• تاریخ خبر : دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۲:۴۶

دریافت تسهیلات سرمایه گذاران بناهای تاریخی آسان تر می‌شود


مدیرعامل صندوق احیا گفت: زمینه ارائه تسهیلات از چند مسیر مجزا به سرمایه­ گذاران بناهای تاریخی فراهم شده است و سرمایه گذاران با معرفی مستقیم صندوق می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

آناهید نیوز- نشست صندوق احیای بناهای تاریخی با حضور جانفشان مدیرعامل صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی، غلامعلی دهقان و سعید اسلامی اعضای هیئت مدیره، با سرمایه­ گذاران و بهره برداران این صندوق، بیست و سوم دیماه در عمارت تاریخی مسعودیه تهران برگزار شد.

 

 

 

بنا

 

 

مدیرعامل صندوق احیا در این نشست با اشاره به اینکه موسسه متبوع خود با برگزاری چنین نشست­هایی بدنبال هم اندیشی و همگرایی بیشتر میان بخش خصوصی و صندوق برای رسیدن به نقطه مطلوب در حوزه فعالیت­های این عرصه است، گفت: صندوق احیاء در طول فعالیت­های خود سرمایه­گذاری بخش خصوصی و مشارکت­های مردمی را وارد چرخه مرمت ابنیه تاریخ کرده است و در طول دوره جدید اقدامات این موسسه، تلاش شده است تا صندوق یاد شده به عنوان مرجع عالی برای ایجاد فرهنگ احیاء در کشور اثرگذار باشد.

 

پرهام جانفشان، در تشریح فعالیت های دیگر صندوق احیاء در مقطع زمان کنونی، ادامه داد: تأسیس «آکادمی صندوق احیاء» با هدف ارتقاء دانش و آموزش­های تخصصی در حوزه مرمت و گسترش تحقیق و پژوهش در این حوزه انجام شده است.

 

وی با بیان اینکه صندوق احیاء به عنوان یک کارفرما به سرمایه گذاران بخش خصوصی نگاه نمی کند بلکه این صندوق خود را در کنار این عزیزان می بیند، افزود: با حمایت های معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زمینه ارائه تسهیلات از چند مسیر مجزا به سرمایه­ گذاران بناهای تاریخی فراهم شده است و سرمایه گذاران و بهره برداران بناهای تاریخی از این به بعد با معرفی مستقیم صندوق احیاء می توانند از این تسهیلات بهره مند بشوند.

 

جانفشان، در ادامه افزود:نشریه تخصصی احیاء بناهای تاریخی برای اولین بار در دوره جدیدفعالیت­های صندوق احیاء منشتر شد و ما معرفی وشناساندن بهره برداران بناهای تاریخی و نمونه های موفق احیاء را به­طور جد در این نشریه در دستور کار قرار داده ایم و آمادگی داریم آراء و نظرات فعالان حوزه مرمت و احیاء را در این فصلنامه منتشر کنیم.

 

وی، یادآور شد: با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی مراحل مقدماتی تبدیل صندوق احیاء به صندوق حمایت از هنرمندان صنایع دستی، فرش دستباف و احیاء بناهای تاریخی انجام شده است و اقدامات لازم برای تصویب اساسنامه آن نیز در حال انجام است.

 

همچنین در ادامه عضو هیئت مدیره صندوق احیاء، افزود: در این نشست نمایندگانی از سراسر کشور حضور دارند که بناهای تاریخی نیاکان مارا زنده نگه داشته­ اند و از روی علاقه مرمت می­­ کنند تا این داشته ­های میان نسلی به نسل­های بعدی منتقل شود.

 

همچنین دیگر عضو هیئت مدیره صندوق احیاء، در ادامه این نشست گفت: با تغییر شرایط اقتصادی کشور نقشه اقتصادی و درآمدی کشور نیز تغییراتی را داشته است، تغییراتی که با وجود همه مسایل پیش­رو نقش گردشگری را پررنگ­تر از گذشته کرده است.

 

سعید اسلامی بیدگلی، افزود: وجه تمایز جدی خدمات گردشگری در کشور ما با بسیاری از کشورهای توسعه یافته بناهای تاریخیمان است و ما باید از این مزیت به خوبی استفاده کنیم.

 

در ادامه این جلسه سرمایه گذاران و بهره برداران بناهای تاریخی حاضر در این نشست به بیان دغدغه های خود در زمینه کاری خود با محورهایی نظیر لزوم ایجاد زنجیره بناهای تاریخی برای چرخش گردشگران میان بناهای موجود در کشور، تهیه نقشه جامع گردشگری با برجسته شدن نقش بناهای تاریخی، لزوم بهره مندی از دیپلماسی فرهنگی با محوریت سفارت خانه­ های خارج از کشور به منظور شناساندن بناهای تاریخی ایران به گردشگران خارجی، لزوم اطلاع رسانی دقیق در مورد تسهیلات اعطایی صندوق احیاء به بهره برداران، ایجاد بسترهای لازم برای بهره مندی از مالیات در حوزه برهره برداری از بناهای تاریخی و حضور پررنگ در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته پرداختند.

 

سرمایه گذاران و بهره برداران خانه عامری­های کاشان، کاروانسرای دهنمک سمنان، کاروانسرای مرنجاب اصفهان، حمام عبدالخالق استان کردستان، کاروانسرای کوهاب نطنز استان اصفهان، آقاجان نسب چالوس اصفهان، آقازاده ابرکوه یزد، حمام محله حاجی همدان، کاروانسرای دودهک دلیجان استان مرکزی، عمارت شاهپوری و خردمندی شیراز استان فارس، مجموعه تاریخی سعد السلطنه قزوین، باغ نمیر تفت یزد، سرای باقری­ها گرگان استان گلستان و خانه صادقی اردبیل، باغ پهلوان­پور یزد، یزدان پناه قم و کاروانسرای افضل شوشتر از جمله حاضران در این نشست بودند.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."