• تاریخ خبر : چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۰:۱۷

رئیس جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی:قیمت تورهای سفر به ایران باید ارزان باشد/ کمبود خطوط پروازی افزایش قیمت را در پی خواهد داشت


رئیس جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی گفت: در شرایط فعلی و بالارفتن نرخ ارز باید سفر به ایران ارزان بشود، اما؛به دلیل تحریم ها پروسه برگشت پول به ایران سخت و طولانی است.

آناهید نیوز- علی صدرنیا در گفت و گو با خبرنگار آناهید نیوز درباره هزینه سفر به ایران برای گردشگران خارجی که تمایل دارند به ایران سفر کنند توضیح داد:سفر به ایران در این شرایط باید قاعدتا ارزان باشد.ولی مشکلی که در گذشته وجود داشت این بود که آژانس داران موظف بودند درآمدشان را  که از گردشگری به دست می آورند و در بانک های خارجی معمولا وارد می شود را باید وارد ایران می کنند. تا چند وقت پیش باید به نرخ دولتی وارد می کردند . اگر فرض کنید دلار ایران ارزشش دوبرابر بشود و شما  هنوز موظف باشید به همان نرخ دولتی تبدیل کنید هیچ تاثیری در قیمت تور نخواهند کرد مثلا بازار ازاد ۳۸۰۰و شما دارید به ۴۲۰۰وارد می کنید. اگر اینطور باشد هیچ تفاوتی در آمدن تورها نخواهد کرد و موقعی این تاثیر خواهد گذاشت که شما بتوانید ارزتان را به نرخ بازار وارد کنند.

 

 

ایران

 

 

وی ادامه داد:به تازگی مسئولان گفته اند هیچ محدودیتی برای ورود ارز وجود ندارد و هرکسی که هر مقدار ارز بخواهد می تواند وارد کشور کند.

براساس تفاهماتی که انجام شده است آژانس ها می توانند ارز وارد شده را به هر نرخ بازار وارد کنند. اگر این کار انجام شود، تور ارزان می شود.

رئیس جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی توضیح داد: فرض کنید اگر تور هزینه هایی که به ریال بوده را به دلار تبدیل کند برای خارجی ها ارزان تر می شود. ولی مطمعن نیستم که این شبکه راه افتاده باشد و نرخ ها فرقی نکرده و حتی صنایع دستی هم همین وطور است و پایین آمدن ارزش ریال ، قیمتش کم نشده است  چرا که آنها از قبل به دلار می فروختند و الان هم با دلار می فروشند.

صدرنیا بیان کرد: تمام این مسائل یک ساختار می خواهد و آنها بپذیرند که تور را به ریال بفروشند و معادل دلار یا یورو را بگیرند و با ارز آزاد وارد کشور کنند.به دلیل تحریم ها، کسی به ریال به فرد ایرانی پول پرداخت نمی کند و به دلار و به آژانس دار خارجی پرداخت می کندو این پروسه برگشت پول به ایران در این شرایط بسیار سخت است.

او گفت: با این شرایط تور به ایران ارزان نمی شود چون هزینه های  که باعث آوردن تور به ایران می شود قابل توجه است.واگر تسهیلاتی دولت قائل شود نرخ را پایین می آورد.

او بیان کرد: خطوط پروازی برای سفر به ایران نرخ آنها تغییر نکرده است .اما مشکل اینجاست که بسیاری از خطوط هوایی که به طور مستقیم به ایران پرواز داشتند که پرواز ندارند و مسافران به ایران مجبور هستند به کشور دیگری بروند که تمایل به رفتن به آن کشور را ندارند مثلا  دبی، یا ترکیه.همچنین زمان پرواز به ایران را طولانی تر می کند که این مساله خوشایند خیلی از مسافران به ایران نباشد؛ البته ممکن است کم بودن سفر به ایران به دلیل کم بودن پرواز نرخ رقابتی به وجود بیاورد، ولی این مشکل ساز نیست.

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."