• تاریخ خبر : سه شنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۶
  • ساعت ۱۳:۵۳

رئیس سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری: جایگاه جهانی ایران در ثبت آثار ناملموس رتبه ۷ است


از یک میلیون سایت تاریخی و طبیعی، ۳۴ هزار اثر ثبت شده ملی و ۲۲ اثر جهانی ثبت شده در یونسکو، ایران را در زمره یکی از کشورهای برتر دنیا از نظر جاذبه ‌های گردشگری قرار داده و در حال حاضر جایگاه جهانی ایران در ثبت آثار تاریخی و طبیعی رتبه ۱۱ و در ثبت جهانی آثار ناملموس رتبه ۷ است.»

آناهید نیوز- رئیس سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری با بیان این مطلب در افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته؛ به نام «گردشگری پایدار، ابزار توسعه» که از سوی سازمان ملل متحد اشاره کرد و گفت: صنعت گردشگری، صنعتی است که همچنان به رشد خود ادامه می دهد، به گونه‌ای که طبق آخرین آمار، در سال ۲۰۱۷ با رشدی معادل ۷ درصد، جهان شاهد جابه جایی یک میلیارد و ۳۲۲ میلیون گردشگر بین ‌المللی بود که از سال ۲۰۱۰ تاکنون بالاترین نتایج را نشان می‌دهد.

 

 

3K4A9273 copy

 

علی‌اصغر مونسان با اشاره به اینکه امروزه گردشگری به‌ عنوان سومین صنعت و بخش بزرگ صادراتی جهان محسوب می شود، گفت: این صنعت با قابلیت بالای اشتغالزایی و توسعه جوامع محلی و با گردش مالی ۱۴۰۰ میلیارد دلاری، مولد ۱۰ درصد تولید ناخالص جهان است و به‌ ازای هر ۱۱ شغل در جهان یک شغل مربوط به حوزه گردشگری است.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: جمعا ۱۰۸ میلیون نفر در سراسر دنیا مشاغلی مرتبط با بخش گردشگری دارند و سه برابر این رقم نیز مشاغلی است که به نحوی غیر مستقیم وابسته به صنعت گردشگری است. براساس پیش بینی سازمان تجارت جهانی تا سال ۲۰۲۰ تعداد گردشگران در کل دنیا به رقمی بالغ بر یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر خواهد رسید و بیش از ۵۰ درصد معضل اشتغال در کشورهای در حال توسعه از این طریق قابل رفع خواهد بود

وی افزود: در ظرفیت اشتغالزایی گردشگری همین بس که می ‌توانیم در کشورمان با رقمی اندک و در حدود ۵۰میلیون تومان در حوزه گردشگری ایجاد شغل کنیم، در حالی که برای ایجاد شغل در اکثر صنایع ۸ تا ۱۰ برابر این رقم مورد نیاز است. با چنین ظرفیت هایی توجه به صنعت گردشگری مهم ترین راهکار برون رفت از اقتصاد متکی به نفت، ایجاد اشتغال ارزان و توزیع جغرافیایی عادلانه ثروت بر اساس داشته‌ ها و ظرفیت‌های بومی و تحقق ایده اقتصاد مقاومتی مبتنی بر درون ‌زایی با نگاه جهانی است

معاون رئیس ‌جمهوری افزود: کشور ایران با چنین جذابیت‌های بی‌بدیلی در کنار برخورداری از امنیتی مثال‌زدنی و عوامل مثبت و تسهیل‌کننده‌ای همچون اشتیاق فزاینده گردشگران برای تجربه سفر به ایران، همکاری روزافزون بخش خصوصی، تمایل سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری و عزم راسخ دولت برای اولویت‌دهی به این صنعت، دارای زمینه‌هایی مناسب برای عینیت‌بخشی به چشم‌انداز ۲۰میلیون گردشگر تا سال ۲۰۲۵ است.

مونسان ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ضمن حضور فعال در رویدادهای جهانی مربوط به حوزه های فعالیت خود، برگزاری و توسعه کمی و کیفی نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران را در دستور کار قرار داده است. در واقع برای رقابت در بازار گردشگری جهانی چاره ای جز استفاده و مدیریت بهینه همه امکانات بالقوه کشور برای ارتقاء کمی و کیفی محصولات گردشگری و در عین پایین آوردن قیمت این محصولات نداریم.

مونسان بیان کرد: از سویی فراموش نکنیم گردشگری یک صنعت کاملا وابسته به فرصت های زمانی و مکانی است، به این معنا که تابستان و زمستانش نباید یکی دیده شود و جنوب و شمالش برنامه هایی متفاوت می طلبد و باید برای هر فصل و هر منطقه ای برنامه و بسته گردشگری متناسب با آن داشته باشیم.

وی افزود: رونمایی از سامانه یکپارچه و هوشمند راهبردهای مدیریت صنعت گردشگری کشور از اتفاقات شاخص نمایشگاه امسال است و این سامانه فرصتی را فراهم می کند تا تمامی علاقمندان، ذینفعان و متخصصان گردشگری ضمن دسترسی به یک بانک جامع در حوزه ظرفیت های گردشگری، بتوانند به صورت آنلاین نقطه نظرات، پیشنهادات، انتقادات و ایده های خود را به اشتراک بگذارند و در واقع بستری فراهم می شود تا همه پای کار بیایند و در این عرصه مهم مشارکت کنند.

وی افزود: ایجاد ١٣٧ هزار شغل به عهده سازمان میراث فرهنگی گذاشته شده است ولی برای این موضوع بودجه ای در اختیارمان نیست.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."