• تاریخ خبر : سه شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۱:۱۹

خاورمیانه، پیشتاز رشد گردشگری بین‌المللی ۲۰۱۸


شمار گردشگران بین‌المللی در سال ۲۰۱۸ با رشد ۶ درصدی به ۱.۴ میلیارد نفر رسید و در این میان منطقه خاورمیانه بیشترین رشد را به خود اختصاص داده است.

آناهید نیوز- سازمان جهانی گردشگری (WTO) اعلام کرد در سال ۲۰۱۸ میلادی در مجموع ۱.۴ میلیارد گردشگر بین‌المللی سفر کرده‌اند که در مقایسه با آمار سال ۲۰۱۷ میلادی نشان از رشد ۶ درصدی دارد.

 

 

Backpackingpic

 

 

پیش از این و در چشم‌انداز بلند مدت سازمان جهانی گردشگری که در سال ۲۰۱۰ منتشر شده بود، ۱.۴ میلیارد گردشگر بین‌المللی برای سال ۲۰۲۰ پیش‌بینی شده بود و این بدان معناست که رشد چشمگیر این صنعت در چند سال اخیر موجب شده آمارهای گردشگری دو سال از پیش‌بینی‌ها نیز جلوتر باشد.

 

همچنین رشد ۶ درصدی گردشگری بین‌المللی در سال ۲۰۱۸ در حالی به ثبت رسیده است که اقتصاد جهانی در این سال ۳.۷ درصد رشد داشته است.

 

در این میان منطقه خاورمیانه با رشد ۱۰ درصدی پیشتاز گردشگری بین‌المللی در سال گذشته میلادی بوده است و پس از آن آفریقا با رشد ۷ درصدی و منطقه آسیا پاسیفیک و اروپا هر کدام با ۶ درصد رشد قرار گرفته‌اند اما حضور گردشگران خارجی در منطقه آمریکا رشد ۳ درصدی را ثبت کرده که در واقع پائین‌تر از متوسط جهانی است.

 

«زوراب پولولیکاشویلی» دبیر کل سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل در این باره توضیح داد: رشد گردشگری در چند سال اخیر به خوبی نشان داده که امروزه این بخش یکی از قدرتمندترین محرکه‌های رشد اقتصادی و توسعه است. مسئولیت ما این است که این صنعت را به شکلی پایدار مدیریت کنیم تا کشورها به منفعت واقعی از این توسعه از طریق اشتغال‌زایی و کارآفرینی دست یابند و هیچ کس جا نماند. به همین دلیل است که تمرکز سازمان جهانی گردشگری در سال ۲۰۱۹ بر روی آموزش، مهارت‌ها و ایجاد اشتغال است.

 

آمار منطقه‌ای

ورود گردشگران بین‌المللی در اروپا به ۷۱۳ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ (رشد ۶ درصدی در مقایسه با ۲۰۱۷) رسیده است که به طور جزئی‌تر جنوب اروپا و مدیترانه (۷ درصد)، شرق و مرکز اروپا (۶ درصد) و غرب اروپا نیز (۶ درصد) رشد در مقایسه با سال گذشته داشته‌اند. منطقه شمال اروپا نیز به دلیل کاهش شمار توریست‌های خارجی در بریتانیا، رشدی در مقایسه با ۲۰۱۷ نداشته است.

 

به گزارش ایسنا،آسیاپاسیفیک نیز در مجموع میزبان ۳۴۳ میلیون نفر (رشد ۶ درصدی) بوده است که به ترتیب در این منطقه جنوب شرقی آسیا (۷ درصد)، شمال شرق آسیا (۶ درصد) و جنوب آسیا (۵ درصد) رشد داشته اند. اقیانوسیه نیز رشد متوسط ۳ درصدی را در جذب گردشگر بین‌المللی به ثبت رسانده است.

 

۲۱۷ میلیون نفر نیز در سال گذشته میلادی، منطقه آمریکا را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کردند که رشد ۳ درصدی را برای این منطقه رقم زده است. آمریکای شمالی با رشد ۴ درصدی پیشتاز است و پس از آن آمریکای جنوبی با رشد ۳ درصدی قرار دارد اما منطقه آمریکای مرکزی و کارائیب رشد منفی ۲ درصد را به ثبت رسانده که بخشی از آن ناشی از توفان‌های سهمناک ایرما و ماریا در سپتامبر ۲۰۱۷ است.

 

آمارهای به دست آمده از منطقه آفریقا نیز حاکی از رشد ۷ درصدی ورود گردشگری بین‌المللی و رسیدن به ۶۷ میلیون توریست دارد که در این میان  شمال آفریقا و  جنوب صحرای بزرگ آفریقا به ترتیب رشد ۱۰ و ۶ درصدی داشته‌اند.

 

اما منطقه خاورمیانه با رشد ۱۰ درصدی بهترین عملکرد را به نام خود به ثبت رسانده است و شمار توریست‌ها خارجی ورودی به این منطقه به ۶۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ رسیده است.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."