• تاریخ خبر : یکشنبه ۰۹ خرداد ۱۳۹۵
  • ساعت ۲۱:۰۵

جشنواره ملی طبیعت گردی اورین؛ قدمی برای جهانی شدن خوی


کوه اورین با ارتفاع ۳هزارو ۶۵۰ متر بلندترین کوه شهرستان خوی، بام خوی و بلندترین قله استان آذربایجان غربی و بیست و یکمین کوه بلندایران، در شمال غربی ترین نقطه از این شهر با ۴۲ کیلومتر فاصله و در حد فاصل بخش صفائیه و قطور در مختصات جغرافیایی به طول ۳۳٫۴۴ و عرض جغرافیایی ۳۳٫۳۸ واقع شده ‌است
آناهید نیوز- بیش از نود درصد ابرهای باران زا، بویژه در فصل بهار از پشت کوه اورین پدیدار می‌شوند و تا میانه تابستان همیشه برف‌های قله آن، این کوه را در چشم مردمان منطقه سر بلند می‌کند.

 

 

اورین

 

این کوه بین دشت الند و دره قطور قرار دارد. که از ۲ قله اورین کوچک ۳۴۱۷ متر و اورین بزرگ ۳۶۵۰ متر تشکیل شده‌است.اورین کوچک به حالت تپه ماهور است اما اورین بزرگ حالت قله ای و نماد زیبا تری دارد.فاصله بین اورین کوچک و بزرگ دو کیلومتراست
مسیر صعود:
برای رفتن به این کوه باید از روستای پسک عبور و پس از طی جاده‌ای خاکی نرسیده به روستای بدلان به طرف سر بالایی حرکت باید کرد .این سربالایی تا رسیدن به روستای حصار ادامه دارد.که حدود ۱۷ کیلومتر است.در این مسیر پیچ تند و سنگلاخی به نام گچی قیران(بز کشنده) وجود دارد که صعب العبور ترین پیچ مسیر است.طبیعت روستای حصار بسیار بکر و کوه هایش پوشیده از علف و گیاهان سر سبز ومرتعی بسیار زیبا برای دام است. اتومبیل خود را در مدرسه این روستا پارک کرده و یک کیلومتر پیاده باید سمت پناهگاه حرکت کنید. این پناهگاه مجهز به تخت خواب و یخچال و گاز و وسایل پخت و پز می باشد که به طور کلی سوییت کاملی است، که تا پاسی از شب کوهنوردان در چله تابستان(بویژه پنج شنبه شب ها) با نشستن در کنار آتشی که از سرما روشن می کنند، و صرف چای دودی، لحظات پر خاطره ای برای خود خلق می کنند.

 

 

اورین2

 

اختلاف دما در اورین با شهر بین ۷ تا ۱۰ درجه است.صعود به آن هموار بوده و مسیر صخره‌ای در راه صعود وجود ندارد.در مسیر صعود رودها و جویبار های زیبایی که از ذوب برف های اورین ایجاد شده اند به همراه دشت های آلاله و بابونه بسیار شیرین و گوارا است که رنج صعود را از انسان دور می کند.می دانیم که استان آذربایجان غربی سومین استان پر آب کشور است و اکثر نزولات آسمانی این استان از رطوبت دریای سیاه در شمال ترکیه ناشی می شود. در بهار و تابستان، بعد از ظهر احتمال بارندگی در اورین بسیار زیاد است.و بهتر است بدانیم در مسیر و قله هیچ سر پناهی وجود ندارد. بنابراین کوه نوردان حرفه ای شب را در پناهگاه اقامت و در سپیده دم به سمت قله حرکت می کنند. و سعی می کنند کاوری از پلاستیک برای سر خود در کوله پشتی داشته باشند.فاصله بین پناهگاه تا قله ۱۳ کیلومتر است که ۴ساعت زمان نیاز دارد. و با احتساب زمان یک و نیم ساعت برگشت و ۲ ساعت استراحت در قله بین ۷ تا ۸ ساعت، یعنی یک روز کامل کاری اداری زمان نیاز دارد.در ارتفاعات حوضچه‌های زیبایی دیده می‌شود. که به آن (گل) در زبان محلی گفته می‌شود.

 

 

اورین4

 

در کنار پناه گاه، معبر تنگ و خطرناکی قرار دارد که مسیر ایلات روستای قیل لی است که می تواند شما را تا ارتفاع ۳۰۰۰ متر، کناردامنه و حوضچه اورین برساند.طول این مسیر ۷ کیلومتر است رانندگی در این مسیر بویژه در بارندگی بسیار خطر ناک است و باید از خودرو های شاسی بلند مثل لندرور، جیپ و… استفاده کرد.رانندگی در این معبر، مهارت فوق العاده ای می طلبد. استفاده از این معبر در کل توصیه نمی شود. برای تماشای طبیعت بکر اورین و دیدن سر سبزی های آن بهترین زمان صعود ۲۰خرداد به بعد است چرا که به علت برودت هوا، بهار دو ماه دیر تر از شهر خود را نمایان می کند.

 

 

اورین6

 

امسال نیز جشنواره گردشگری کوه اورین ۷ خرداد ماه با حضور هزاران نفر از گردشگران طبیعتگرد و کوهنوردان بابرگزاری مراسم رسمی باشکوهی که مقامات دولتی وخصوصی وتورگردانان نیزحضوری فعال داشتند و برگزار شد. این جشنواره به همت وابتکار شهرداری فیرورق باحمایت فرمانداری خوی وهمکاری وزارت ورزش وجوانان برگزار شد.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."