• تاریخ خبر : چهارشنبه ۰۱ دی ۱۳۹۵
  • ساعت ۰۸:۵۴

جشن های شاد میهنی، نگهبان فرهنگ چندهزارساله ایرانی


در آیین ایرانیان باستان بسیاری از جشن ها و آداب و رسوم جالب و متنوع شناسایی شده که امروزه بخش وسیعی از آنها به دست فراموشی تاریخ سپرده شده اند. در این میان خلق میهن دوستانه قدیمی های ما سبب شد تا چندتایی از مهمترین این جشن ها همچنان در میان خانواده هایمان باقی بماند و یادمان نرود که چه گذشته به مراتب باشکوه تری داشته ایم.

آناهید نیوز ـ در ایران باستان که زندگی مردم عمدتا بر پایه کشاورزی و برداشت محصول از زمین استوار بوده طبعا یک سری از مظاهر طبیعی مانند زمین، خورشید، آب و … برای آنان ارزشمند و مقدس تر به حساب می آمده و احترام زیادی به این قبیل مسائل می گذاشتند . درواقع میتوان گفت زندگی در طبیعت و وابستگی معیشت نوعی حساسیت نسبت به محیط زیست برایشان به ارمغان آورده بود که این علاقه و محبت را در قالب جشن ها و مراسم گوناگون به رخ می کشیدند.

 

5021_a788t9ku

 

توجه به محیط در مراحل گوناگون کشاورزی سرانجام این مردمان خوش ذوق را موفق به تشخیص برخی تفاوت های فصلی و در نهایت دستیابی به دانش گاهشماری در حدود ۷ هزار سال پیش کرد. برای مثال ایرانیان باستان نخستین کسانی بودند که متوجه شدند، بلندترین شب سال آخرین شب پاییز است و این شب را از همان سال های دور تا به حال به نام چله یا یلدا جشن می گیرند و بیدار می مانند. یلدا و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است و پیروان میتراییسم آن را از هزاران سال پیش در ایران برگزار می‌کرده‎اند.

در این باور یلدا روز تولد خورشید و بعدها تولد میترا یا مهر است. یلدا برگرفته از واژه‎ای سریانی است و مفهوم آن میلاد و تولد است. ایرانیان باستان این شب را شب تولد الهه مهر «میترا» می‎‎پنداشتند و به همین دلیل این شب را جشن می‎گرفتند و گرد آتش جمع می‎شدند و شادمانه رقص و پایکوبی می‌کردند.

جشن هایی از این دست مانند نوروز، سده، مهرگان و.. همگی از آیین های شاد به جا مانده از نیاکانمان هستند که بخش بزرگی از ماندگاری فرهنگ ایرانی و اصیل خود را مدیون همین رویدادها و مناسبات ملی هستیم. توجه هرچه تمام تر به برگذاری باشکوه این اعیاد کمک بزرگی به انسجام پیکره نظام اجتماعی و همچنین توسعه جذابیت های گردشگری خواهد بود .


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."