• تاریخ خبر : شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
  • ساعت ۰۹:۵۹

سفر به ایذه؛ شهر کتیبه ها


ایذه از شهرهای خوزستان در قسمت جنوب غربی ایران است؛ایذه از روزگاران گذشته تا به امروز، نام‌های مختلفی داشته است. این عناوین عبارت از: ایزج، ایذه، مال امیر، هستند. برخی همچون یاقوت حموی در معجم البلدان نیز ایذه را همان انزان دانسته‌اند.

 آناهید نیوز- ایذه در اکثر منابع دوره اسلامی، با نام ایذج ذکر شده است. در کتیبه‌های نقش برجسته های اشکفت سلمان که مربوط به دوره عیلام است، نام ایذه آپاپیر یا آجاپیر ذکر شده است. در دوره هخامنشی نیز این شهر بازمانده عیلامیان بود و با عنوان الیمایی خوانده می‌شد.

از دوره پارت‌ها در این مکان نیز نشانه‌هایی دیده می‌شود که می‌توان محوطه شمی را نام برد ؛ شهر در دوره ساسانی با نام ایذه معروف بود و با ورود اسلام به ایران ایذه خوانده شد. در دوره حاکمیت اتابکان لر بزرگ، ایذه به عنوان مرکزنشین و پایتخت حکومت بختیاری شناخته شد. ایذه در دوره حاکمیت بختیاری تبدیل به مال امیر شد و در بین مردم گسترش پیدا کرد، سرانجام در زمان پهلوی دوباره نام ایذه بر سر زبان‌ها افتاد و تا امروز تداوم یافته است.

 

 

شیر+سنگی

 

مجسمه مرد پارتی که در موزه ملی ایران است نیز در جنوب این شهر پیدا شده است. این شهر در قرن ۷ هجری تختگاه امیران محلی بختیاری شد و از اینرو به مال امیر تغییر نام داد ولی در سال ۱۳۱۴ دوباره به نام قبلی خود یعنی ایذه خوانده شد. این نظریه که شهر ایذه همان شهر انشان یا انزان است و محل تولد کورش کبیربوده ، هم اکنون رد شده است.

شیر سنگی

درمیان مردم منطقه رسم است که وقتی فرد مهم یا جوانمردی فوت میکند بر قبر او به جای سنگ قبر مجسمه یک شیر سنگی به یادگار بگذارند. این شیرهای سنگی در مناطقی که مردم بختیاری زندگی میکنند بسیار دیده میشود و یکی از گورستان هایی که تعداد زیادی شیر سنگی دارد در جنوب ایذه در مسیر هفتگل قرار دارد.

سنگ قبرهای زیبا و شیرهای سنگی این گورستان بسیار دیدنی هستند و البته تعدادی از آنها شکسته اند و یا دزدیده شده اند و این منطقه نیاز به مراقبت بیشتری دارد. البته این گورستان باستانی نیست و قبرهایی از چندصدسال پیش در آن وجود دارد و هنوز نیز اهالی محل اموات خود را در آنجا دفن میکنند .

نکته جالب توجه این که منطقه هفتگل دارای منابع سرشار گاز طبیعی است و اهالی آن محل اجاق گازهای طبیعی دارند و شب هنگام که به شهر نگاه کنید شهر را غرق در آتش می بینید.

 

 

شیر سنگی2

 

سفر به شهر ایذه و بازدید از این جاذبه می توانید در لیست سفرهای هر مسافری در روزهای زمستانی باشد. پیشنهاد ما برای بازدید از شهر ایذه با تور است چرا که سفرلذت بخش تر خواهد بود ولی؛ اگر تمایل به سفر با تور ندارید می توانید با قطار از میدان راه آهن تهران و یا اتوبوس  و سواری از ترمینال جنوب تهران خود را به ایذه برسانید.

اما؛ اگر سفر با تو را انتخاب می کنید. پیشنهاد ما سفر با گروه ایرانگردی مارکوپولو است که برند و نامی معتبر در برگزاری تورهای ایرانگردی و سفر های داخلی دارد.

این گروه سفر با تور به ایذه را طراحی و در سایت خود قرار داده است.

 برای اطلاعات بیشتر برای سفر به ایذه می توانید به سایت www.iranmarcopolo.ir مراجعه یا با شماره تلفن۴۱۶۱۳-۰۲۱ تماس بگیرید. کارشناسان مارکوپولو حتما سفرپر خاطره ای را برایتان رقم خواهند زد.

 از خاطرات و سفرنامه هایتان از سفر به ایذه برای ما بنویسید، به نام خودتان منتشر خواهیم کرد.

 

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."