• تاریخ خبر : یکشنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۵
  • ساعت ۰۸:۲۵

رازهایی که در شفشاون، شهر آسمانی مراکشی ها نهفته است


در گوشه گوشه دنیا همیشه شهر هایی بوده اند که رنگشان را از طبیعت گرفته اند، نه از رنگ آهن و آجر. مثلا شهری هست آبی رنگ، که وقتی در کوچه هایش قدم میزنی باور می کنی انتهایش به آسمان می رسد. اینجا دیوار ها، درها، پنجره ها و حتی زمین و جاده ها آبی هستند و فقط بعضی دیوارها از نیمه به بالا سفید رنگ اند. اینجا زمان آهسته تر می گذرد و مردمانش آرامشی عجیب دارند. هرچند که نام شهر بر سر زبان ها افتاده ولی دسترسی به آن آسان نیست، باید از زمین دل کنده و تن جاده را تا آسمان بالا بروی تا مهمان خانه های نیلی رنگ آن شوی.

آناهید نیوز ـ بنابراین به شهر تاریخی ” شفشاون ” در مراکش می رویم، شهری که بر کرانه ساحل مدیترانه نشسته و کوچه پس کوچه هایش آرامشی دارد به رنگ آبی.

 

1__hamgardi_999999

 

1__hamgardi_5555555

 

اگر از اهالی سوال کرده و دنباله ی رنگ آبی را در تاریخ بگیریم، اینکه اولین بار چه کسی خانه اش را سر تا پا آبی کرد؟ به تو خواهند گفت که همه چیز به یهودی هایی بر  می گردد که در قرن پانزدهم میلادی از دادگاه اسپانیایی فرار کردند و در این شهر پناهنده شدند. آن ها از سرزمین خود دور بودند و تنها اعتقادشان همراهشان بود، بنابراین به رسم خود، همه چیز را به رنگ آبی درآوردند تا آسمان در زمین منعکس شود و آن‌ها را یاد خدا بیندازند. این روزها هرچند که یهودی ها از اینجا رفته اند اما خانه ها هنوز هم هر دو سال یکبار آبی رنگ می شوند.

 

1__hamgardi_6666666666

 

حال که داستانش را می دانیم بیایید در آن قدمی بزنیم، در میان کوچه ها باریک و پیش در پیش آن راه را گم کرده و خود را در بازار شهر پیدا کنیم، جایی که صنایع دستی، ادویه و لباس های رنگارنگ در ترکیبی بی نظیر با رنگ آبی چیده شده اند تا بهترینشان را به عنوان سوغات به خانه ببری. در شفشاون بیش از دویست اقامتگاه وجود دارد که می توانی بعد از تماشای غروب خورشید در پشت خانه هایی که رنگ آبی آسمانی آن ها در حال تیره شدن است، به سمتشان حرکت کرده و شب را مهمان دکوراسیون مراکشی آن ها باشی. فردا صبح هم می توانید سر فرصت سری بزنی به قلعه تاریخی شفشاون، لانه عقاب و شهر جدید شاون که از جاذبه های شهر هستند. بنابراین اینبار که به دنبال آرامش بودی، بلیط هواپیما را برای مراکش بگیر.

 

1__hamgardi_88888888

 

1__hamgardi_eeeeeeeee


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."