• تاریخ خبر : چهارشنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۱:۲۶

روادید الکترونیکی یا رودادید بی مهر و برچسب برای سفر به ایران چیست


طرح رویداد بدون مهر و برچسب طرحی بود که مدت پیش ازسوی فعالان بخش خصوصی به رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مطرح شد و پس ازآن معاون رییس جمهور با نامه نگاری و تلاش با وزارت امور خارجه و نیروی انتظامی سعی دراجرایی کردن  این طرح کرد؛ تا به نگرانی  گردشگرانی که به ایران سفر می کنند خاتمه دهد.

آناهید نیوز- این طرح به زعم بسیار همان صدور روادید الکترونیکی است که از مدت  پیش در بعضی از فرودگاه های کشور انجام  می شد.

در این باره مجتبی کریمی درباره صدور روادید الکترونیکی بدون درج مهر ورود و خروج برای گردشگران کشورهایی که درج مهر سفر به ایران در گذرنامه آنها باعث ایجاد مشکلاتی در زمینه گرفتن ویزای آمریکا می شود،گفت: این موضوع ارتباطی به نحوه برخورد کشوری خاص با مسافران نداشته و  صدور روادید الکترونیک بدون مهر ورود و خروج از سالها قبل به منظور ارتقا برنامه روادید الکترونیک انجام می شده است تا در انتهای کار  بدون حضور ارباب رجوع در نمایندگی های ایران صورت گیرد.  بنابراین طرح عدم درج مهر ورود و خروج در پاسپورت گردشگران خارجی از بهمن سال  ۹۶  در فرودگاه تهران و از دو سال پیش در فرودگاه مشهد و از ماه رمضان امسال نیز در فرودگاه شیراز و از اول مهر هم در تمام فرودگاههای بین المللی کشور در حال انجام است.

 

 

ravadid

 

وی افزود: طرح روادید الکترونیک کامل یعنی بدون برچسب ورود و خروج، طرحی است که در برخی کشورهای دیگر در جریان است. وزارت امور خارجه نیز با توجه به مصوبه هیات وزیران و حمایت وزیر امور خارجه  درباره صدور روادید الکترونیکی با بالاترین استانداردها اقدام به اجرای این طرح کرد. اکنون تقریبا در ۱۱۰ نقطه از جمله در فرودگاه های بین المللی داخل کشور و همچنین نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور  روادید الکترونیک صادر می شود.

وی در ادامه در مورد خصوصیت روادید الکترونیک گفت: روادید  به صورت برچسب در گذرنامه گردشگران درج نمی شود و هیچ مهر ورود و خروجی نیز در گذرنامه افراد درج  نخواهد شد. این بخشی از پروسه روادید الکترونیکی است. با این وجود اعتبار و زمان روادید هیچ تغییری نکرده است.

رئیس اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه با اعلام اینکه سایت روادید الکترونیک وزارت خارجه حتی‌الامکان صدور بیمه نامه  الکترونیکی را دارد بیان کرد: اگر تحریم ها وجود نداشت و با بانکها در برخی کشورها دچار مشکل نبودیم  دیگری نیازی به حضور متقاضی در نمایندگی برای دریافت روادید نبود بلکه متقاضیان با واریز مبلغ به صورت الکترونیکی روادید خود را دریافت و به ایران مسافرت می کردند.

کریمی همچنین درباره روادید ترانزیت ۷۲ ساعته که چندی پیش رئیس سازمان میراث فرهنگی از رایگان شدن آن خبر داده بود نیز گفت: روادید ترانزیت از دیر باز و بر اساس قانون  برای مسافران زمینی ۷ روزه و برای مسافران هوایی ۳ روزه صادر می شود. کد این ویزا  G بوده و از گذشته جزو ویزاهای ایران به حساب می آمد. قیمت آن نیز برای گردشگران کشورهای مختلف، بر اساس عمل متقابل متفاوت است.

 

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."