• تاریخ خبر : چهارشنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۰:۲۱

سفر قاجاری ها به لوور فرانسه


به دنبال تفاهم‌نامه‌ای که سال گذشته دو رئیس جمهور ایران و فرانسه امضا کردند، علاوه بر بحث‌های گردشگری و صنایع دستی، چند بند نیز متعلق به انجام تبادلات فرهنگی و برگزاری نمایشگاه‌های بین موزه‌ای بود، که در هم راستا اسفند ماه گزیده ای از آثارچندکشور که درموزه لوور هستند در موزه ملی به نمایش در آمد و سپس در فرودین ماه اثار قاجاری گاخ گلستان در لوورلانس فرانسه به نمایش در خواهد . که روز گذشته این نمایشگاه با نام «امپراتوری گل‌های سرخ» گشایش یافت.

آناهید نیوز- در این نمایشگاه آثاری از حدود هشت موزه‌دار و مجموعه‌دار بین‌المللی به همراه ۲۱ اثر از موزه ملی ایران و کاخ گلستان از هنر قاجار به نمایش در آمده‌اند.

 

 

لوور3

 

۱۹ اثر از شاهکارهای هنری منحصر به فرد کاخ گلستان شامل هشت نقاشی رنگ و روغن از عکس‌های ناصرالدین شاه، یک آلبوم عکس که عکس‌های آن توسط ناصرالدین شاه گرفته شده است به همراه دوربین عکاسی، تاج مسی مربوط به آقا محمدخان،دو۲ جلد قرآن نفیس خطی که یک جلد آن دردو۲ برگ کتابت شده و شش مرقع به خط های ناصرالدین شاه، میرزا بابا و محمد باقر، اسدالله شیرازی، اسماعیل جلایر و جعفر خان نوشته شده است برای نمایش در موزه لوور از گنجینه مخازن کاخ انتخاب کرده است.

نمایشگاه «امپراطوری گل های سرخ» از هشتم فروردین به مدت سه ماه در موزه لوور لانس فرانسه میزبان علاقه‌مندان به هنر ایرانی است.
یادآور می شود،این نمایشگاه دارای ۴۵۰ اثر مربوط به دوره قاجار از ۶۰ موزه جهان از ۹ کشور ایران، فرانسه، ایتالیا، آلمان، بلژیک، قطر، انگلستان و کانادا است و در ۱۲ گالری که هریک با رنگ‌های متفاوت و موضوع ویژه طراحی شده‌اند به نمایش درآمده است.»
«بعد از ثبت کاخ گلستان در فهرست میراث جهانی نمایشگاه امپراتوری گل سرخ بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی در مقیاس جهانی درباره فرهنگ و هنر قاجار است.

 

 

قاجار

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."