• تاریخ خبر : دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۰:۴۹

دبیرکل UNWTO به ایران می‌آید


چهلمین نشست عمومی اعضای وابسته سازمان جهانی جهانگردی هفته آینده در ایران برگزار می‌شود که دبیرکل این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد و همچنین ۲۶ کشور عضو از جمله آمریکا و انگلیس در آن حضور خواهند داشت.

آناهید نیوز- این جلاس از ۲۱ تا ۲۵ آبان‌ماه در استان همدان به میزبانی مجموعه گردشگری غار علیصدر به عنوان عضو وابسته سازمان جهانی جهانگردی برگزار می‌شود که علاوه‌ بر دبیر کل سازمان جهانی جهانگردی و هیات اجرایی دبیرخانه اعضای وابسته، نمایندگانی از کشورهای اسپانیا، آلمان، افریقای جنوبی، ترکیه، نیجریه، آرژانتین، ایتالیا، فنلاند، مالزی، آمریکا، پرتغال، اندونزی، هند، پرو، یونان، تایلند، کره جنوبی، ژاپن، کلمبیا، پاکستان، کرواسی، ازبکستان، امارات، جمهوری آذربایجان، اردن و بلغارستان در آن حاضر می‌شوند.

ولی تیموری ـ معاون گردشگری کشور ـ در نشست خبری که به این بهانه امروز (یکشنبه ۱۳ آبان‌ماه) در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد، با اعتقاد بر این‌که تحریم‌ها مانع حضور نمایندگان کشورهای خارجی در این رویداد بین‌المللی نشده است و این اجلاس با شرکت ۶۰ مهمان از ۲۶ کشور برگزار می‌شود، گفت: گردشگری در شرایط تحریم‌ علاوه بر خنثی کردن حربه‌های دشمنان به عنوان ابزار دیپلماتیک در اختیار جهان قرار گرفته است، بنابراین در تمام اسناد بین‌المللی معمولا جزو اولویت‌های نخست مطرح می‌شود.

 

 

photo_۲۰۱۸-۱۱-۰۴_۱۰-۴۱-۱۸

 

علی لاریجانی ـ مدیر دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری این معاونت ـ در ادامه با بیان این‌که ایران درحال حاضر ۱۶ عضو وابسته در سازمان جهانی جهانگردی دارد که رتبه آن نسبت به سال ۲۰۱۷ که ۱۲ بوده حتما با ارتقاء همراه است، گفت:  در اجلاس سی‌ونهم که در ارمنستان برگزار شد ۳۹ عضو حضور داشتند، درحالی‌که طبق ویزاهای صادر شده، در اجلاس ایران قرار است نزدیک به ۷۰ عضو وابسته حضور داشته باشند.

 

تیموری ـ معاون گردشگری ـ همچنین توضیح داد: دو نوع عضویت در سازمان جهانی جهانگردی وجود دارد که یک گروه عضویت رسمی دارند و شامل وزار و مقامات گردشگری می‌شوند و دیگری اعضای وابسته است که بخش‌های خصوصی کشورها را شامل می‌شود. اجلاس همدان با حضور اعضای وابسته (بخش خصوصی) برگزار خواهد شد.

 

وی همچنین از برگزاری دو رویداد جانبی شامل سمینار بین‌المللی «بهره‌گیری گردشگری فرهنگی از فناوری‌های نوین اطلاعات و ارتباطات» در راستای شعار جهانی این سازمان و همچنین نمایشگاه استارتاپ‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاع‌رسانی گردشگری خبر داد و افزود: مهمانان شاخصی در این رویدادها حضور خواهند داشت که از جمله مشاوران بین‌المللی سازمان جهانی جهانگردی محسوب می‌شوند.

 

او درباره اهمیت حضور دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی در این اجلاس نیز گفت: این شخصیت که به تازگی مقام دبیرکلی سازمان جهانی جهانگردی را به دست آورده برای نخستین بار به ایران سفر می‌کند و از آنجا که این افراد در دوره‌ای ۱۰ ساله در این جایگاه قرار می‌گیرند، این سفر و تصویرسازی از ایران در جریان آن می‌تواند مبنای تعاملات ایران با این سازمان جهانی دست کم برای ۹ سال آینده باشد.

 

تیموری بیان کرد: امیدوارم در مدت زمان برگزاری این اجلاس، ‌ برنامه‌های در نظر گرفته شده تصویر خوبی از کشور ایران ارائه شود تا با کمک سازمان جهانی جهانگردی به دنیا مخابره کنیم که قطعا تاثیر خود را در این روزهای حساس خواهد داشت.

 

او در بخش دیگری از سخنانش به ضعف اطلاع‌رسانی در تصویرسازی ایران اشاره کرد و افزود: براساس دو دهه فعالیتم در گردشگری نقطه مغفول در این حوزه را اطلاع‌رسانی می‌دانم، آن هم در شرایطی که رقبای گردشگری با هر حربه و ابزاری تلاش می‌کنند سهم بالاتری از گردشگری را نصیب خود کنند. قطعا در این بازی آن‌هایی موفق‌ترند که خود را خوب معرفی کنند. متاسفانه ما خیلی خوب نتوانسته‌ایم واقعیت‌های کشور را در بعد بین‌الملل معرفی کنیم.

 

تیموری اظهارکرد: حجم سفرهای داخلی در تعطیلات کوتاه مدت نیز نشان می‌دهد توازن متناسب با آمایش سرزمینی و ظرفیت‌های گردشگری هنوز برقرار نشده است.

 

معاون گردشگری سپس در پاسخ به سوالی درباره ضعف اطلاع‌رسانی برای برگزاری این رویداد در شرایط حساس سیاسی حال حاضر، گفت: هنوز یک هفته وقت داریم و اکنون در شرایطی گرد هم آمده‌ایم که برنامه‌ها قطعی شده است. یقینا حضور شخصیت‌هایی از کشور انگلیس و آمریکا به هماهنگی‌هایی نیاز دارد که انجام شده است.

 

او در عین حال متذکر شد: چهلمین اجلاس اعضای وابسته سازمان جهانی جهانگردی ماهیتی تخصصی دارد. درست است که تاثیرگذاری بین‌المللی و دیپلماسی عمومی دارد، اما در کنار آن با میزبانی از مشاوران جهانی دنبال پروپاگاندا نبوده‌ایم، بنابراین اطلاع‌رسانی در مراکز علمی و پژوهشی انجام شده است، ولی با همه این بحث‌ها اطلاع‌رسانی اندک برای چنین رویدادی را قبول دارم.

 

وی درباره بهره‌برداری عملی و آورده‌ی گردشگری از این رویداد جهانی، گفت: با برگزاری یک یا  دو اجلاس بین‌المللی نمی‌توان جهان را قانع و سیلی از گردشگران را روانه کشور کرد. باید در حوزه بین‌الملل فعالیت پررنگ‌تری داشت. با این حال در اجلاس پیش‌رو تبادل دانش و تجربه اتفاق می‌افتد و بروزترین مقالات و سخنرانی‌ها در اختیار قرار می‌گیرد. فرصت علمی خوبی در کشور فراهم می‌شود که می‌تواند مبنای همکاری‌های بین‌المللی باشد.

 

تیموری درباره میزان هزینه‌کرد برای برگزاری این رویداد بین‌المللی توضیح داد: میزبان اصلی، بخش خصوصی بوده و دولت در کنار آن نقش حمایتی داشته است. بنابراین هزینه‌ای در این شرایط سخت اقتصادی متوجه دولت نشده است.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."