• تاریخ خبر : پنجشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۴
  • ساعت ۱۱:۱۲

جشنواره پسته در تنها رویشگاه طبیعی درختان پسته در جهان


اولین جشنواره پسته در شهرستان مراوه تپه در روستای مرزی قازانقایه با حضور پرشور مردم و مسئولین استانی و شهرستانی و نماینده مجلس برگزار گردید.

 

1439623051_img_0298

 

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، مدیر کل این دستگاه اجرایی ضمن حضور دراین جشنواره در این راستا گفت: در این جشنواره غرقه های محصولات کشاورزی نظیر پسته و غذای های سنتی و همچنین صنایع دستی در معرض دید علاقمندان قرار گرفت.

 

1439711680_gharib-11

 

ابراهیم کریمی با اعلام اینکه این جشنواره های بومی و محلی جاذب گردشگران است، افزود: با توجه به اهمیت توسعه و رونق گردشگری استان اجرای جشنواره های بومی و محلی ضمن ایجاد زمینه های توسعه ورونق اقتصادی برای گردشگران ورودی به استان نیز جذابیت خواهد داشت و درمعرفی هرچه بهتر جذابیت های شهرستان ها و بخش های تابعه استان موثر خواهد بود.

گفتنی است در این جشنواره ورزشهای بومی و محلی نظیر کشتی عالیش ترکمنی با حضور پرشور جوانان و نوجوانان نیز برگزار گردید که در پایان به نفرات برتر جایزه تقدیم گردید و در پایان مراسم از سالمندترین مرد و زن روستا تقدیر و به رسم یادبود هدیه ای تقدیم شد.

موقعیت پسته ژنتیکی شهرستان مراوه تپه طبق نظر محققان داخلی شمال ایران تنها رویشگاه طبیعی درختان پسته در جهان است و جنگل ها و توده های درختان پسته در بخش پهناوری از این مناطق پراکنده می باشد و درختان پسته در روستای قازانقایه و در جنگل های نوار مرزی گلستان مهمترین ذخیره گاه ژنتیگی پسته اصیل کشور است.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."