• تاریخ خبر : شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۱:۳۷

حاشیه هایی بر برگزاری نمایشگاه صنایع دستی تهران /حضور محصولات «عیدانه» در خانه های ایرانی!


سی و یکمین نمایشگاه صنایع دستی در حالی امروز در آخرین روزهای اسفند به کار خود پایان می دهد که عده ای کیفیت آثار ارائه شده را بالا و عده ای دیگر کم بودن ساعت کار این نمایشگاه را از نقاط قوت و ضعف آن می دانند.

آناهید نیوز- شادی کابیانی- به گفته مسئولان سازمان میراث فرهنگی این دوره از نمایشگاه صنایع دستی سی و یکمین دوره خود را با حضور   ۳۵۰ غرفه و هنرمندان صنایع دستی از ۳۱ استان کشور پشت سر می گذراند.

 

 

1

 

 

برگزاری چنین نمایشگاهی در آستانه نوروز با نام عیدانه می تواند گرما بخش منازل ایرانی با آثار ایرانی و صنایع دستی ایرانی باشد. اما؛ تا چه حد محصولات ارائه شده در این نمایشگاه جدید، کاربردی و با قیمت مناسب ارائه شده است؟!

این دوره از نمایشگاه به نسبت سال های گذشته کوچکتر حاضر شده بود چرا فقط ۲ سالن ۸و۹ از نمایشگاه بین المللی در تهران به خود اختصاص داده بود.

 

در روز نخست نمایشگاه با توجه به افتتاح دیرهنگام آن شاهد استقبال چندانی از مخاطبان و بازدید کنندگان نبود که به گفته بسیاری تبلیغات کم و اطلاع رسانی نا مناسب سبب آن شده است.

در این دوره از نمایشگاه حضور شرکت های دانش بنیان  که توانسته بودند در احیا بعضی از صنایع دستی از بین رفته فعالیت کنند حضور داشتند و نشان از صعود جایگاه صنایع دستی به علم و صنعت است.

 

 

1Z9A6626

 

 

کیفیت محصولات ارائه شده در این دوره از نمایشگاه بالا بود اما؛ به نسبت سال های گذشته کاربردی بودن و تنوع در محصولات کمتر دیده می شد.

از دیگر مشکلات این دوره از نمایشگاه شاید نظارت برقیمت محصولات ارائه شده باشد چرا که بسیاری از بازدید کنندگان از بالا بودن قیمت محصولات ارائه شده، ناراضی بودند.

از دیگر نکات برجسته این دوره از نمایشگاه برپایی سفره هفت سین در نقشه ایران و حضور صنایع دستی هر منطقه در نقشه ایران بود که فضای اصلی سالن های ۱۰ و ۱۱ نمایشگاه را به خود اختصاص داده بود.

البته یادآور می شود که در نقشه ایران حضور محصولات بومی بعضی از استان ها خالی بود و فقط  به گذاشتن تابلویی که نشان از جایگاه آن استان در نقشه ایران است، بسنده شده بود.

گروهی از بازدید کنندگان ساعت فعالیت این نمایشگاه را مناسب با ساعت کار فضای شهری نمی دانستند چرا که بازدید از نمایشگاه نیاز به وقت آزاد دارد که بعد از اتمام ساعت کاری در تهران می توان از آن بازدید کرد که ساعت کار نمایشگاه به پایان می رسد.

 

 

 

1Z9A6313

 

 

حضور سیاه چادر ها و موسیقی اقوام از دیگر نکات این نمایشگاه  بود.

 

از دیگر نکات مورد توجه در این نمایشگاه فعالیت پاساژ اینترنتی صنایع دستی بود که توسط رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گشایش یافت.

 

این پاساژ اینترنتی در حقیقت زمینه‌ساز ارتباط مستقیم هنرمندان با خریداران است و هر هنرمند می‌تواند به طور مستقیم کالاهای صنایع دستی خود را در سایت بارگذاری کند و مستقیم به فروش برساند و در مقابل ۵ الی ۱۰ درصد از فروش خود را در ازای خدمات الکترونیکی به پاساژ بدهد. در فاز اول پاساژ صنایع‌دستی بیش از ۷۰ هنرمند از سراسر کشور کالاهای صنایع دستی خود را بارگذاری کرده و در حال فروش آنها هستند.

 

چاپ بروشور راهنمایی هنرمندان هر استان و حضور شماره غرفه های شرکت کننده در از دیگر نکات حایز اهمیت این دوره از نمایشگاه بود.

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."