• تاریخ خبر : دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۳:۲۲

 رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نطنز خبرداد:کشف تونل ۲۰ متری در نطنز


رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نطنز از کشف ۲۰ متر تونل زیرزمینی تاریخی در محله افوشته این شهر خبر داد.

آناهید نیوز-حسین یزدان مهر گفت: با توجه به اینکه خانه سورگاه از دوره تیموری اصفهان باقی‌ مانده بود و مورد توجه کارشناسان ارشد سازمان میراث فرهنگی بود با هدف ساخت اقامتگاه بوم‌گردی، جهت بازسازی از مالکی به مالک دیگر، با هدایت اداره میراث فرهنگی  واگذار شد.

 

 

1461321652682_4-th3

 

 

وی افزود: با کمک ۱۵۰ میلیون تومانی اعتبارات ریاست جمهوری مرمت این خانه تاریخی توسط میراث نطنز آغاز و با مصالح ساختمانی بومی و به‌ صورت سنتی بازسازی شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نطنز تصریح کرد: مالک خانه در ادامه پاک‌سازی خانه تاریخی به حفره‌ای برخورد که مانند یک تونل زیرزمینی بود و بلافاصله باستان شناسان اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان جهت بررسی بیشتر وارد عمل شدند.

وی با بیان اینکه هم‌ اکنون این تونل توسط باستان شناسان پلمب شده، افزود: برای تحقیقات بیشتر در این زمینه نیازمند مجوزهای قانونی برای کاوش هستیم و با توجه به اینکه این سازه در بستر سنگی قرار دارد و از معماری پیچیده‌ای برخوردار است نیازمند حفاری و کاوش خاصی است.

وی گفت: از آنجایی که اکثر آثار تاریخی افوشته متعلق به دوره تیموری است، احتمال دارد این تونل هم مربوط به این دوره باشد و حتی می‌تواند قدیمی‌تر از دوره تیموری هم باشد که همه این موارد نیاز به بررسی دارد.
رئیس اداره میراث فرهنگی نطنز پیرامون شایعاتی مبنی بر کشف گنج در این تونل افزود: هیچ‌گونه گنج و یا اشیای با ارزشی تا به این لحظه کشف نشده است و کشف هرگونه شی در این تونل‌ها را تکذیب می‌کنیم.

یزدانمهر خاطرنشان کرد: اگر ادامه کاوش‌ها و آماده‌سازی برای بازدید انجام شود، قطعاً تحولی عظیم در صنعت گردشگری نطنز و استان اصفهان را شاهد خواهیم بود که از این رو همه تلاش‌هایمان را برای این مهم انجام خواهیم داد.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."