد.

آناهید نیوز - اکبر نعمت الهی، با اعلام این خبر افزود: جایگاه سوخت قدیمی شماره چهار تهران در خیابان ۱۵ خرداد، پس از طی مراحل قانونی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، به شماره ۳۱۷۱۰ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

به گفته وی جایگاه شماره چهار، پس از پمپ بنزین قدیمی آبادان، دومین جایگاه سوختی است که با شناسایی و معرفی از سوی مدیریت موزه ها و اسناد صنعت نفت ایران، توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به ثبت می رسد.

 

AAA

 

زهرا احمدی پور، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نامه ای ثبت این جایگاه را برای اجرا و ابلاغ به استانداری تهران اعلام کرده است.

گفتنی است جایگاه های قدیمی سوخت در تهران از معماری ویژه ای برخوردار بوده اند که متاسفانه بسیاری از آنها تخریب شده و یا تغییر کاربری یافته اند. قدمت جایگاه سوخت شماره چهار که توسط ” شرکت نفت انگلیس و ایران ” ساخته شده است به دوران پهلوی اول بازمی گردد.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."