• تاریخ خبر : دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶
  • ساعت ۱۰:۵۲

جهانگیری در مراسم تودیع و معارفه: سازمان میراث فرهنگی با چالش های فرا سازمانی و درون سازمانی روبرو است


مراسم تودیع و معارفه روسای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با حضور معاون اول رییس جمهور صبح امروز ۳۰ مرداد ماه در سالن فجر سازمان میراث فرهنگی برگزار شد.

آناهید نیوز- در مراسم معارفه و تکریم روسای سازمان میراث فرهنگی مصطفی کواکبیان، نماینده مجلس، پیروز حناچی، معاون وزیر راه و شهرسازی، مهرعلیزاده، رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی تهران، ابوالفضل رضوی، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، قشقاوی، معاون وزارت خارجه و کاظم جلالی، نماینده مجلس از جمله حاضران بودند.
این مراسم با حضور مدیران استانی و معاونان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مدیران پژوهشگاه این سازمان و جمعی از روسای تشکل‌های خصوصی گردشگری در سالن همایش‌های این سازمان برگزار شد.

 

 

2551235

 

در این مراسم اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور گفت:اگر دنبال رشد پایدار ، ایجاد اشتغال مولد، اقتصاد مقاومتی ، سرمایه گذاری و رونق و توسعه پایدار متوازن و منطقه‌ای هستیم باید به مقوله ی گردشگری به صورت جدی توجه کنیم.
وی اظهار کرد: میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری می‌تواند یکی از عوامل مهم توسعه ایران باشد.
وی در ادامه افزود: امروز در جهانی زندگی می‌کنیم که هر روز دستخوش تحولات جدی است. امروز دیگر اسمی از دارایی‌های گذشته یک کشور به عنوان مزیت فعلی آن برده نمی‌شود. و دارایی‌های کشور جدید شده است. بنابراین ما ناگزیریم ببینیم از امکاناتی که در اختیار داریم چگونه می‌توانیم منابع جدید ایجاد کنیم.
جهانگیری خاطرنشان کرد: میراث فرهنگی یکی از بزرگترین عوامل بقا و اقتدار کشور است. کشوری که از پشتوانه تاریخی و تمدنی قوی برخوردار است در دنیا اقتدار دارد چه میراث فرهنگی ملموس وچه ناملموس شرایطی را برای ما فراهم کرده که ما باید از آن استفاده کرده و به دنیا نشان دهیم که در گذشته چه بوده‌ایم و اکنون چه هستیم.
وی تاکید کرد: میراث فرهنگی نه تنها در گذشته مانده، بلکه امروز و آینده بشری به میراث فرهنگی وصل است. باید فهم درستی از این موضوع داشته و به درستی از آن برای توسعه کشور استفاده کنیم.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه با بیان این که تنوع اقلیمی و جغرافیایی نعمت خوبی برای کشور فراهم کرده است گفت:‌از این نعمت در کنار تمدن و فرهنگ ایرانی می‌توانیم به عنوان سرمایه استفاده کرده و آینده ایران را تثبیت کنیم. اگر به این بخش توجه کافی داشته باشیم درآمد بیشتری از نفت برای کشور خواهد داشت.
وی ادامه داد: هر سه موضوع میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در این راستا اهمیت بسیاری دارد، اما در این زمینه دو چالش فرا سازمانی و درون سازمانی داریم. در حوزه ی چالش‌های فراسازمانی هنوز در حوزه‌ی حاکمیت همه شرایط برای سهم میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فراهم نیست و هر کس سهم خود را دارد. در حالی که باید در این سه حوزه به سهم مشترکی رسید. در حوزه‌ی چالش درون سازمانی نیز با این که ۱۳-۱۴ سال از عمر سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری به شکل جدید می‌گذرد، اما هنوز احساس می‌شود میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اجزای یک پیکر نیستند. شاید تغییر مکرر روسای این سازمان موجب این اتفاق شده است. با این وجود هر سه این بخش‌ها جزء اولویت‌های اصلی دولت دوازدهم برای اشتغال و توسعه است. ما باید گردشگر جذب کنیم، کشورهایی که طرف تعاون هستند ارتباط خوبی برقرار کنیم و موانع زیر ساختی و فرهنگی و ساختاری و سازمانی را برطرف کنیم و به بخش خصوصی دراین حوزه میدان دهیم.
وی در ادامه با بیان این که خانم احمدی‌پور یک مدیر شایسته و پرتلاش و پاک دست که به خوبی در این سازمان درخشید بود تصریح کرد: حتما باید فرصتی را برای زنان کشور فراهم کنیم. کشور نمی‌تواند نسبت به نیمی از جمعیت خود به راحتی عبور کند. یکی از اصلی‌ترین جهت‌گیری‌های دولت دوازدهم استفاده از زنان در مدیریت کلان کشور است. در شورای عالی اداری یکی دو ماه بیشتر نیست که تصمیم گرفته شده تا پایان برنامه ششم و توسعه سهم زنان در موجودیت کشور از ۲۲ درصد به ۳۰ درصد افزایش یابد.
جهانگیری در ادامه با اشاره به اینکه مونسان ازمدیران موفق کشور است گفت: وی در سمت‌های پیشین خود کارنامه موفقی دارد و برای سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری فرصت جدیدی فراهم شده تا با مدیریت مونسان دوره‌ی جدیدی را آغاز کند.

در ادامه این مراسم زهرا احمدی پور معاون سابق رئیس جمهور گفت: در مدتی که در پست معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در خدمت کشور و دولت یازدهم بودم، خود را بی‌نیاز از نقد و نظر متخصصان نپنداشتم و مشکلات ساختاری، نهادی و قانونی را یکی‌یکی و به مدد شور و مشورت متخصصان و منتقدان و کارشناسان شناختم و به حد توانم کوشیدم تا گره‌های کور را بگشایم و مسیر سازمان را در تحقق مأموریت‌ها و وظایف تخصصی و عمومی‌اش هموار سازم.

وی گفت: در حوزه میراث فرهنگی کوشیدم قانونی جامع و شفاف برای حراست از میراث تجدیدناپذیر نیاکانمان تهیه شود. کاری که حدود ۴۰ درصد آن به یاری دلسوزان میراثبانمان تا اکنون انجام شده و امیدوارم به بهترین وجهی تکمیل شود و یک بار برای همیشه خلأهای قانونی را در این حوزه مهم برطرف کند. همان‌گونه که اشراف دارید بحث حفاظت و حراست از میراث فرهنگی که از مأموریت‌های اصلی سازمان است نیاز به یک زیرساخت منسجم قانونی و فراگیر دارد که هم شفافیت را حداکثری کند و هم تضامین لازم و مسئولیت‌های دیگر بخش‌ها را در این راستا روشن کند.

احمدی پور بیان کرد: کوشیدم قراردادهای مرمتی و پژوهشی و باستان‌شناسی را نظام‌مند کنم و آن را با ایجاد سامانه‌ای متحد در معرض دید همگان قرار دهم. فرصت من کوتاه بود ولی امیدوارم این موضوع به سرانجام برسد. پژوهشگاه به‌عنوان بازوی فکری این سازمان باید نقش پررنگ‌تری در سیاست‌گذاری و سیاست‌سازی و فراهم کردن چشم‌اندازی خردمندانه هم در حوزه باستان‌شناسی و حفاظت و حراست از میراث و هم نقشی کلیدی در توسعه علمی گردشگری کشور ایفا کند. اصلاح وضعیت موجود می‌تواند پژوهشگاه را به جایگاه درست و اصولی آن برساند و امیدوارم این موضوع که مقدماتش آغاز شد، تداوم یابد.

وی افزود: در زمینه فهرست‌برداری اموال فرهنگی و همچنین اصالت‌سنجی‌ها و بازرسی‌های نوبه‌ای از مواریث و اشیاء فرهنگی در اختیار سازمان و همچنین مخازن نگهداری این اموال دچار مشکلات عدیده هستیم. بهبود وضعیت مخازنی که در وضعیت بحرانی بودند آغاز شد ولی موضوع فهرست‌برداری اموال فرهنگی و اصالت‌سنجی با احیای عملیاتی آیین‌نامه حفاظت کمک شایانی به نگاهبانی و نگاه‌داری بهتر از این مواریث خواهد کرد.

احمدی پور گفت: طرح حفاظت متمرکز الکترونیک و ایجاد مرکز مانیتورینگ الکترونیک محوطه‌ها و ابنیه تاریخی در سراسر کشور آغاز شده است. با تامین اعتبار در بودجه سنواتی می‌توان این طرح را با سرعت نهایی کرد تا حفاظت از محوطه‌ها و ابنیه به شکل اصولی انجام شود. مقدمات احیای انجمن‌های میراث فرهنگی صورت پذیرفت. انجمن‌های میراث فرهنگی ظرفیتی است مغفول مانده که قانون‌گذار در اختیارمان قرار داده تا به مدد فداکاری اعضای این انجمن‌ها پروسه حفاظت و حراست از ابنیه تاریخی به شکلی مردمی و داوطلبانه انجام شود. انجمن‌های میراث فرهنگی می‌توانند حفاظت از میراث فرهنگی را مردمی کنند. ما هیچ چاره‌ای جز مردمی کردن فرآیند حفاظت و حراست از میراث فرهنگی کشورمان نداریم. هرچقدر هم به‌درستی نیروهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاریمان را در این حوزه توسعه دهیم بدون یاری و حساسیت مردم نمی‌توانیم موفقیتمان را در این حوزه به درجه‌ای مطلوب برسانیم.

رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی بیان کرد: سامانه املاک سازمان راه‌اندازی شد که امیدوارم با مستندسازی همه املاک این موضوع به نتیجه نهایی برسد. استحضار دارید که سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به‌عنوان یکی از چند ملاک بزرگ کشور که بخش مهمی از این املاک سرمایه‌های تجدیدناپذیر کشور هستند با مسئله بزرگ مستندسازی و ایجاد شفافیت در املاک در اختیار و همچنین بحث متصرفین و معارضین دست‌به‌گریبان است. متمرکز شدن بر بحث مستندسازی و همچنین ایجاد شفافیت حداکثری با سامانه املاک برنامه‌ای اصولی بوده و هست که با همکاری معاونت حقوقی آغاز کردیم و امیدوارم تا مستندسازی آخرین ملک و بارگذاری در سامانه پیش برود.

وی افزود: موضوع ثبت‌های اضطراری، موضوع پرغصه‌ای است. نبود اطلس جامع بناهای ارزشمند و سوداگری‌های کوته‌بینانه سبب شده است که برخی از ابنیه ارزشمند و هویت‌ساز شهرها تنها زمانی در پروسه ثبت قرار می‌گیرند که بولدوزرها برای تخریبشان تجهیز شده‌اند. از مدیران کل محترم استانی خواستم تا ثبت‌های اضطراری‌شان را اعلام و به‌سرعت اقدام کنند تا دیگر زمانی که بولدوزرها به پای میراثمان رسیده‌اند به دنبال تهیه پرونده ثبت نباشیم.

یادآور می شوددر ادامه این مراسم، تابلویی به رسم یادگار از سوی اسحاق جهانگیری به زهرا احمدی‌ پور به پاس ٩ ماه ریاست اهدا شد و سپس حکم ریاست این سازمان به علی‌اصغر مونسان اعطا شد.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."