• تاریخ خبر : چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۲:۵۸

سفر به چک چک یزد در آستانه زمستان


چکه کردن آب دلیل نام گذاری یک مکان زیارتگاهی در یزد شده است که همه ساله میزبان گردشگران و مسافران داخلی و خارجی است.

آناهید نیوز-زیارتگاه چک چک یا پیر سبز  در ۵۲ کیلومتری یزد قرار گرفته است و یکی از اماکن مقدس زرتشتیان که همه ساله از سرتاسر جهان به مدت پنج روز در این زیارتگاه گرد هم می آیند و آئین دینی و سنتی خود را به جا می آورند معبد چک چک یا پیر سبز است.

 

 

چک چک

منطقه «چک چک» یا «چکچکو» یکی از مناطق و عبادتگاه های اقلیت مذهبی زرتشتی است که اتفاقا در یزد جمعیت زیادی را شامل می شود. این منطقه کوهستانی در واقع محل انجام عمل عبادتی دین زرتشت چیزی شبیه حج است که از ۲۴ خرداد ماه هرسال به مدت ۴ روز در این منطقه برگزار می شود.معبد چک چک یزد

 

دلیل نامگذاری این مکان هم به دلیل صدای چک چک آبی است که درون این دره شنیده می شود. در منطقه ای کوهستانی وجود چنین فضای زیبا و آرامش بخشی بسیار دیدنی است.

افسانه های زیادی در مورد این زیارتگاه وجود دارد، اینکه زنی به اسم نیک بانو، خواهر شهربانو دختر یزدگرد که از دست مهاجمین فرار کرده بود، به غاری پناه برده و از خدا می خواد که او را از دید دشمنان پنهان کند و نیک بانو از نظر ها پنهان می شود.

زیارتگاه چک چک شامل یک محوطه، مجموعه ای از ساختمان ها و بنای آتشکده است که به صورت پلکانی بنا شده و پنج طبقه نامنظم دارد.

بام هر طبقه حیاط طبقه بالایی خود است و این ساختار تا بالاترین نقطه زیر کوه ادامه می یابد و به مهم ترین قسمت زیارتگاه یعنی آتشکده ختم می شود.

آب و درخت ۲ عنصر شکوهمند این زیارتگاه هستند اما وجود آنها در این کویر خشک،؛ کمی دور از ذهن به نظر می رسد.

برای برخی زرتشتیان، حضور این ۲ عنصر به معجزه ای شبیه می ماند که برای سبز نگه داشتن یاد نیک بانو دختر یزد گرد سوم رخ داده است.
برخی از پیروان این آیین کهن معتقدند که نیک بانو در حال گریز از دشمنان بوده و در این محل از اهورامزد(خدا) طلب کمک می کند، دهانه ای در کوه باز می شود و دختر را به درون می کشد اما به هنگام بسته شدن دهانه، قسمتی از چوبدستی وی بیرون می ماند، پس از مدتی از بالای این کوه بی آب و علف قطره آب مانند اشک چشم یتیمان و ستم دیدگان به زمین می چکد و آن عصا تبدیل به درختی تنومند می شود .

 

 

یزد2

 

جوشش آب به قدری بود که اگر مسافری از آنجا عبور کرد، سیراب شود اما اگر جمعیت بیشتر یا گله گوسفندی به آنجا می رسید میزان آن بیشتر می شد تا به همه برسد.
بعضی از زایران، آب جاری در این زیارتگاه را قطره اشک نیک بانو می دانند و معتقدند او در جایی که از نظرها پنهان است نشسته و اشک می ریزد.
اشک او از دیواره های این زیارتگاه می چکد و به همین دلیل بسیاری برای تبرک از آن استفاده می کنند.

 

زیارتگاه چک چک می تواند مقصد مناسبی برای سفرهای پاییزی و علاقه مندان به سفر باشد. سفر به زیارتگاه چک چک به تنهایی آن انجام ندهید پیشنهاد می کنیم که سفر باتور یا سفرهای گروهی را انتخاب کنید با یک راه بلد.

 

شرکت ایرانگردی مارکوپولو یکی از شرکت های معتبر در زمینه تورهای ایرانگردی است.

 

این شرکت تور گروهی سفر یزد و زیارتگاه چک چک  را نیز برگزار می کند؛ برای سفر با تور می توانید این دفتر مسافرتی را انتخاب کنید؛که نامی آشنا در صنعت گردشگری و برگزاری تورهای ایرانگردی  است.

 

برای اطلاعات بیشتر برای سفر به یزد می توانید به سایت www.iranmarcopolo.ir  مراجعه  یا با شماره تلفن۴۱۶۱۳-۰۲۱ تماس بگیرید.

 

 

 

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."