• تاریخ خبر : سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۰:۱۵

حکم دادگاه عالی نیویورک به بازگشت نقش برجسته هخامنشی به ایران


دادگاه عالی نیویورک در حکمی اعلام کرده نقش برجسته هخامنشی که قدمت آن به ۵ هزار سال قبل از میلاد می رسد باید به ایران برگردد.

آناهید نیوز- روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشته که روز دوشنبه دادگاه عالی نیویورک در حکمی اعلام کرده نقش برجسته هخامنشی که قدمت آن به ۵ هزار سال قبل از میلاد می رسد باید به ایران برگردد.

 

 

تخت جمشید

 

در این گزارش آمده که این نقش برجسته که یک سرباز پارسی است در ماه اکتبر توسط بازپرسان منطقه منهتن از نمایشگاهی در موسسه the Park Avenue Armory ضبط شده است درست در جایی که این نقش برجسته به مبلغ ۱۰۲ میلیون دلار به فروش گذاشته شده بود.

بازرسان این پرونده اعلام کرده‌اند این نقش‌ برجسته در اختیار دو فرد ساکن لندن بوده است که در سال ۱۹۳۶ از تهران به سرقت رفته‌ و دوباره در سال ۲۰۱۱ از موزه هنرهای زیبای مونترال که چند دهه پیش به آن اعطاء شده بود، دزدیده شده است.

دادستان منهتن در دادگاه اعلام کرده که هیچ‌کس نمی‌تواند اثری مسروقه را به فروش برساند.

این نقش برجسته مربعی شکل که اندازه آن ۸ اینچ مربع (۵۱.۶ سانتی‌متر مربع) اعلام شده، بخشی از دیواره منقش به تصویر ردیفی از سربازان هخامنشی در یکی از ساختمان‌های مرکزی پرسپولیس است.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."