• تاریخ خبر : شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • ساعت ۰۶:۴۷

حمام سلطان امیر احمد را دربرنامه سفر خود به کاشان بگذارید


خیلی‌ها به دنبال مقصد مناسبی برای سفر در روزهای خوش آب و هوای بهار هستند.در این میان کاشان یکی از مقصدهای مناسب بهاری که اتفاقا دسترسی به آن راحت است و حتی در یک روز هم می‌توان شهر را گشت زد.

آناهید نیوز- کاشان شهری تاریخی است و بخشی از استان اصفهان محسوب می‌شود. این شهر حدودهفت هزار سال قدمت شهرنشینی دارد و برخی از مورخان بر این باورند که کاشان با اصالت‌ترین و نخستین شهر ایران و جهان است. همچنین «باغ‌فین» در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت جهانی شده است. یکی از مهمترین اماکن معماری شهری مسلمانان ایرانی، یعنی حمام، یکی از پنج عنصر اصلی شهرهای ایرانی (مسجد، بازار، خانه، حمام، آب انبار) است که در بازدید از شهر کاشان پیشنهاد می کنیم که ازحمام سلطان امیر احمد از دوران قاجار به یادگار مانده است، بازدید کنید. این بنا در خیابان علوی کاشان، کوچه‌ی سلطان امیر احمد قرار دارد و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 

حمام

 

شاردن، جهانگرد معروف فرانسوی می گوید: « گرمابه های کاشان فوق العاده عالی، خوب و تمیز هستند ».

حمام تاریخی سلطان امیراحمد نمونه ای از منحصر بفرد ترین از حمام های عمومی محلات اعیانی قدیم ایران از نظر معماری و تزئینات با وسعت هزارو ۱۰۲ متر مربع در شهر کاشان است که در محله سلطان امیراحمد در خیابان علوی کاشان واقع شده است. وجه تسمیه آن به جهت مجاورت با امامزاده سلطان امیر احمداست.

بخش های مختلف حمام

دو بخش کوچک و بزرگ حمام به ترتیب شامل قسمت هایی همچون جلو خان ، سردر ورودی ، هشتی ، راهروهای ارتباطی ، سربینه ، میان در، ‌گرم خانه، خزینه، صفه شاه نشین، اتاق نظافت، تون، گربه رو (چپیله)، دستک، برف انداز، جام خانه و چاه خانه است، البته دو فضای اصلی در حمام های قدیمی به ترتیب ۱ـ سربینه ۲ـ گرم خانه است.

فضای اول حمام، بینه یا سربینه، رختکن و جای آماده شدن برای استحمام یا خروج از حمام بوده، که مهم ترین و زیبا ترین فضای حمام است. بیشترین تزیینات حمام ، همیشه در بینه است . کف بینه و غرفه های اطراف آن معمولاً سنگی است .فضایی وسیع و پر تزیین با گنبدی بزرگ و حوضی در میان، در اطراف فضای میانی بینه، سکوهایی برای استراحت وجود دارد.

 

 

حمام1

 

نورپردازی منظم بینه برتاثیر این تزیینات می افزاید. حوض درون سربینه و فواره آن، آرامش فضا را دوچندان می کند. هوای بینه را نیمه گرم می کردند تا مراجعان یکباره با هوایی گرم مواجه نشوند وهمچنین در هنگام خروج از گرم خانه ، سلامتشان در خطر نیفتد.

بنای فعلی سربینه آن بازمانده دوران قاجار است. در واقع از آثار به جا مانده دوران قبل از زلزله معروف ۱۱۹۲ هـ . ق کاشان قدمت این حمام را به دوران سلجوقیان نسبت می دهند و لیکن بنای فعلی سربینه آن بازمانده دوران قاجاراست.

فضای دوم در گرم خانه، محل شستشو و تطهیر بدن می باشد. گرم خانه اغلب فضایی ساده تر از بینه است که گوشه هایی برای نشستن و شستشو دارد .

از دیگر شاهکارهای بنا، بام زیبای آن است. بام این حمام، یکی از زیباترین بام‌های گنبدی شکل ایران بوده که روی هر گنبد، شیشه‌های عدسی محدب قرار گرفته تا ضمن تامین نور کافی برای قسمت‌ های مختلف حمام، مانع دید به داخل شود.

 

 

حمام2

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."